Oceláři vrátili Dynamu porážku z Pardubic

08.12.2020 · Michal Samiec
Třinečtí zakončili dlouhou šestizápasovou domácí sérii vítězstvím nad pardubickým Dynamem. Podobně jako první utkání bylo i toto gólově plodné, do zhruba poloviny utkání padlo sedm branek. Další gól už ale zaznamenán nebyl, vítěznou brankou tak byl zásah dvougólového střelce Matěje Stránského.
7.kolo, úterý 8.12.2020
Pardubice
4:3
Třetiny: 2:2, 2:1, 0:0  Branky a nahrávky: 19. F. Zadina (Hrňa), 19. M. Stránský (Martin Růžička), 27. Miloš Roman (O. Kovařčík, Kundrátek), 32. M. Stránský (Gernát) – 17. Paulovič (R. Kousal, Camara), 20. Poulíček (Svačina), 27. M. Blümel (D. Kusý). Rozhodčí: R. Svoboda, Kika – Pešek, Malý. Vyloučení: 3:3. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Hráno bez diváků. Střely na branku: 30:22. Střely mimo: 7:7. Zblokované střely: 14:13. Hity: 13:10. Vhazování: 37:31. Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:3, 4:3.
HC Oceláři Třinec: Kořenář – M. Doudera, Gernát, D. Musil, Galviņš, Kundrátek, Jaroměřský – Martin Růžička, P. Vrána, M. Stránský – F. Zadina, Marcinko, Hrňa – O. Kovařčík, M. Kovařčík, Miloš Roman – Hrehorčák, Jašek, Dravecký.
HC Dynamo Pardubice: Kantor – Jan Kolář, Nakládal, J. Zdráhal, J. Mikuš, Holland, Ďaloga, Vála – Svačina, Poulíček, Mandát – Camara, R. Kousal, Tybor – Claireaux, Anděl, Paulovič – D. Kusý, Matys, M. Blümel.

Úvodní třetina zápasu mezi třineckými Oceláři a Dynamem Pardubice nabídla zprvu velmi opatrnou hru a následně strhující závěrečné tři a půl minuty. Do první šance se ve třetí minutě dostali hosté, když byl ve velké šanci nejprve Kusý, který dostal nabito mezi kruhy, a po vhazování ještě Mandát, jeho rána z první měla rovněž solidní parametry. V prvních minutách byli aktivnější hosté, pak ale převzali iniciativu domácí. Největší šancí Třineckých během prvních patnácti minut ale bylo zakončení zpoza branky od Růžičky, když si hosté nerozuměli v rozehrávce a puk zůstal u brankové konstrukce.

V patnácté minutě byl vyloučen Jaroměřský a hosté přesilovku využili. V jejím závěru chyboval na modré Vrána, který při pokusu o vyhození puku vsadil na razanci, ale neuspěl. Hosté pak rychle vyšachovali třineckou obranu a Matej Paulovič se radoval díky zakončení z brankoviště. Pardubice byly ve vedení jen zhruba minutu a půl. Pak forčekoval za brankou Marcinko, Hrňa zasáhl do pardubické rozehrávky a Filip Zadina se zjevil sám s pukem na holi tváří v tvář Kantorovi. Extřinecký brankář Dynama podruhé inkasoval za pouhých 34 sekund, když Růžička z rohu nahrál na slot, kam se natáhl za pukem Matěj Stránský a zblízka překonal Kantora. Druhý gól Ocelářů a druhý gól Dynama dělilo ještě méně času než góly domácích. Totiž hned po 25 sekundách se k vyrovnání dostal Patrik Poulíček, který využil dalšího zaváhání v rozehrávce domácích.

Prostřední hrací doba byla na události také bohatá. S šancemi začali hosté. Na přelomu druhé a třetí minuty byl k vidění tlak Pardubic a dvě nebezpečné střely Kousala. Následně se individuálním umem prezentoval Kusý, který se v situaci dva na jednoho uvolnil ke střele a Kořenář vytáhl lapačku. V šesté minutě měl první šanci Třinec. Zadina od pravého mantinelu střílenou přihrávkou vyzval Hrňu, který šikovně vložil své nářadí do dráhy letu puku a Kantor zasahoval. Gól ale vstřelili hosté. Rychlé přečíslení málem zastavil Musil, dezorientován nechal puk pod sebou a Kořenář to pak měl těžké. Třinecký brankář se přemisťoval ze strany na stranu, ale proti zakončení Matěje Blümela z úhlu nezakročil. Hosté vedli jen 37 sekund, pak se prvním extraligovým gólem prezentoval Miloš Roman. Snaživého bojovníka našel na levém kruhu Ondřej Kovařčík a Roman obstřelil ránou k tyči brankáře Kantora v jeho postoji.

Domácí mohli své vedení navýšit hned o pár sekund později, když byl vyloučen Camara a nabídl Ocelářům první početní výhodu utkání. Přesilovka připravila hodně těžkých sto dvacet sekund pro Dynamo, gól z toho ale nebyl. Ten padl až na začátku dvanácté minuty, když forčekující Gernát získal za Kantorovou brankou puk a nahrál jej na levý mantinel Matěji Stránskému, jehož utažená rána vymetla pavučiny v pardubické brance. Stránského gól v polovině druhého vzájemného utkání byl již dvacátým, který tito dva soupeři letos nabídli. Do čtyřicáté minuty už další góly nepadly, byť Oceláři měli další přesilovky – nejprve po faulu Zdráhala na Růžičku, který se dral před Kantora. V této početní výhodě měli velkou šanci hráči Dynama, ale zakončení Poulíčka z osy Kořenář zvládl. Na druhé straně byl sám před pardubickým brankářem Zadina. Druhému vyloučení, kdy v samotném závěru šel na trestnou Mikuš, předcházel tlak Ocelářů a schované nahození Doudery nadělalo Kantorovi potíže.

Vstup do třetí části hry byl mnohem opatrnější z obou stran. Oba týmy si po gólově uvolněných dvou třetinách uvědomovaly, že jakákoliv další branka může nasměřovat další osud utkání zcela zásadním způsobem. První náznak šance byl k vidění ve třetí minutě, kdy nejprve Růžička od modré našel před brankou Draveckého, jehož bekhend si Kantor pohlídal, a následně na druhé straně zakončoval ze slotu nebezpečně Vála. Hosté pak hráli druhou přesilovku v zápase, ale největší šanci měl ujíždějící Vrána. Poté, co Kantor jeho střelu vyrazil, se po dorážce natahoval Hrehročák. Po skončení přesilové hry se ještě protáhl až před Kořenáře Camara.

Osm minut před koncem třetí dvacetiminutovky dostali hosté šanci hrát třetí přesilovku. Opticky vypadala tato početní převaha nejlíp, Pardubice strávily hodně času v pásmu, byly v pohybu, snažily se o střelbu. Třinečtí hráči se ubránili díky obrovské bojovnosti, nastavovali pokusům hráčů Dynama vlastní těla. V následujících minutách se Dynamo tlačilo do zakončení, aby umazalo gólovou ztrátu. Ve velké šanci byl na slotu Poulíček, z levé strany si na zakončení do odkryté branky najížděl o moment později Svačina. Dvě minuty před koncem odjel brankář Kantor na střídačku, pustil extra hráče na led a Pardubice se pokusily zvýšit šanci na branku při power play. Na rozdíl od předchozího utkání v Pardubicích se Ocelářům podařilo jednobrankové vedení udržet. Konečné skóre – Oceláři versus Dynamo čtyři ku třem!

Marek Zadina (HC Oceláři Třinec): „Bylo to divoké utkání, stálo nás spoustu sil. Výsledek se převracel z jedné strany na druhou, Pardubice hrály hodně agresivně. Byly důrazní u mantinelu. Kluci ale pořádně zamakali, zápas vydřeli a nakonec získali cenné tři body.“

Richard Král (HC Dynamo Pardubice): „Měli jsme dobrý vstup do utkání, celou první třetinu jsme hráli slušně. Pak jsme udělali dvě školácké chyby, které by se nám neměly stávat. První dva góly jsme jim prakticky darovali, ty pak měly vliv na další průběh zápasu. Povedlo se nám sice vyrovnat, od druhé třetiny ale byl Třinec lepší. Dostali jsme dva góly, po dvou zbytečných chybách, kdy jsme nechali volný střed hřiště. Ve třetí třetině už jsme neměli sílu to otočit. Třinec si to pak zkušeně pohlídal, hrál dobře do defenzívy a k ničemu nás prakticky nepustil. A když už tam něco bylo, tak jsme místo střely hledali ještě nahrávku.“