Oceláři v souboji posledních mistrů zdolali Pardubice

14.09.2012 · Michal Samiec
V prvním kole se ve Werk aréně potkali Oceláři s Pardubicemi. Domácí o osudu zápasu rozhodli už v první třetině, když Východočechy smetli ofenzivní smrští a výsledkem 3:0. Ve zbytku duelu už padly jen dvě branky a Třinečtí tak berou první tři body sezóny díky tříbrankové výhře.
1.kolo, pátek 14.9.2012
Pardubice
4:1
Třetiny: 3:0, 1:0, 0:1  Branky a nahrávky: 9. Zíb (Hrabal, Bonk), 15. Zíb (Hrabal, Růžička), 17. Růžička (Bonk, Hrabal), 28. Bonk (Růžička, Varaďa) – 45. Somík. Rozhodčí: Hradil, Šír - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 6:8. Využití: 2:0. Diváci: 4557. Střely na branku: 39:31. Průběh utkání: 4:0, 4:1.
Hamerlík – Zíb, Hrabal, Roth, Galvas, Lojek, Klouček, Ovčačík – Růžička, Bonk, Varaďa – Květoň, Peterek, Adamský – Klimenta, Polanský, Rákos – Hrňa, Zagrapan, Orsava.
Růžička – Píša, Kočí, Sičák, Vašíček, Benák, Kolář – Šagát, Cetkovský, Starý – Brendl, Beech, Somík – Nahodil, Buchtele, Kousal – Nosek, Drtina, Semorád.

První třetina souboje Třince s Pardubicemi začala z pohledu domácích nervózně a již v první minutě mohli inkasovat po šanci pardubického Starého. Oceláři následně přečkali oslabení a přežili i další nepovedené pasáže v rozehrávce. Zhruba od páté minuty se začali osmělovat po šancích Pardubic i Slezané a první velkou šanci měl Peterek.

V deváté minutě začal úřadovat třinecký obránce Lukáš Zíb. Růžičkovi v bráně Pardubických předvedl, že má jednu z nejtvrdších ran v soutěži, když střelou od modré využil druhou přesilovku červeno-bílých. Za šest minut se tentýž hráč trefil opět ránou z první, tentokrát z mezikruží, kde napálil za Růžičku přihrávku jeho jmenovce v třineckém dresu. Na konci 17. minuty navýšili Oceláři vedení na 3:0. Pardubickou obranu rozebrali do posledního šroubečku v přesilovce 5 na 3, jež způsobily dva zbytečné fauly Benáka a Vašíčka. Na konci brilantní souhry byl Martin Růžička, který svého jmenovce prostřelil z pravého kruhu.

Prostřední dějství znamenalo chvilkové polevení tlaku domácích z konce první třetiny ještě umocněné vyloučením Rákose. Hosté si však nejnebezpečnější situaci přesilové hry připravili až na její poslední sekundu, kdy se až před Hamerlíka natlačil Cetkovský. Gólman domácích barev však udržel černou gumu kousek před brankovou čárou. Ve 28. minutě domácí korunovali sérii dobrých střeleckých pozic brankou Radka Bonka, který dorazil z pravého kruhu do prázdné branky Růžičkovu střelu. Do konce třetiny měli příležitosti i hosté – Kousal najížděl sám v mezikruží, Semorád střílel z první ze samotného vrcholu brankoviště. Domácí kontrovali střelou Růžičky z první do pravé tyče pardubického muže v masce. Po čtyřiceti minutách tak Slezané vedli o čtyři branky.

Závěrečná hrací doba už zvrat v osudu duelu prvního kola nepřinesla. Hosté sice po čtyřech a půl minutách po zaváhání a ztrátě puku domácího Klimenty snížili, když samostatný nájezd s trochou štěstí a umu proměnil Radovan Somík, avšak více dramatu už zbytek třetiny nepřinesl. Pardubice duel nezdramatizovaly ani přes dvě vyloučení Ocelářů, a tak komplet bodů zůstal po výsledku 4:1 pod Javorovým.

Josef Turek (Oceláři Třinec): My jsme byli na zápas nažhavení, čtrnáct dní jsme nehráli. To bylo vidět v prvních sedmi minutách, kdy jsme měli trochu tuhé nohy. Do sedla nás dostal první gól Lukáše Zíba, druhý nás pak uklidnil. Hráči se dokázali chytnout. Za stavu 4:0 jsme inkasovali, malinko jsme znervózněli, začali jsme vymýšlet, hráli jsme něco jiného. Naštěstí to netrvalo dlouho. V závěru, ačkoli jsme se nechali hloupě vylučovat, jsme to dokázali ubránit. Hodně nám pomohl Peter Hamerlík, který vychytal hodně vyložených šancí. Nad výkonem celého týmu trochu vyčnívala první pětka, ale chtěl bych pochválit všechny kluky, podali velmi dobrý výkon. Je to ale jen první zápas, musíme i nadále dál makat a pořádně trénovat.

Pavel Hynek (ČSOB Pojišťovna Pardubice): Já gratuluji domácím k vítězství, vyhráli zaslouženě. My jsme měli dobrý vstup do utkání, prvních osm, devět minut jsme byli aktivní, vytvořili si nějaké šance. Před prvním gólem v oslabení jsme měli puk na hokejce, mohli jsme ho posunout do střední třetiny. To se nepovedlo, domácí trestali. U druhé branky jsme našim nedůrazem nedokázali pokrýt Lukáše Zíba, který skóroval podruhé. Tomu ale předcházely tři naše chyby, dostali jsme se do dlouhého oslabení ve třech. To dnes rozhodlo. Ve druhých deseti minutách první třetiny jsme byli šestkrát vyloučení, osobní a herní nedisciplína nás dnes stála zápas.