Po statečném boji vezou Oceláři z Tampere bod

09.09.2018 · Martin Stebel
Nedělní konfrontace v rámci Champions Hockey League dopadla lépe pro finský tým z Tampere, který dokázal Oceláře zdolat v prodloužení 3:2. Branky třineckého mužstva zaznamenali Erik Hrňa a Marek Viedenský. Po čtyřech odehraných kolech letošní Ligy mistrů Slezané figurují ve své skupině na třetím místě a se čtyřmi body stále drží naději na postup do vyřazovací části evropské soutěže.
CHL4, neděle 9.9.2018
Tampere
3:2p
Hakametsä Stadium
Třetiny: 0:0, 1:1, 1:1 - 1:0  Branky a nahrávky: 38. Järvinen (Mäntylä), 42. Elorinne (Rautanen, Kuusela), 61. Kemiläinen (Järvinen) – 21. Hrňa (Doudera, Adamský), 53. Viedenský (Dravecký, Hladonik). Rozhodčí: Zrnič (Slo), Fonselius (Fin) – Elonen (Fin), Hägerström (Fin). Vyloučení: 2:4 + Chmielewski 10 min. za nesportovní chování. Využití: 0:1. Střely na branku: 18:22. Vhazování: 31:23. Zblokované střely: 1:4. Diváci: 3351. Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:2, 3:2.

Tappara Tampere: Heljanko (Bäckström) – Vittasmäki (A), Rantakari, Mäntylä (A), Kemiläinen, Rautanen, Elorinne, Utunen, Moilanen – Erkinjuntti, J. Järvinen, Kuusela (C) – Záborský, Malinen (TS), Levtchi – Rauhala, Jasu, Ojamäki – Luoto, M. Järvinen, Tanus.

HC Oceláři Třinec: Hrubec (Hamerlík) – Krajíček (C), Doudera, Musil, Matyáš, Gernát, Haman, Bartko, Adámek – Chmielewski, Marcinko, Hrňa – Cienciala, M. Kovařčík, O. Kovařčík – Adamský (A), Vlach, Svačina – Hladonik, Viedenský, Dravecký (TS, A).

Začátek utkání se nesl v poměrně opatrném duchu. Oba týmy zvolily vyčkávací taktiku. Teprve ve třetí minutě se v dobrém světle ukázal Jan Hladonik, který si hledal prostor k zakončení, ale nadvakrát neuspěl. Na druhé straně hřiště vypadala nebezpečně tečovaná střela Erkinjunttiho. Tentýž hráč byl hlavním aktérem další šance, kdy bekhendovým pokusem donutil k zákroku Hrubce, následnou dorážku od modré poslal Vittasmäki do bruslí soupeře.

Hra byla poté na několik minut dosti neučesaná, bojovalo se především o střední pásmo, vyložených příležitostí bylo jako šafránu. Dvě minuty před závěrem třetiny ještě zkusil zahrozit domácí Rauhala, jenže v solidní pozici selhal.

Druhou dvacetiminutovku začali Oceláři v početní převaze a hned v první minutě se dokázali gólově vyjádřit. Perfektní práci odvedl Chmielewski, který zavezl puk do pásma. Po Adamského nahrávce pálil téměř od modré čáry Doudera a jeho ránu před brankou šikovně přizvedl Erik Hrňa do sítě Finů.

Další chvíle patřily převážně Tappaře, která po inkasované brance zařadila vyšší rychlostní stupeň. Za zmínku stojí například možnost Ojamäkiho či Záborského. Oba dva ztroskotali na Hrubcových betonech. Finové se dočkali tři minuty před druhým klaksonem. Po obléhání třineckého pásma velezkušený obránce Mäntylä viděl od hrazení mezi kruhy volného Mattiho Järvinena, který střelou z otočky umístil puk k tyči.

Taky vstup do třetí části měli lepší hokejisté ze země tisíce jezer. Udeřilo po 63 vteřinách, kdy se po kratším obléhání pásma prudkou střelou z osy hřiště prezentoval Aleksi Elorinne a překlopil tak stav na stranu Tampere. Krátce poté se vyskytli v nadějných pozicích Marcinko a Chmielewski, jenže oba pokusy zpacifikoval gólman Heljanko.

Značná aktivita třineckých bojovníků přesto přinesla zaslouženou odměnu. V době kdy na časomíře svítila hodnota 52:40, ujel slovenský tandem Vladimír Dravecký - Marek Viedenský a druhý jmenovaný z bekhendové strany dostal přes brankářův beton puk do domácí svatyně - 2:2!

Závěrečné momenty třetího dějství se konaly hlavně v obranném pásmu hostů, ale Tappara se svými možnostmi nenaložila podle svých ideálních představ, o vítězech tak musel rozhodnout teprve nastavený čas. Prodloužení trvalo jen pětapadesát sekund. Oceláři se naprosto správně dožadovali faulu po zákroku na Chmielewského, jenže sudí byli jiného názoru a v brejkové situaci dva proti nikomu našel Jan-Mikael Järvinen před třineckou brankou volného Valtteri Kemiläinena a ten už si věděl rady.

Oceláři tak ze severského dvojzápasu vezou pod Javorový čtyři body a už vyhlížejí dalšího soupeře v Lize mistrů. Tím bude začátkem října norský šampion Storhamar.

Videosestřih z utkání Ocelářů v Tampere najdete ZDE

Václav Varaďa (HC Oceláři Třinec): "Jsem na svůj tým náležitě hrdý, kluci dnes pracovali opravdu tvrdě, zápas příkladně odbojovali. Myslím, že dnes jsme si v Tampere nezasloužili prohrát."