Oceláři vítězem letního Generali Česká Cupu!

12.09.2020 · Martin Stebel
Dobrá práce, pánové! Odvetné finálové utkání turnaje Generali Česká Cup nabídlo kvalitní hokejové představení, po kterém mohou slavit třinečtí Oceláři. Ti po úvodním duelu, ve kterém si vytvořili třígólový náskok, dnes v Pardubicích remizovali 3:3, což jim zajistilo pohodlné vítězství v letním poháru. Branky hostů měli postupně na svědomí Martin Růžička, Milan Doudera a Lukáš Jašek.
Generali Česká, F2, sobota 12.9.2020
Pardubice
3:3
enteria arena
Třetiny: 2:0, 1:2, 0:1   Branky a nahrávky: 11. Mandát (Svačina, Kusý), 19. Claireaux (M. Kaut, Mikuš), 38. Mikuš (Mandát) – 30. Martin Růžička (Gernát, M. Stránský), 37. M. Doudera (P. Vrána, M. Stránský), 48. Jašek (Zadina, Gernát). Rozhodčí: Jeřábek, Hejduk – Kájínek, Hynek. Vyloučení: 9:8. Využití: 2:1. Diváci: 1920. Střely na branku: 27:25. Průběh utkání: 2:0, 2:2, 3:2, 3:3. Součet finálového skóre: 3:6.
HC Dynamo Pardubice: Kantor (Klouček) – Vála, Nakládal (C), Mikuš, Holland, S. Zacharčuk, J. Kolář (A), Hrádek – M. Kaut, R. Kousal, Tybor – Mandát, Poulíček, Svačina – Blümel, Claireaux, Kusý – Machala, Anděl, Zeman.
HC Oceláři Třinec: Kořenář (Štěpánek) – Gernát (A), M. Doudera, Galvinš, D. Musil, Jaroměřský, Kundrátek – M. Stránský, P. Vrána, Martin Růžička (A) – Zadina, Marcinko, Jašek – Chmielewski, M. Kovařčík, O. Kovařčík – Hrehorčák, Roman, Dravecký (C) – Hrňa.

Oceláři oproti minulému utkání udělali v sestavě jen dvě změny. Do branky putoval místo Štěpánka Kořenář, na pozici třináctého útočníka se dostal Hrňa. V úvodu hýřili aktivitou domácí. Třineckého brankáře zaměstnal Kusý a po něm také Vala. Hosté se snažili prosadit střelami z dálky, ale pardubický Kantor neměl problém. Více práce měl i nadále Kořenář. Z dorážky se zkoušel prosadit Anděl a po něm ještě Zeman.

První větší možnost Slezanů se zrodila na konci desáté minuty, kdy v brejkové situaci během oslabení trefil Miloš Roman tyč. Udeřilo na druhé straně. Dynamu se přesilovka dlouho nedařila, ale vše ukončila povedená žabička Svačiny, který na pravém kruhu viděl Jana Mandáta a ten poslal puk přesně k tyči. Náskok domácích mohl být brzy dvougólový. Těsně za modrou ztratil kotouč Jaroměřský a do úniku se dostal Blümel. Dlouhou bekhendovou kličku ale nedotáhl do zdárného konce.

Smolařem první třetiny byl jednoznačně Miloš Roman, jenž na konci sedmnácté minuty i podruhé utaženou střelou zasáhl brankovou konstrukci. Znovu tedy platilo okřídlené "nedáš-dostaneš". Ve středním pásmu nabral rychlost francouzský útočník Valentin Claireaux a z levého křídla poslal puk precizně k tyči.

Druhá část odstartovala přesilovkou hostů. V té to dvakrát zkoušel ze své tradiční pozice Erik Hrňa, ale nebylo mu přáno. Dynamo bylo blízko vymazání třígólového manka několik chvil poté, kdy urostlý bek Vala trefil spojnici břevna a tyče. Na ledě hořely emoce, hrál se tvrdý hokej. Oceláři se zlobili na sudí za tvrdé zákroky na Zadinu, ale nevylučovalo se. Krátce poté už ale Třinec udeřil. Stránský těsně před polovinou utkání nechal v tandemu kotouč Martinu Růžičkovi a ten utaženou střelou překonal Kantora.

Oceláři byli i nadále aktivnějším týmem a po zásluze srovnali krok. Hrálo se ve čtyřech na obou stranách, kdy Stránský zpoza branky ideálně oslovil Milana Douderu. Tomu sice rána z první úplně optimálně nesedla, ale puk se přesto došoural za pardubického strážce svatyně. Třinečtí ovšem remízový stav dlouho neudrželi. Na ledě se znovu jiskřilo, Východočeši hráli přesilovku čtyřech proti třem, kdy se do puku důrazně opřel slovenský zadák Juraj Mikuš, jenž těžil z nahrávky Mandáta a rozvlnil třineckou síť potřetí.

Ve třetí třetině hosté nechtěli připustit žádné drama a byli lepším týmem. Nejprve se před Kantora důrazně probil Stránský, ale neuspěl. Což třinecké nemuselo vůbec mrzet. Několik chvil poté totiž po delším obléhání útočného pásma poslal puk na gólmana Zadina a pohotovou dorážkou z předbrankové zóny se prezentoval Lukáš Jašek. Pardubice i nadále sympaticky bojovaly, měly urputnou snahu o úpravu skóre. V závěru dokonce Dynamo zkusilo hru bez gólmana, ale třinecká defenzivní činnost fungovala na jedničku. Oceláři tak v součtu dvou zápasů vítězí 6:3 a jsou triumfátorem Generali Česká Cupu 2020.

Oceláři získali finanční prémii 800 tisíc korun, poraženým náleží polovina. Po 150 tisících si rozdělily týmy Plzně a Liberce, které se vzhledem ke karanténě nemohly zúčastnit semifinále.

Milan Razým (HC Dynamo Pardubice): "Odehráli jsme velmi dobře první třetinu a vlastně i celou první půlku utkání. Vedli jsme 2:0 a ještě trefili břevno. Potom se hra trochu rozhárala vyloučeními a Třinec toho využil. Oceláři prokázali své kvality a zaslouženě tento pohár vyhráli."

Václav Varaďa (HC Oceláři Třinec): "Mě se ten zápas paradoxně nelíbil. Hlavně první třetina byla v našem podání hodně slabá a málem nás stála náskok. V první přestávce jsme si k tomu něco řekli a po dvou brankách jsme hru minimálně vyrovnali. Po našem gólu na 3:3 domácím trochu došel dech, protože věděli, že to budou mít těžké. Závěr jsme si zkušeně pohlídali, soupeře jsme k ničemu nepustili."