Oceláři zvládli i druhý domácí zápas čtvrtfinálové série

14.03.2018 · Michal Samiec
Třinečtí hokejisté zvládli úspěšně i druhé domácí utkání série prvního kola play off proti Dynamu Pardubice. Rozhodla dvougólová třetí třetina a to, že svěřenci Václava Varadi dokázali ustát tlak hostujícího týmu, který se v závěrečné dvacetiminutovce snažil výsledek utkání zdramatizovat. V sobotu v Pardubicích série pokračuje třetím střetnutím.
ČF2, středa 14.3.2018
Pardubice
4:1
Třetiny: 1:0, 2:0, 1:1  Branky a nahrávky: 20. Polanský (Krajíček), 22. Polanský (Dravecký, Svačina), 38. Adamský (Polanský), 60. Cienciala (Dravecký) – 50. Beran (Rolinek, Holland). Rozhodčí: Hribik, Lacina – Blümel, Kis. Vyloučení: 6:4. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 5 008. Střely na branku: 21:26. Střely mimo: 6:13. Zblokované střely: 10:15. Hity: 11:9. Vhazování: 43:40. Průběh utkání: 3:0, 3:1, 4:1. Stav série: 2:0.
HC Oceláři Třinec: Hrubec – M. Doudera, Krajíček, Roth, D. Musil, Matyáš, Linhart – Martin Růžička, Marcinko, J. Petružálek – Hrňa, Roman Vlach, Dravecký – Svačina, Polanský, Adamský – Cienciala, M. Kovařčík, Rákos – Kvasnica.
HC Dynamo Pardubice: Kacetl (41. Klouček) – Čáslava, Trončinský, Wishart, Cardwell, Mojžíš, Ščotka, Holland – Rolinek, Marosz, P. Sýkora – S. Treille, D. Tomášek, T. Svoboda – Perret, Poulíček, M. Kaut – Beran, Dušek, J. Sýkora.

První gólem zavánějící situace druhého čtvrtfinále mezi Oceláři a Dynamem nabídla třetí minuta. To nejprve na hostujícího Kacetla ujížděla dvojice Rákos – Michal Kovařčík, ale první jmenovaný nedokázal přenést puk na hůl svého centra. Na druhé straně se tvrdou ránou z levého křídla prezentoval jediný extřinecký hokejista v pardubických barvách, který se nepředstavil v úvodním zápase, Ján Sýkora. Dvě dobré příležitosti měli hosté mezi šestou a sedmou minutou – nejprve akci tří na jednoho nedokázal z mezikruží zakončit Dušek, ze stejné pozice později neskóroval ani Petr Sýkora, jehož tam přesným pasem našel Marosz. Krizová pasáž pro Oceláře nastala mezi polovinou sedmé a koncem desáté minuty. To byli postupně vyloučeni Marcinko a Linhart a Dynamo hrálo 39 sekund proti třem. Pardubice skóre otevřít nedokázaly, nedařilo se jim ani dostat do gólovek. Největší šanci dosavadního průběhu zápasu na straně Třince si ve 12. minutě připsal Růžička, kterému v akci dva na jednoho poslal puk před Kacetla Polanský. Domácí kanonýr nedokázal přehodit beton pardubického gólmana. Následovala jediná třinecká přesilovka úvodní hrací doby, ale ani svěřenci trenéra Varadi početní převahu nesehráli brankově. Jediná branka první dvacetiminutovky tak padla v samotném závěru. Jiří Polanský nastavil v souladu s pravidly, což musel následně potvrdit ještě videorozhodčí, nohu do přihrávky Krajíčka od zadního mantinelu a otevřel skóre.

Jak skončila první třetina, tak začala ta prostřední. V samotném závěru úvodního dějství otevřel skóre Jiří Polanský a hned po několika desítkách sekund druhé hrací doby navýšil vedení Ocelářů tentýž muž. Svačina vleže vsedě udržel touš v útočném pásmu, Dravecký jej vyvezl od mantinelu a našel třineckou třiadvacítkou na levém kruhu, odkud se velezkušený forvard nemýlil. Pro Polanského to bylo druhé jubileum během dvou dnů, neboť jeho gól na 2:0 byl pětistým bodem, který nastřádal v barvách Ocelářů. Oba Polanského góly dělilo 139 sekund. Druhý gól Třince jako by utrhl ofenzivní stavidla. Zatímco do té doby bylo šancí poskrovnu, ve zbytku druhé třetiny viděla Werk arena řadu nebezpečných situací. Třinec mohl navýšit vedení po akci Krajíčka s Růžičkou, hostující Trončinský bombou od modré trefil tyč. V přesilovce Dynama po vyloučení Vlacha se neprosadily opět ani Pardubice, gól nedal ani Třinec poté, co Kacetl zapomněl puk za svou brankou a ohrožoval jej tam Cienciala.

Velké šance Ocelářů se zrodily kolem poloviny druhé části, když nejprve Petružálek zavezl puk a Růžička nedokázal z velkého úhlu trefit branku. Následně se objevil na ledě třináctý třinecký útočník Kvasnica a měl parádní střídání, když nejprve otestoval pozornost pardubického brankáře střelou z jízdy a o pár sekund později dorážel v závaru, který před brankou vytvořil Michal Kovařčík. Gól do branky Třince nepadl ani při hře čtyři na čtyři, to si mezi kruhy s pukem na holi najel Ščotka, na druhé straně se do zakončení až na hranu brankoviště natlačil Dravecký. Když nepadla branka ani po nebezpečné dorážce Petra Sýkory, udeřilo na druhé straně. Polanský získal puk v obranném pásmu, našel ve středním pásmu najíždějícího Martina Adamského, jehož nikdo z hráčů Dynama nechytil. Adamský si najel mezi kruhy a prostřelil Kacetla – 3:0. Domácí fanoušci mohli opět slavit, třinecký forvard s číslem 83 na zádech totiž vstřelil svůj dvoustý extraligový gól. O pár sekund později mohl ještě těžší zásah Pardubicím zasadit Cienciala, který se zjevil před Kacetlem úplně sám, ale jeho pokus o blafák do bekhendu hostující maskovaný muž odhalil.

Závěrečná dvacetiminutovka normální hrací doby začala další přesilovkou hostů po vyloučení Rotha. Dynamo ale nevyužilo ani tuto početní převahu. Po skončení oslabení se do nebezpečných situací dostali Oceláři. Nejprve mohl sám na Kloučka, který od začátku třetí třetiny vystřídal v pardubické svatyni Kacetla, upalovat Cienciala, ale puk mu před zakončením vypíchl jeden z bránících hráčů. O pár sekund později od pravého mantinelu našel přesným pasem před brankou operujícího Polanského Adamský. Projektil z hole v parádní dispozici hrající legendy třineckého klubu skončil na tyči Kloučkovy branky. Hostující Pardubice ale nebyly bez šancí ani ve třetí části hry. Beran zkoušel vložit hůl do Mojžíšovy střely, Maroszův pokus prošel Hrubcovi výstrojí, ale skončil mimo branku. Na přelomu první a druhé poloviny třetí třetiny měli Třinečtí pasáž hry, kdy se několikrát po sobě dopustili zakázaného uvolnění, vypadli z tempa a hosté toho využili ke snížení. Po přihrávce Rolinka se z vrcholu kruhu prosadil Matěj Beran, dvougólový střelec prvního utkání.

Domácí se po inkasované brance dostali do útlumu, Pardubice šly za ránou a chtěly další branku. Po delší době se Třinečtí útočnou akcí prezentovali v 52. minutě, kdy Kloučka otestoval z pravé strany Michal Kovařčík. Po ručním rendez-vous mezi Krajíčkem a Perretem se hrálo ve čtyřech a v této fázi třetí třetiny se mohli hosté dočkat snížení, šanci měl Cardwell, kterého zpoza branky našel Kaut, posléze střílel Beran. Tři a půl minuty před koncem situaci Dynamu zkomplikovalo vyloučení Tomáška. Oceláři gól nevstřelili, svěřencům trenéra Holaně však oslabení vzalo síly i čas. Hosté ještě zkusili power play, zápas už však nezdramatizovali a 3,6 sekundy před koncem dal výsledku definitivní podobu David Cienciala. Oceláři tak vyhráli i druhý domácí zápas a série se do Pardubic stěhuje za stavu 2:0 na zápasy z pohledu Třince.

Václav Varaďa (HC Oceláři Třinec): "Začátek byl v našem podání hodně opatrný, dostali jsme se do problémů kvůli vyloučení, ale podařilo se nám tuto část odbránit. Pomohl nám první gól a ve druhé části jsme Pardubice jasně přehráli, což vyjádřily dvě branky. V závěrečné části jsme se dostali pod tlak, ale povedlo se nám to ustát. Bojovností a blokováním střel jsme výsledek uhájili. Tahle výhra nám dělá radost a už se těšíme do Pardubic."

Miloš Holaň (HC Dynamo Pardubice): "Měli jsme velmi dobrý vstup do utkání, nechyběl nám rychlý pohyb, vytvořili jsme si několik šancí, ale naložili jsme s tím velice špatně. Kdo dá v play off první branku, má velkou psychickou výhodu. Srazil nás gól těsně před koncem první části. V prostřední části jsme po individuálních chybách dvakrát inkasovali. Před třetí třetinou jsme si v kabině pár věcí vyříkali, trochu jsme překopali sestavu a mělo to neskutečný efekt. Ve třetí třetině jsme byli daleko lepším týmem, podařila se kontaktní branka, ale další šance už vychytal Hrubec."