Repríza finále tentokráte pro Oceláře

16.11.2018 · Michal Samiec
Šlágr kola pro Oceláře! Ve druhém opakování jarního finále play off třinečtí hokejisté porazili Kometu Brno 4:3 po prodloužení. Vítěznou premiéru v barvách třineckého klubu zažil brankář Kváča, dařilo se speciální formaci, když domácí využili hned tři přesilovky ze čtyř. Rozhodující gól vsítil v přesilovce čtyři na tři Hrňa.
19.kolo, pátek 16.11.2018
4:3p
Třetiny: 0:1, 2:1, 1:1 - 1:0  Branky a nahrávky: 22. Roberts Bukarts (Martin Růžička, Hrňa), 24. Martin Růžička (Roberts Bukarts, Marcinko), 47. M. Doudera (Marcinko), 62. Hrňa (Krajíček) – 18. Bartejs (P. Holík, Mueller), 31. Kašpar (Zaťovič, P. Holík), 55. P. Holík (Zaťovič, Štencel). Rozhodčí: Hradil, Kika – J. Frodl, Komárek. Vyloučení: 3:4. Využití: 3:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 5 035. Střely na branku: 35:30. Střely mimo: 8:8. Zblokované střely: 13:16. Hity: 7:13. Vhazování: 35:37. Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:2, 3:2, 3:3, 4:3.
HC Oceláři Třinec: Kváča – Roth, Krajíček, D. Musil, Galviņš, M. Adámek, M. Doudera, Matyáš – Martin Růžička, Marcinko, Hrňa – Svačina, Polanský, Adamský – Dravecký, Werek, Roberts Bukarts – O. Kovařčík, Cienciala, Chmielewski.
HC Kometa Brno: Vejmelka – Barinka, O. Němec, Gulaši, Štencel, Malec, Schaus, Bartejs – Zaťovič, P. Holík, Mueller – Kašpar, Čermák, Kusko – Dočekal, J. Hruška, Mallet – Karel Plášek ml., R. Zohorna, Horký.

Úvodní třetina první reprízy finále jarního play off, která se odehrála na třineckém ledě, nabídla opatrný hokej, diváci na třineckém zimáku nebyli svědky mnoha šancí. Asi největší příležitost Ocelářů v první dvacetiminutovce měl Cienciala, kterého do samostatného úniku vysunul ve čtvrté minutě Galviņš. Domácí forvard neměl dostatečnou rychlost, a tak jeho bekhendový blafák vytěsnil Vejmelka betonem. Hosté na první gólovou šanci čekali až do čtrnácté minuty. Po zaváhání Třineckých při rozehrávce dostal mezi kruhy namazáno Mueller. Americký útočník v brněnských službách napálil z první tyč branky za Kváčou, který si v tomto utkání připsal úvodní start ve třineckých barvách. Hosté pak hráli přesilovku, ale gól nedal ani dorážející Zaťovič na brankovišti, ani Mallet, který trefil pouze boční síť, branka nepadla ani z žádné další střely Brňanů. Skóre se měnilo až zhruba tři minuty před koncem, kdy se dostal puk na Tomáše Bartejse operujícího na vrcholu kruhů. Obránce Komety svůj pokus otřel o zadní část těla před brankou pracujícího Polanského tak šikovně, že skončil v šibenici Kváčovy brány.

Tempo druhé části hry určovala vyloučení. Za katr šlo celkem pět mužů a tři přesilovky byly využity. Nejprve úřadovali Oceláři, kteří si vypracovali první početní převahu hned po půlminutě hry. Vyloučeného Muellera vrátil zpět na hřiště Roberts Bukarts, kterému doslova přivezl puk až na brankoviště Martin Růžička a lotyšský reprezentant měl vcelku snadnou pozici. Domácí předčasně povolali do hry i druhého vyloučeného Brňana. Na trestné lavici pykal Mallet, ale po svém vyloučení poseděl u trestoměřičů jen zhruba půl minuty. Hrňovu ránu z první odrazil před Vejmelkou clonící Marcinko, Bukarts zachoval chladnou hlavu a vrátil luxusní přihrávku svému kolegovi. Úkolem Martina Růžičky bylo trefit horní patra branky. Vyrovnáno bylo v polovině normální hrací doby, když na stříbrném tácu tentokrát podávali gól hosté. Holík poslal puk na před Kváčou operujícího Zaťoviče a ten přesunul na z mezikruží směrem k brance si sjíždějícího Lukáše Kašpara. Do konce prostřední hrací doby se již skóre neměnilo, byť domácím zatrnulo ještě při vyloučení Marcinka v závěru třetiny. Němcova tečovaná střela od modré totiž orazítkovala tyč třinecké svatyně.

Oceláři třetí třetinou začali nadějnou situací, když Svačinovu dorážku pokryl Vejmelka. Ještě zajímavěji z pohledu domácích vypadala situace ze čtvrté minuty, to v mezikruží dostal přesný pas od Ondřeje Kovařčíka Chmielewski. Velkou šanci hned vzápětí nevyužili hosté – akci čtyř hráčů Brna zakončoval Dočekal. V polovině sedmé minuty již gól padl. Marcinko zavezl na levém křídle puk do útočného pásma, přenechal ho za modrou Milanu Douderovi, který zachoval chladnou hlavu, kotouč podržel, položil si bránící hráče Komety a prostřelil Vejmelku. Vyrovnat mohl sedm a půl minuty před koncem Mueller, když se zjevil zcela sám před Kváčou. Hostům se to povedl až o minutu a půl později – rychlou akci se Zaťovičem zakončil střelou na vyrážečku Petr Holík, domácí gólman byl bezmocný.

Oba týmy nabídly v závěru divákům napínavou podívanou. Akci dvou na jednoho zakončil nad Werek, na druhé straně Muellerův pokus šel těsně vedle a v samotném závěru nedosáhl na vyražený puk po Adamského střele Doudera. Utkání tak dospělo do prodloužení. V něm se po dvaceti sekundách nechal za vjetí do gólmana vyloučit Zaťovič a Třinečtí využili třetí přesilovku v zápase. Dorážkou z bezprostřední blízkosti rozhodl o vítězi utkání Erik Hrňa.

Václav Varaďa (HC Oceláři Třinec): "Chtěl bych týmu poděkovat za výkon. V první třetině jsme hledali nohy, nemohli jsme to rozjet a tahali jsme za kratší konec. Ale dva rychlé góly z přesilovek ve druhé třetině nás nakoply. I Kometa ale dnes hrála přesilovky dobře a povedlo se jí srovnat. Pak jsme šli ještě jednou vedení, ale mrzí nás lacině inkasovaná branka po naší ztrátě kotouče na modré čáře. To by se stávat nemělo. V prodloužení jsme to zlomili na naší stranu. Možná jsme brali dva body trochu šťastně, na to se ale historie neptá. Musím vyzdvihnout výkon gólmana, Petr Kváča nás opravdu podržel."

Kamil Pokorný (HC Kometa Brno): "Dovolím si tvrdit, že dvě třetiny při hře pět na pět jsme byli lepším celkem. Dostali jsme ale domácí do hry v úvodu druhé třetiny, kdy jsme domácím nabídli tři přesilovky. Oni dvě proměnili a dostali se do zápasu. Nám se pak z přesilovky taky podařilo srovnat a v třetí třetině už to bylo vyrovnané. Domácím nám v úvodu dali gól, nám se povedlo srovnat, ale bohužel v prodloužení přišlo další vyloučení a když Třinci nabídnete přesilovku čtyři na tři, je to složité bránit a domácí získali bonusový bod."