Šest minut druhé třetiny bylo nakonec osudných

12.12.2010 · Tomáš Vacho
Třinečtí hokejisté v extraligovém utkání jednatřicátého kola se Spartou Praha dlouho drželi krok a byli více než vyrovnaným soupeřem, do kolen je však srazilo šestiminutové období ze závěru druhé periody. V tom se totiž Pražanům podařilo využít chyb domácí obrany a získat tak třígólový náskok.
31.kolo, neděle 12.12.2010
Sparta Praha
1:5
Třetiny: 0:0, 0:3, 1:2  Branky a nahrávky: 49. Polanský (Polák, Peterek) - 32. Smoleňák (Gulaši, Kůrka), 34. Luňák (Treille), 38. Kůrka (Kafka, Výborný), 59. Ton, 60. Smoleňák (Broš). Rozhodčí: Orság, Müllner - Prchal, Kis. Střely na branku: 34:26. Vyloučení: 2:3. Diváci: 3604. Průběh utkání: 0:3, 1:3, 1:5.
Hamerlík - Richter, Hudec, Zíb, Lojek, Seman, Kania, Vágner - Polák, Bonk, Varaďa – Květoň, Kohn, Růžička – Adamský, Peterek, McGregor - Hrňa, Polanský, Orsava – Mičulka.
Pöpperle - O´Brien, Zacpálek, Husák, Gulaši, Hanzlík, Vykoukal, Philipp, Macholda - Kůrka, D. Výborný, Kafka - Ton, Koreis, Hromas - Treille, Broš, Luňák - Bartánus, Karpov, Smoleňák.

Rychlý a pohledný hokej, který ale nepřinesl žádnou branku. Toť charakteristika prvního dějství, do kterého se oba soupeři opřeli s velkým nasazením. Žádný gól nepadl i přesto, že mírně lepším týmem byli Pražané, kteří si dokázali vytvořit více příležitostí.

Tu první promrhal v páté minutě Tomáš Kůrka, když v samostatném úniku bekhendovým blafákem nevyzrál na Hamerlíka. V takřka stejné situaci se v průběhu jedenácté minuty ocitnul i Marek Bartánus, ale ani on nenašel recept na třineckého strážce.

Oceláři, ač měli k dizpozici větší porci minut přesilové hry a na kontě větší počet střel, se k vážnému ohrožení Pöpperleho dostali pouze na začátku třinácté minuty. To se do puku opřeli postupně Růžička, Květoň a Kohn, ale tato třinecká snaha přišla vniveč.

Po první přestávce to zprvu vypadalo, že otěže utkání pomalu začínají přebírat domácí. Ti měli od jednadvacáté minuty lepší pohyb a jejich pobyt v útočném pásmu byl mnohem častejší, než ten sparťanský. Hosté ale dokázali veškerý nápor ustát a po chvíli sami udeřili.

V pětadvacáté minutě propadla třinecká obrana, čehož využili Petr Ton s Jakubem Koreisem ke dvojnásobné palbě na Hamerlíka. Tu ale třinecký brankář ještě dokázal pokrýt. Jenže ani tato šance nebyla pro defenzívu Ocelářů dostatečným varováním a v polovině utkání přišel trest.

Třinec totiž tuto laxnost v obranné činnosti nedokázal eliminovat, což nemohlo skončit jinak, než inkasovanými góly. Prvním sparťanským střelcem se ve dvaatřicáté minutě stal Radek Smoleňák, jehož dorážka ústící z obrovského tlaku rozvlnila síť. Za další dvě minuty se k němu přidal i Lukáš Luňák, který využil hrubky Semana a skulinou mezi betony zvýšil na 2:0.

Rozjetá Sparta se nenechala uspokojit a na sraženého soupeře zkusila ještě zatlačit. To se jí vyplatilo, protože dvě minuty před druhou sirénou se po ukázkové kombinaci na jeden dotek prosadil Tomáš Kůrka. Holešovičtí tak dokázali během necelých šesti minut udělit lekci z produktivity a třígólovým přídělem si vytvořit vynikající výchozí pozici pro poslední periodu.

V závěrečné třetině jsme v prvních minutách sledovali očekávaný vývoj. Třinec byl ten, kdo musel hrát a Spartě takovýto výsledek naprosto vyhovoval. Defenzivně laděný styl Sparťanům vycházel až do devětačtyřicáté minuty, kdy Jiří Polanský velmi šťastným odrazem kotouče připravil Pöpperleho o třetí nulu v sezóně.

O dvě branky prohrávající Třinec tak vyválčil alespoň nějakou naději na zisk bodů, jenže Pražané velmi zodpovědným výkonem žádné další komplikace nedovolili, ba sami ještě dvě branky přidali. V předposlední minutě ujel Petr Ton a dovezl touš do prázdné branky, chvíli na to se prosadil Radek Smoleňák, čímž zabil onen poslední hřebík do třinecké rakve.

Břetislav Kopřiva (HC Oceláři Třinec):
Dokázali jsme si vytvořit tlak, měli jsme určitou převahu, ale Sparta hrála velmi důrazně, hlavně kolem svojí brány. Sparta dnes byla šťastnějsí, potřetí se nám jí porazit nepodařilo, dokázala, že se zvedá. Nás to samozřejmě mrzí, ale nedá se nic dělat.

Miloslav Hořava (HC Sparta Praha):
Věděli jsme, že hrajeme s nejlepším mužstvem extraligy, navíc jsme v situaci, kdy je každý bod důležitý. Dnes jsme byli většinu utkání pod tlakem, ale skvělý Pöpperle nás podržel a pak se chytli i další hráči a podpořili ho v tom. Jsme rádi, že jsme dnes získali tři body.