Sparta prvním týmem s výhrou z Werk areny

01.11.2019 · Michal Samiec
Pražané předvedli ve Werk areně aktivní výkon, hýřili ofenzivními nápady a zároveň toho domácím nepovolili ve svém pásmu tolik, jak jsou Třinečtí doma zvyklí. Rozhodující gól dal sedm a půl minuty před koncem utkání Smejkal. Třinci se následně už vyrovnat nepodařilo. Za domácí se dvakrát prosadil obránce Kundrátek.
16.kolo, pátek 1.11.2019
Sparta Praha
2:3
Třetiny: 1:1, 1:1, 0:1  Branky a nahrávky: 18. Kundrátek, 34. Kundrátek (Dravecký, M. Kovařčík) – 10. Smejkal (Tomášek, Řepík), 29. Rousek (Smejkal, Polášek), 53. Smejkal (Jurčina). Rozhodčí: Hradil, Holm – Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 3:4. Využití: 1:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 5 400 (vyprodáno). Střely na branku: 27:43. Střely mimo: 13:15. Zblokované střely: 13:16. Hity: 17:8. Vhazování: 33:34. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 2:2, 2:3.
HC Oceláři Třinec: Kváča - Roth, Gernát, Kundrátek, M. Doudera, D. Musil, Galviņš, Krajíček – M. Stránský, P. Vrána, M. Kovařčík – Hrňa, Marcinko, Dravecký – D. Kofroň, Hladonik, Hrehorčák – O. Kovařčík, Polanský, Chmielewski.
HC Sparta Praha: J. Sedláček – Ouellet-Blain, Kalina, Jurčina, Ďaloga, Košťálek, Polášek, Tomáš Dvořák – Říčka, M. Sukeľ, A. Kudrna – Smejkal, Tomášek, Řepík – Forman, Pech, Buchtele – Dvořáček, V. Růžička, Rousek.

Již úvod utkání mezi Oceláři a pražskou Spartou nabídl aktivní hokej z obou stran a první velkou šanci v polovině třetí minuty. Do úniku se dostal Dvořáček, který byl z jedné strany blokován Polanským, neměl tedy ideální postoj na zakončení a jeho nájezd Kváča betony odrazil. V deváté minutě byl k vidění první trest utkání, když na dvě minuty šel za katr Marcinko. Hosté přesilovku hráli výborně, v pohybu a s řadou střeleckých pozic. Početní převahu využili za necelou tři čtvrtě minutu. Puk se dostal z levé strany napravo, kde stál Tomášek, který poslal puk do brankoviště přesně na hůl Jiřího Smejkala a ten měl lehkou střeleckou pozici. Sparta následně převzala iniciativu, byla několik minut jasně lepší a aktivnější, ale další branku nepřidala, přestože do samostatného úniku ujel Smejkal. Hned nato byl vyloučen Buchtele a i Oceláři přesilovku využili, přestože se jim nedařila tak snadno jako sparťanům. Po nečekaném odrazu puku od pravého hrazení se zjevil sám před Sedláčkem Tomáš Kundrátek a nezaváhal. I ve zbytku první třetiny byla opticky aktivnější Sparta, dvě velké šance ale měli domácí. Nejprve se ke střele z první z levého kruhu dostal po akci bratří Kovařčíků Polanský a následně táhl situaci dva na jednoho s Gernátem Chmielewski, ale puk z jeho hole Sedláček lapil jako malinu. Skóre po první třetiny tak určily dvě přesilovky.

První vzrušení druhé třetiny bylo k vidění před brankou Sedláčka, když za vzájemné provinění byli vyloučení Marcinko s Poláškem a oba týmy hrály ve čtyřech. Víc prostoru na ledě jako by vyhovovalo domácím, kteří se dostávali více na puk a do útočného pásma než proti pěti sparťanům. Sparta v plném počtu byla aktivnější a korunovala to po faulu Chmielewského. Opět sehrála přesilovku bezchybně a Kváčou vyražený puk po střele Poláška od modré dorazil za třineckého brankáře Lukáš Rousek. Po inkasované brance Oceláři zvýšili obrátky, ale přestože hráli velice obětavě, přes těsnou obranu Sparty měli problém se prosadit. Poté, co to s hrubostí v obranném rohu hřiště přehnal Jurčina, dostali Třinečtí druhou přesilovku v zápase. Sice ji statisticky nevyužili, protože gól padl dvě sekundy po návratu slovenského obránce ve službách Sparty na led, ale byla to branka z přesilovkové situace. Po křížném pasu od u levé tyče hlídkujícího Draveckého na levý kruh střelou do horních pater branky nezaváhal podruhé v zápase skórující Tomáš Kundrátek. Do konce třetiny už gól nepadl, i když domácí nebyli daleko třetí branky při dalším vyloučení Poláška. Nebezpečně kolem Sedláčkovy branky lítaly střely Rotha od modré, na slot dostal nabito Chmielewski, ale trefil sparťanského brankáře na střed terče. I druhá třetina tak nabídla přesně dvě branky.

Na rozdíl od předchozích dvou třetin vstoupili do závěrečné části normální hrací doby aktivněji domácí. Hosté se v prvních minutách mnohem méně často než v prvních čtyřiceti minutách hry dostávali na puk a do útočných akcí. Největší šanci úvodu třetí třetiny měl ve třetí minutě Ondřej Kovařčík, kterému puk přesně na hůl na slot poslal zpoza branky Polanský, ale třinecká čtyřiatřicítka pouze orazítkovala zadní mantinel. Hosté pak byli aktivnější, dlouhé minuty byli na puku a hrozili Kváčově brance. Domácí brankář si v této pasáži připsal řadu těžkých zákroků. Na přelomu jedenácté a dvanácté minuty ale zahrozili domácí – Třinečtí zamkli hosty před jejich brankou a nejprve moc nechybělo, aby za čáru doklouzal puk po střele Hrni a následně z opakované střely trefil horní tyč Doudera. O minutu později padl gól na druhé straně – střelu Jurčiny od modré Kváča neviděl a navíc ji mimo jeho dosah lehce tečoval Jiří Smejkal. Sparta tak sedm a půl minuty před třetí sirénou šla potřetí v zápase do vedení. Oceláři se do konce třetí třetiny snažili o vyrovnání, ale hosté jim to díky aktivní hře nedovolili. I druhé vzájemné měření sil mezi těmito soupeři končí vítězstvím pražského týmu.

Marek Zadina (HC Oceláři Třinec): "Viděli jsme výborné utkání. Sparta hrála velmi dobře a agresivně, zatímco my jsme neodehráli tak dobrý zápas. Byli jsme všude později, prohrávali jsme osobní souboje u mantinelu, kde nás přetlačili. Byli bychom spokojeni, kdybychom vytěžili nějaký bod, bohužel se nám to nepodařilo. Spadla nám do branky jedna střela od modré čáry, předtím jsme dali tyčku. V tomhle směru byla Sparta šťastnější, ale musíme přidat v agresivitě a pohybu."

Uwe Krupp (HC Sparta Praha): "Byl to velmi dobrý zápas, oba týmy hrály disciplinovaně. Od první třetiny jsme hráli s velkým nasazením, byli jsme agresivnější, nedávali jsme soupeři moc prostoru. Dařilo se nám Třinec zpomalovat ve středním pásmu, to bylo hodně důležité. Celý zápas byl velmi vyrovnaný, dalo se očekávat, že rozhodne jeden gól. Na konci jsme měli trochu štěstí, že domácí trefili břevno, ale vypracovali jsme si taky dobré šance. Odehráli jsme dobrý venkovní zápas a jsme šťastní, že máme tři body."