Třinečtí se s kalendářním rokem v lize rozloučili výhrou

21.12.2018 · Michal Samiec
Oceláři pokračují ve vítězné sérii. Poté, co před časem dlouhou vítěznou vlnu přerušili v Hradci Králové, opět dominují – proti Olomouci si v posledním utkání před odjezdem do Švýcarska na Spenglerův pohár připsali čtvrté vítězství v řadě a naopak utnuli sérii kohoutů. Ti totiž před tímto zápasem vyhráli v Třinci třikrát po sobě.
28.kolo, pátek 21.12.2018
4:2
Třetiny: 1:0, 2:1, 1:1  Branky a nahrávky: 7. Svačina (Krajíček, Gernát), 27. O. Kovařčík (Martin Růžička, Krajíček), 36. Adámek (Martin Růžička, Marcinko), 47. Dravecký (Chmielewski) – 24. Škůrek (Mráz, J. Knotek), 59. Mráz (Skladaný, Laš). Rozhodčí: Hradil, Kubičík – Gebauer, Lučan. Vyloučení: 4:4, navíc Marcinko – Handl 10 min. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 5 044. Střely na branku: 38:38. Střely mimo: 8:9. Zblokované střely: 12:10. Hity: 11:11. Vhazování: 27:42. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 4:1, 4:2.
HC Oceláři Třinec: Hrubec – Krajíček, Gernát, Kundrátek, Galviņš, Roth, D. Musil, M. Adámek – Martin Růžička, Marcinko, Hrňa – Svačina, Polanský, Adamský – O. Kovařčík, Mikulík, Roberts Bukarts – Dravecký, Š. Novotný, Chmielewski.
HC Olomouc: Konrád – M. Hlaváč, Ondrušek, Švrček, Staněk, Škůrek, Jaroměřský, Dajčar – Burian, Strapáč, V. Tomeček – Ostřížek, J. Knotek, Handl – Holec, Nahodil, Jergl – Laš, Skladaný, Mráz.

Do posledního extraligového utkání, které měli Oceláři na programu v roce 2018, vlétly oba týmy poměrně aktivně, od úvodního buly se hrálo v dobrém tempu a v začátku zápasu bylo k vidění minimum přerušení. Skóre mohl otevřít ve čtvrté minutě Hrňa, kterému před prázdnou branku poslal puk Růžička, na gólový dotek puku však třinecké osmaosmdesátka nedosáhl. První gólové přerušení hry přišlo na řadu v sedmé minutě, kdy na pravém kruhu operující Vladimír Svačina lehce přizvedl střelu Krajíčka od modré.

Vyrovnat skóre mohl ve dvanácté minutě Burian, ale jeho bomba z jízdy z levého křídla těsně minula tyč Hrubcovy branky. O minutku později na druhou stranu ujížděli Chmielewski s Draveckým, puk vedl polský reprezentační útočník, situaci vzal na sebe a jeho šanci musel zneškodnit až Konrád. Vedení mohl Třinec navýšit v jediné přesilovce první třetiny po vyloučení Laše – největší šanci měl z předbrankového prostoru Gernát, kterému do nebezpečného místa poslal kotouč Adamský.

Prostřední hrací doba vnesla do utkání poměrně dost vzrušení. V polovině čtvrté minuty dostali možnost první přesilové hry hosté a využili ji hned po pěti sekundách. Na modrou dostal nabito David Škůrek a bombou k tyči vyrovnal. Hosté se ale neradovali z vyrovnaného stavu dlouho. Již po 39 sekundách byl vyloučen útočník Handl a Oceláři měli druhou přesilovku. Třinečtí se nedali vyprovokovat několika nečistými a nepotrestanými zákroky – když několik tvrdých ran schytal především před brankou operující Marcinko – a odpověděli soupeři nejlepším možným způsobem. Z bezprostřední blízkosti odkryté branky se dorážkou prosadil Ondřej Kovařčík.

Třinečtí mohli hned o pár sekund nato jít do dvoubrankového vedení, ale Bukarts akci dvou na jednoho zakončil pouze střelou do Konrádovy náruče. Olomoučtí nevyrovnali po dvou dobrých situacích Ostřížka – nejprve dostal puk do jízdy na modrou a jeho střelu z levé strany útočného pásma Hrubec pokryl. O dvě minuty později přebruslil extřinecký hokejista domácího obránce Rotha a brankář Hrubec musel pokryt nebezpečný bekhend olomoucké čtyřiačtyřicítky. Domácí měli v mezičase dvě výborné situace Polanského útoku – nejprve z pravé strany najel až před Konráda Svačina, pak putoval rychle puk od modré od Musila na Svačinu a před branku na Polanského, ale i u této situace byl Konrád lepší. Třetí gól do sítě olomouckého gólmana padl pět minut před koncem druhé části hry – Marian Adámek dostal puk na modrou čáru, vyhnul se Švrčkovi, který se mu poskládal pod nohy, a střelou nad Konrádovo rameno navýšil vedení Třince.

Olomoučtí třetí třetinu začali aktivně, hnali se za brankou, kterou by se Ocelářům dostali na dostřel. K brance se kohouti nepropracovali, naopak po vyloučení Ondruška mohli navýšit vedení Třinečtí. Nejnebezpečnější situací byla střela Hrni – svižná rána švihem orazítkovala tyč Konrádovy branky. Ihned po skončení přesilové hry zvonilo podruhé – Dravecký si najel na pravé křídlo za dloubáčkem ze středního pásma a pak bekhendem poslal puk na pravou Konrádovu tyč. Hned vzápětí se opět do akce dostala čtvrtá třinecká formace. Chmielewského střelu z kruhu olomoucký brankář nezpacifikoval a dorážkou z předbrankového prostoru se prosadil Vladimír Dravecký.

Po čtvrtém gólu Třince byli o něco aktivnější Olomoučtí, Strapáčova teč střely od modré skončila jen těsně vedle levé Hrubcovy tyče. Oceláři ale hráli v pohodě, a když se dostali do útočného pásma, hrozili. Růžička trefil tyč Konrádovy branky a maskovanému muži hostujícího týmu muselo po utkání pořádně zvonit v uších. V pětapadesáté minutě měli hosté před Hrubcem obrovský závar, třinecký brankář ležel na zemi a několikrát se ho snažili překonat Strapáč a Tomeček, ale neúspěšně. Při situaci vznikla šarvátka mezi častým cílem olomouckých ataků Marcinkem a Strapáčem. Následně byl ještě vyloučen Ondřej Kovařčík a hosté měli přesilovku čtyř proti třem, ale ani tu, ani následnou klasickou početní převahu nevyužili. Hosté se snižující branky dočkali až 109 sekund před koncem, kdy se dorážkou z hrany brankoviště prosadil Bruno Mráz. To ale bylo pro kohouty pozdě, Oceláři poslední extraligové utkání roku 2018 zvládli a vyhráli s Olomoucí 4:2!

Marek Zadina (HC Oceláři Třinec): "Věděli jsme, že nás čeká těžký soupeř, před reprezentační přestávkou měl dlouhou sérii výher. Olomouc ve středu odpočívala, naopak nám vzal duel ve Zlíně dost sil. Musím klukům poděkovat, jak zápas zvládli, jak to odmakali. Bylo vidět, že dnes chceme uspět. Hra v útočném pásmu je taková, jakou se chceme prezentovat, měli jsme výborný pohyb. Zápas hodnotím pozitivně. Těší nás, že obě utkání jsme v tomto týdnu zvládli a nyní si před Spengler Cupem můžeme užít Vánoce."

Zdeněk Moták (HC Olomouc): "Bylo znát, že domácí jsou ve velké pohodě, dnes podali velice dobrý výkon. My jsme naopak byli po reprezentační přestávce nerozehráni. Chyběly nám přesné nahrávky, důraz v zakončení a z toho rezultuje konečný výsledek. Domácí vyhráli zaslouženě."