Prodlužované drama rozhodl v nájezdech Růžička

24.11.2017 · Michal Samiec
Nastavovaný thriller viděli diváci ve třinecké aréně v duelu proti Pardubicím. Třinečtí Oceláři šli v průběhu utkání do dvoubrankového vedení, hosté dokázali vyrovnat a vše rozhodly až samostatné nájezdy. V nich přidal další zásah Martin Růžička a Oceláři tak berou ze zápasu bonusový bod.
25.kolo, pátek 24.11.2017
Pardubice
3:2sn
Třetiny: 1:0, 1:1, 0:1 – 0:0  Branky a nahrávky: 5. Martin Růžička (Mikulík, Rákos), 25. Cienciala (Petružálek, Polanský), rozhodující samostatný nájezd Martin Růžička – 31. J. Sýkora (S. Treille), 56. Cardwell (Trončinský). Rozhodčí: Hradil, Kubičík – Ganger, V. Hanzlík. Vyloučení: 7:6. Využití: 2:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 4 216. Střely na branku: 33:25. Zblokované střely: 12:13. Hity: 3:14. Vhazování: 43:28. Průběh utkání: 2:0, 2:2, 3:2.
HC Oceláři Třinec: Hrubec – M. Doudera, D. Musil, Linhart, Jank, L. Kovář, M. Adámek – Rákos, Marcinko, Martin Růžička – Petružálek, Mikulík, Cienciala – Adamský, Polanský, Irgl – Chmielewski, M. Kovařčík, O. Kovařčík – D. Kofroň.
HC Dynamo Pardubice: Kacetl – Trončinský, Čáslava, Cardwell, Wishart, Holland, Mojžíš, Ščotka – P. Sýkora, Marosz, Panna – Perret, D. Tomášek, S. Treille – J. Sýkora, Dušek, Beran – M. Kaut, Poulíček, Vondráček.

Úvod utkání Ocelářů s pardubickým Dynamem příliš vzruchu nenabídl. První střely na obou stranách byly k vidění ve druhé minutě – Kacetla otestoval Mikulík, na druhé straně David Tomášek zkoušel pozornost Hrubce. Toho sice prostřelil, ale volný puk z brankoviště odpálil obránce Jank. Na konci čtvrté minuty byl vyloučen právě autor první zajímavé situace na pardubické straně Tomášek a domácí Oceláři potvrdili, že přesilovky jim v této sezóně zatím fungují, vždyť s více než 22procentním využitím početních výhod jsou na čele extraligové tabulky v této disciplíně. Převaha jednoho muže v poli trvala přesně 46 sekund, poté Martin Růžička, který se vrátil po zranění do sestavy ve velké chuti, zužitkoval prostor poskytnutý pardubickou obranou a přihrávku, jež mu poslal Milan Mikulík, a tvrdou střelou z první nedal Kacetlovi šanci.

Zhruba v polovině první dvacetiminutovky byli diváci ve Werk areně svědkem dalších dvou situací, které zaváněly brankou. Nejprve kousek za modrou na pravém křídle napřáhl domácí Petružálek a Kacetl jeho střelu odrazil do sítě lemem své lapačky. V 11. minutě upalovali dva na jednoho pardubického hráče domácí Růžička s Chmielewskim. První jmenovaný nejprve nahrál polskému forvardovi v barvách Třince, ten mu puk vrátil před poloodkrytou branku, ale třinecký kanonýr tentokrát dal vyniknout brankáři Dynama.

Hosté se osmělili až v závěrečných minutách první části. Pomohla jim k tomu přesilovka po vyloučení Ciencialy. V početní výhodě pálil z první z vrcholu kruhu francouzský útočník v týmu Miloše Holaně Sacha Treille, ale nevyužil toho, že třinecká obrana byla rozhozena a trefil jen klubko hráčů před Hrubcem. Následně ještě nebezpečně z levého křídla střílel nejproduktivnější hráč Dynama David Tomášek. Možná největší šance se hostům rýsovala na začátku poslední minuty první třetiny, když Musil trefil clonícího Sýkoru, ten se rozjel za odraženým pukem a přebruslil oba třinecké beky. Musil s Douderou ale nedali pardubické sedmatřicítce v klidu zakončit, pardubického snajpra navíc dobře vybruslil domácí gólman, skóre se tedy už v první části neměnilo.

Prostřední hrací doba stejně jako ta první nabídla branku v páté minutě. A vstřelili ji podobně jako v první třetině domácí a zrovna tak to bylo v přesilové hře. Aby mohlo k této analogii na začátku druhé dvacetiminutovky dojít, musel být vyloučen hráč pardubického Dynama. Potrestán byl za přestupek proti pravidlům Wishart a domácí trestali díky Davidu Ciencialovi, který po kombinaci s Petružálkem prostřelil Kacetla z pravého křídla. Hosté přitom mohli toto oslabení využít pro vyrovnávací branku. Ujeli hned na jejím začátku totiž tři na jednoho, ale Dušek se rozhodl pro střelu a tu Hrubec kryl.

Hned zhruba o minutu později mohl vedení domácích navýšit Rákos, ale rychlou akci tři na dva nevyužil. Růžička mu puk naservíroval na levé křídlo, „Bambus“ udělal Kacetlovi kličku, ale ten ho i tak vychytal. Následně přišla přesilovka hostů a to za přestupek Martina Růžičky, který diváci v Třinci v této sezóně mohli vidět poprvé. Domácí hráč s číslem 27 byl totiž vyloučen za „zdržování hry – porušení postupu vhazování“. Dynamo početní výhodu nevyužilo, byť měl šanci Treille, nebezpečně pálil od modré Čáslava. Pardubice to mrzet nemuselo – 14 sekund po Růžičkově návratu totiž využil perfektní palebné pozice mezi kruhy Ján Sýkora a snížil.

Branka do konce druhé třetiny mohla padnout ještě několikrát. Ve 36. minutě stál neatakován mezi kruhy Chmielewski, v téže minutě se dostal puk k osamocenému Linhartovi na levém křídle, když kus černé gumy rychle postupoval od Růžičky a Polanského. V dobré pozici byl i Mikulík, který tečoval před Kacetlem touš letící z Ciencialovy hole po rychlé kombinaci s Petružálkem. Hostující brankář ale odolával. Kotouč ze sítě nemusel lovit ani domácí gólman Hrubec, byť ve výborné šanci Vondráček na hranici jeho brankoviště tečoval Čáslavovo nahození těsně vedle pravé tyče.

Ve třetí části mohl skóre změnit již po pár sekundách Růžička, tomu puk před brankoviště naservíroval Marcinko. Růžička byl ale příliš blízko Kacetla a ten si jeho snahu pohlídal. Velkou šanci měl zhruba o minutu později Chmielewski, kterému v akci dva na jednoho přihrál na levé křídlo před Kacetla Adamský. Beton brankáře Dynama byl ale stejně jako dříve v tomto utkání rychlý a na místě. V páté minutě, která byla v první a druhé třetině pro hosty kritická, tentokrát mohli hráči Dynama sami skórovat. Perret nejprve bekhendem nezasunul puk za Hrubce, o pár desítek sekund později si vybruslil s pukem do útočného pásma a nebezpečně vypálil.

V 52. minutě měl výbornou pozici pardubický kanonýr Petr Sýkora. Stál na vrcholu kruhu, puk mu křížem přihrál Cardwell, ale Sýkorovi rána dobře nesedla. Celá situace se odehrála v přesilové hře po vyloučení Janka. Klíčová situace zápasu pak přišla 5 minut a 26 sekund před koncem. Za hru vysokou holí byl na čtyři minuty vyloučen Milan Doudera a hosté přesilovku využili k vyrovnání. Puk od Trončinského putoval k Jacobu Cardwellovi a ten srovnal. Dostal nabito na modrou čáru a Hrubec přes klubko hráčů před svým brankovištěm nic nemohl vidět. Na poslední dvě minuty třetí třetiny dostali domácí přesilovou hru po faulu Trončinského. Závěr normální hrací doby byl poměrně emotivní. Diváky ve Werk areně zvedlo ze sedadel zejména to, že sudí nepotrestali zásah rukavicí v obličeji Milana Mikulíka, po kterém se třinecká pětatřicítka dlouho zvedala z ledu. Utkání za stavu 2:2 dospělo do prodloužení, byť ještě v posledních vteřinách Třinečtí zkoušeli štěstí v přesilové hře.

V prodloužení byli jednoznačně aktivnější Oceláři. Bylo to způsobeno i tím, že ve třetí minutě byl při průniku před Kacetla faulován Růžička. Na dvě minuty za katr putoval extřinecký Marosz, svěřenci trenéra Varadi ale tentokrát přesilovou hru, byť byla s oblíbeným počtem čtyř hráčů na jedné a tří na druhé straně, nevyužili. A jelikož nerozhodlo prodloužení, muselo se tak stát v samostatných nájezdech. Penalty trvaly celkem sedm sérií a skončily 2:1 pro Třinecké. Za domácí se trefil Irgl, v sedmé rundě rozhodl Martin Růžička a za Pardubice srovnával Rostislav Marosz, o jehož působení v dnešním utkání a také v dresu Dynama až do konce sezóny se rozhodlo až těsně před úvodním buly. Bonusový bod tak zůstal pod Javorovým.

Václav Varaďa (HC Oceláři Třinec): “Výsledek mě těší, kluci to odpracovali. V některých fázích utkání jsme byli lepším týmem, je škoda, že jsme nepřidali více branek. Hostující brankář ale odchytal výborné utkání a podržel Dynamo ve hře. Ve třetí třetině jsme se dostali do problému s vyloučenými, ač jsme v oslabení pracovali na maximum, tak hosté dokázali jeden faul potrestat. Pardubice si v poslední době odvážejí body z různých kluzišť, proto to jsou zasloužené dva body pro nás, mohli jsme ale mít tři. Takový ale je sport, v nájezdech nám to letos několikrát nevyšlo, jsem rád, že nás Šimon Hrubec hodně podržel, my byli schopni dát tu extra branku. Těší nás výhra před nedělním utkáním.

Miloš Holaň (HC Dynamo Pardubice): “Chci hráčům poděkovat za výkon a vybojovaný jeden bod. Navíc na horké půdě Třince, odkud se body nevozí jen tak. Utkání se pro nás nevyvíjelo dobře, prohrávali jsme 0:2 po dobře sehraných přesilovkách Třince, ve kterých jsme se mohli něco přiučit, protože nám početní výhody nejdou. Poté jsme trochu změnili systém hry, hráčům to sedlo a výsledkem byly dvě branky, jedna dokonce v přesilové hře. Škoda nájezdů. Každý řekne, že to je o štěstí, asi to je pravda. Dali jsme tam tyčku, to mohl být náš druhý gól i bod. Hráčům chci ještě jednou poděkovat, bod je pro nás velmi cenný.“