Skvělý start do semifinále: Oceláři rozbili Zlín 4:0!

02.04.2014 · Martin Stebel
Tady vládlo Třinecko! Zásluhou střelecké efektivity ve druhé třetině Oceláři v úvodním střetnutí semifinále play-off zdolali zlínské PSG zcela jednoznačně 4:0. Branky vítězů postupně zaznamenali Marek Trončinský, Martin Růžička, dvakrát se trefil Vojtěch Polák. Druhé měření sil bude na programu ve čtvrtek od 17:00.
SF1, středa 2.4.2014
Zlín
4:0
Třetiny: 0:0, 4:0, 0:0  Branky a nahrávky: 22. Trončinský (Nosek, Martin Růžička), 26. Martin Růžička (Polák, Hrubec), 31. Polák (Bonk, Květoň), 37. Polák (Rákos, Nosek) Vyloučení: 6:9 Využití: 2:0 Rozhodčí: Hradil, Hodek – Bádal, Pouzar Diváci: 4402 Střely: 38:25 Úspěšnost na vhazování: 63%:37% Hity: 16:9 Nejlepší hráči zápasu: Vojtěch Polák (TRI) - Jiří Marušák (ZLN) Stav série: 1:0
Hrubec – Galvas, Nosek, Linhart, Zíb, Krejčí, Trončinský, Foltýn, Matyáš – Adamský, Polanský (A), Martin Růžička – Polák, Bonk (C), Orsava – Matuš, Rákos, Květoň – Hrňa, Peterek (A), Rufer
Štůrala – Kotvan, Marušák, Urbanec, Zámorský, Horák, Řezníček – Köhler, Leška (A), Balaštík – Veselý, Čajánek (C), Honejsek – Kubiš, Melenovský, Ondráček – Čech, Holík, Okál

Samotný začátek středečního utkání se nesl v poměrně opatrném duchu. Na konci první minuty se individuální akci prezentoval Tomáš Linhart, ale svou nahrávkou nenašel před brankou vhodného adresáta. Krátce poté úspěchem neskončila ani spolupráce mezi Rákosem a Trončinským.

Slezané měli i nadále více ze hry, důkazem čehož byly mimo jiné nadějné střelecké pokusy obránců Linharta a Zíba. Zlín ohrožoval Šimona Hrubce spíše jen sporadicky. V přesilové hře se například neujala rána Pavla Kubiše, ani následná dorážka Jiřího Ondráčka.

Začátkem dvanácté minuty v nadějné pozici prudce vypálil hostující Jiří Marušák, jenže zasáhl pouze nohu před sebou stojícího Lukáše Galvase. V samotném závěru první dvacetiminutovky nepřinesla brankové ovoce ani spolupráce třineckých "dvojčat" Polanského s Adamským. Druhého jmenovaného obrana "ševců" dokázala zpacifikovat.

O osudu střetnutí se tak rozhodlo v prostředním dějství, které nabídlo ofenzivní koncert bíločervených. Sekundu před návratem potrestaného Marušáka zachoval chladnou hlavu a svěží mysl David Nosek, jenž nezazmatkoval a vyšperkoval nahrávku pro Marka Trončinského, který z úhlu umístil touš do poloodkryté klece - 1:0!

Vyrovnáno mohlo být krátce poté. Oceláři sice hráli početní výhodu, jenže Petr Leška získal kotouč na pravé straně kluziště a ujížděl sám na třineckého brankáře. Přivezl si puk na střed hřiště, ale Hrubec se roztáhl a zlínskou legendu vychytal. Půlminuty poté zafungovalo klasické pravidlo: nedáš - dostaneš. Jihomoravané špatně střídali a na Štůralu se řítili hned tři domácí borci. Zodpovědnost vzal na svá bedra kanonýr Martin Růžička, který efektním bekhendovým blafákem zvýšil už na 2:0!

Tým z Baťova města vystrčil drápky ve 27. minutě. Od modré nahazoval Oldřich Horák, tečoval Petr Čajánek, ale třinecké publikum znovu skandovalo jméno třineckého hrdiny mezi třemi tyčemi. Domácí nepolevili na tempu a nadále měli obrovskou chuť. Těsně za polovinou utkání se prosadil Vojtěch Polák, který se ocitl zcela sám před zlínskou brankou a z bekhendu lehce zvedl kotouč do sítě - 3:0!

Přesně tři minty před závěrem druhé periody to už bylo o čtyři branky. Třinečtí ujeli do přečíslení, do posledního šroubku rozebrali obranu hostí, Vojtěch Polák dostal na čepel přihrávku před odkrytou branku a z ostrého úhlu zaznamenal svůj druhý gól večera – 4:0!

Ve třetí části už Oceláři takticky kontrolovali poměrně bezpečný náskok a neumožnili rivalům dramatizaci prvního semifinále. Na domácí straně rozhodně stojí za zmínku vyložené šance dvou Martinů - Růžičky a Adamského, jenže Tomáš Štůrala svůj tým podržel a další kotouč za svá záda už nepropustil. Zlín se do zakončení dostával spíše jen sporadicky, třinecký gólman neměl mnoho práce. Hosté zkoušeli hru očividně přitvrdit, některé zákroky byly opravdu ostřejšího charakteru, ale utkání se už dohrálo v relativním klidu.

Oceláři tak po první konfrontaci vedou v sérii 1:0. Druhá bitva se odehraje hned ve čtvrtek 3. dubna od 17:00. Zveme!

Václav Varaďa (Třinec): "V první třetině jsme měli výborný pohyb. Z toho pramenily zlínské fauly, ale v přesilovkách jsme nebyli schopni dát ten uklidňující první gól. Pak jsme konečně našli recept, jak dát gól, ale ani z naší strany nebyla hra optimální. Zlínští měli několik přečíslení a akcí, které bychom jim nechtěli dávat a budeme se to snažit z naší hry vymýtit. Ale za vítězství jsme rádi. I za to, jak to kluci odbojovali."

Rostislav Vlach (Zlín): "Dneska to bylo špatné utkání ze všech stran. Nějaké měřítko ještě snesla první třetina, ale jinak jsme zápas domácím odevzdali. Ve druhé třetině jsme udělali spoustu chyb a hlavně tam byla obranná nedisciplinovanost hráčů. Prohráli jsme si to častými vyloučeními."