Střelecká aktivita Ocelářů, ale třetí finálový souboj těsně pro Brno

18.04.2018 · Martin Stebel
Finálová série brněnské Komety a třineckých Ocelářů nabídla třetí měření sil, tentokrát v jihomoravské metropoli. Lepší vstup měli domácí, kteří začátkem druhé třetiny vedli 2:0, Oceláři však díky mimořádné aktivitě dokázali zásluhou Ondřeje Kovařčíka a Davida Ciencialy vyrovnat. Rozhodla trefa brněnského Vincoura v úvodu třetího dějství. Zápas číslo čtyři bude na programu ve čtvrtek od 17:00.
F3, středa 18.4.2018
Kometa Brno
3:2
DRFG Arena
Třetiny: 1:0, 1:2, 1:0  Branky a nahrávky: 6. Bartejs, 27. L. Horký (L. Čermák), 47. Vincour (L. Čermák, J. Krejčík) – 27. O. Kovařčík (Roth), 32. Cienciala (Svačina) Rozhodčí: Hejduk, Hribik – Barvíř, Blümel. Vyloučení: 4:6 Využití: 0:1 Diváci: 7700 Střely na branku: 18:27 Střely mimo: 5:8 Zblokované střely: 4:12 Hity: 9:9 Vhazování: 29:28 Průběh utkání: 2:0, 2:2, 3:2 Nejlepší hráči utkání: Leoš Čermák - David Cienciala Stav série: 2:1

HC Kometa Brno: Čiliak (Langhamer) – Barinka, O. Němec, Gulaši, J. Krejčík, Malec, Bartejs – R. Zohorna, Hruška, M. Erat – Zaťovič, P. Holík, Haščák – Mallet, Nečas, H. Zohorna – L. Horký, L. Čermák, Vincour – Dočekal.

HC Oceláři Třinec: Hrubec (Hamerlík) – M. Doudera, Krajíček, Roth, D. Musil, Matyáš, Linhart – Petružálek, R. Vlach, Rákos – Hrňa, Marcinko, Dravecký – Svačina, Polanský, Adamský – O. Kovařčík, Cienciala, Chmielewski.

Do finálového utkání číslo tři nastoupili Oceláři bez Michala Kovařčíka, na soupisce už ovšem znovu figurovalo jméno Romana Vlacha. V obraně se po dvouzápasové pauze vrátil do hry Vladimír Roth. Od úvodu se hrál spíš opatrnější hokej, kombinace vázla. Jako první se osmělila Kometa, která zahrozila Haščákem, který ovšem zblízka na Hrubce nevyzrál.

Pár chvil poté byl blízko vedoucí brance Hynek Zohorna, z jehož hole puk trefil boční konstrukci. V polovině šesté minuty se už však skóre změnilo. V rychlém brejku nabil Erat Zohornovi, jehož střelu ještě třinecký brankář vyrazil, ale ve skrumáži se nejlépe zorientoval obránce Tomáš Bartejs a pohotovým švihem umístil puk v síti.

Brzy mohl srovnat Aron Chmielewski, kterému domácí obrana nevěnovala dostatečnou pozornost. Ocelář s číslem osm však v rozhodujícím okamžiku nezvolil správné řešení. V dalším průběhu úvodní části byla hra dosti neučesaná, k vidění bylo spoustu nepřesností a zakázaných uvolnění.

Úroveň hry se výrazným způsobem zvedla až začátkem druhé periody. Akce střídala akci, tempo hokeje bylo opravdu velmi intenzivní. V třinecké přesilovce nejprve netrefil ideálně puk Jakub Petružálek, skórovat se nepovedlo ani Ondřeji Kovařčíkovi a to ve chvíli, kdy Čiliak nebyl v optimálním brankářském postavení a seděl na ledě.

Když na časomíře svítila hodnota 26:14 domácí navýšili vedení. Na ose hřiště se zjevil neobsazený brněnský mladík Luboš Horký a rychlou střelou zápěstím poslal puk k levé tyči. Odpověď hostů však byla blesková. Přesně patnáct vteřin poté zavezl puk do pásma Vladimír Roth, vyměnil si nahrávku s Ondřejem Kovařčíkem, který zblízka doklepl kus černé gumy do sítě.

Oceláři i nadále diktovali tempo a byli aktivnějším týmem. Nejprve se neujala možnost Chmielewského, Vlachovo zakončení zblízka vyrazil Čiliak na ochrannou síť. Slezané se naprosto zaslouženého vyrovnání dočkali v přesilové hře, kdy Svačina diagonální nahrávkou oslovil na pravém kruhu Davida Ciencialu a ten přesnou ránou k tyči vyrovnal. Kometa si svoje šance připravila až v závěru druhé části během početní převahy. Střelecké pokusy Ondřeje Němce či Marina Erata ale byly značně nepřesné.

Začátek třetího dějství se nesl ve znamení brněnské převahy. Důvodem byla především přesilovka pěti proti třem, kdy na trestné usedli Chmielewski s Draveckým. Mimořádná obětavost a bojovnost hostů však neumožnila změnu skóre. Třineckým barvám mohl udělat radost Svačina, jenže jeho zakončení z mezikruží Čiliak zlikvidoval.

O minutu později už však diváci v DRFG aréně pátý gól středečního večera přece jen viděli. Kapitán Brna Čermák se neukvapil, velmi chytrou nahrávkou našel před brankovištěm zcela neobsazeného Tomáše Vincoura, který měl značně usnadněný úkol a puk v pohodě umístil v brance.

Závěrečné minuty patřily Ocelářům, kteří dokázali svého rivala mohutně zatlačit. Postupně se snažili vyrovnat Petružálek, Roth či Krajíček. Celková střelecká bilance byla výrazně ve prospěch hráčů v bílých dresech, ale Brno už nejtěsnější náskok s vypětím všech sil uhájilo. Oceláři podali sympatický výkon, zápas svědomitě odmakali a ve čtvrtek se pokusí sérii vyrovnat.

Kamil Pokorný (HC Kometa Brno): "V první třetině to bylo vyrovnané, my jsme dali gól, který nám hodně pomohl. Po druhém gólu jsme nepochopitelně otevřeli hru a dostali jsme se do problémů. Nepovedla se nám přesilovka 5 na 3, musím ale pochválit kluky, kteří neklesli na mysli, dali gól na 3:2 a pak už jsme to takticky s obrovským nasazením ubránili. Byla tam obrovská touha ten zápas vyhrát a my jsme to zvládli, za což klukům děkuji. Zítra chceme začít líp a odskočit soupeři na dva body."

Václav Varaďa (HC Oceláři Třinec): "Odmakali jsme zápas. Netahali jsme za kratší konec, ale nevyvedl se nám vstup do utkání. Bylo to hodně vyrovnané a jsem rád za druhou třetinu, kde tým zabral. Kdybychom dali ještě jeden gól, který by nás posunul do vedení, dostali bychom domácí pod tlak. Děkuji klukům za ubráněná oslabení. Na zítřejší utkání se dobře připravíme a pokusíme se vrátit sérii na náš led za stavu 2:2."