Oceláři uzavřeli vítězný týden – porazili i Soči

18.08.2018 · Michal Samiec
Třinečtí zažili z hlediska zápasové frekvence nejtěžší předextraligový týden. Po dvou skalpech regionálního rivala z Vítkovic nedokázal uspět na ledě třinecké arény ani další těžký soupeř – účastník KHL ze Soči. Oceláři vyhráli 3:1!
příprava, sobota 18.8.2018
Soči
3:1
Třetiny: 0:0, 1:1, 2:0  Branky a nahrávky: 29. Cienciala (Roberts Bukarts), 46. Adamský (Svačina, Roman Vlach), 51. Roberts Bukarts (Martin Růžička, Marcinko) – 34. Collins (Bočarov). Rozhodčí: Mrkva, Koziol – Lederer, Gebauer. Vyloučení: 7:8. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 1 825. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 3:1.
HC Oceláři Třinec: Hamerlík – Roth, D. Musil, Matyáš, M. Doudera, F. Haman, L. Kovář, Zahradníček – Martin Růžička, Marcinko, Roberts Bukarts – Svačina, Roman Vlach, Adamský – O. Kovařčík, M. Kovařčík, Cienciala – Chmielewski, Hladonik, Raška.
HK Soči: Barulin – Ščitov, Jokipakka, Pogorišnij, Chomitskij, Musin, Budkin, Kuznětsov – Bočarov, Collins, Podšendjalov – O’Dell, Rosén, Mosaljov – Chlopotov, Kapustin, Šmeljov – Polunin, Laričev, Akmaldinov – Rachimullin.

Sobotní podvečer ve třinecké WERK ARENĚ patřil konfrontaci mezi třineckými Oceláři, vicemistrem posledního ročníku české extraligy, a týmem ze Soči, který v aktuální edici Kontinentální hokejové ligy skončil na 14. místě. Leopardi, jak zní přezdívka hokejistů z města z břehu Černého moře, přiletěli do Česka v neděli večer a od pondělí na sportovištích pod Javorovým polykali dávky naordinované trenérským týmem vedeným legendárním Sergejem Zubovem, do něhož patří i dvojice Václav Sýkora – Pavel Hynek, které třinečtí fanoušci mohli vídávat na lavici soupeře při semifinálové sérii s královéhradeckým Mountfieldem z letošního jara. Soči šlo do utkání posílené kromě výhry z posledního zápasu domácího turnaje s mistrovskou Kazaní také vítězstvím ve Vítkovicích, kde sice na začátku druhé části hry tým prohrával již 0:4, nakonec však vyhrál 6:4. Oceláře zase v kapse hřály dvě výhry z letních derby s ostravskými hokejisty.

Úvod přípravného zápasu Ocelářů se Soči byl opatrný. První šanci otevřít skóre dostali svěřenci trenéra Varadi v polovině třetí minuty, kdy byl vyloučen Akmaldinov za útočný faul. Třinečtí se ale neprosadili, gól mohl dát až pár desítek sekund po skončení početní výhody Chmielewski. Z osy hřiště ale Barulina neprostřelil. V polovině sedmé minuty si ještě dobrou šanci vytvořila první třinecká pětka. Růžička zpoza brány poslal kotouč na Marcinka, který ho přiťuknul Bukartsovi. Tomu ale nevyšel záměr poslat puk do protipohybu Barulina. Ve zbytku úvodní části hry se šance rodily hlavně v přesilových hrách Soči. Jednu měli leopardi dokonce umocněnou druhým vyloučeným Ocelářem, ale i 86 sekund ve třech domácí zvládli. Výborně se v této pasáži hry prezentoval brankář Hamerlík, který takto vychytal Polunina, Roséna, O’Della nebo perfektně zasáhl proti bombě obra Jokipakky od modré.

V prostřední třetině se opticky podařilo Ocelářům trochu znivelizovat ofenzivní choutky Soči, především je nepouštěli do tolika početních výhod jako v úvodní dvacetiminutovce. Jedno vyloučení ale přece jen přišlo. Cienciala dostal dvě minuty za ofenzivní faul. Po odpykaných 120 sekundách šel pomoct bránícím se kolegům do obranného pásma, získal puk a poslal jej na Robertse Bukartse ve středním pásmu. Ten už měl po desítkách sekund strávených bráněním ve vlastní třetině těžší krok, dokázal však kotouč dobruslit jako první. Aby toho nebylo málo, bránicí hráči Soči dali příliš mnoho prostoru Davidu Ciencialovi, který neměl problém přijmout puk od Bukartse, poslat jej za Barulina a odčinit tak svůj menší trest!

Hráči Soči byli ofenzivně stále aktivní, vytvářeli si tlak, drželi Oceláře v jejich pásmu a čas od času také měli dobré střelecké pozice. Až do 14. minuty druhé třetiny ale nedokázali optický tlak proměnit v produktivitu. Při gólové akci před Hamerlíkem ukázal důraz do brankoviště Sean Collins, který zužitkoval Bočarovem poslaný puk do brankoviště. Teploměrem mezi tělem a paží brankáře Hamerlíka pronikl kotouč do sítě, což znamenalo gól na 1:1. Do konce druhé třetiny ještě přišla přesilovka Ocelářů – sehrána mnohem lépe než předchozí, ale branka z toho nebyla. Velkou šanci měl v závěru tercie Martin Adamský. Jeho samostatný únik ale skončil nepřesnou střelou, byť se mu podařilo brankáře Barulina dostat do pohybu.

Zápas tak dospěl do závěrečné hrací doby za vyrovnaného stavu. Ten vydržel i po velkém zmatku před Barulinem z první minuty, kdy Bukarts neprostřelil v krkolomné pozici setrvávajícího brankáře Soči. Oceláři měli následně přesilovku po vyloučení Budkina, ale v polovině šesté minuty už vyrovnaný stav nevydržel. To si vyměnili puk Adamský s Vlachem, kotouč následně ještě přes Svačinu doputoval zpět k Martinu Adamskému, který z bezprostřední blízkosti prostřelil Barulina. Vyrovnáno mohlo být vzápětí, ale hosté nevyžili nevídanou akci dvou na nikoho! Domácí Třinec pak v polovině 51. minuty využil přesilovku – zpoza branky našel Růžička před brankářem Soči operujícího Robertse Bukartse a domácí fanoušci se radovali potřetí. Týmu Soči se už do konce zápasu nepodařilo s výsledkem nic udělat. Skóre se nezměnilo ani po samostatném úniku Ondřeje Kovařčíka nebo při akci tři na jednoho hostí, kteří touto velkou šancí ve vlastním oslabení mohli ještě zdramatizovat samotný závěr zápasu. Branku netrefil Collins. Oceláři tak triumfovali nad účastníkem KHL ze Soči v poměru 3:1!

Po utkání ještě došlo k samostatným nájezdům, na kterých se domluvili trenéři obou týmů. I v těch byli úspěšnější Třinečtí – v pěti sérii se trefili tři, konkrétně Ondřej Kovařčík, Martin Růžička a vítězný gól dal šikovnou myšičkou mezi Barulinovými betony Roberts Bukarts. Vzhledem k tomu, že hosté uspěli jen při dvou pokusech, gól dali Šmeljov a Chlopotov, radovali se Oceláři i v této dodatečné disciplíně.

Foto v článku: Lukáš Filipec