Oceláři srovnali krok! O postupujícím rozhodne až sedmý zápas!

30.03.2011 · Daniel Ježek
P R A H A - Oceláři se po pondělní výhře vydali do Prahy vstříc šestému zápasu série. Úvod zápasu sice patřil domácím, od poloviny utkání ale tempo diktovali Oceláři, kteří si tak zajistili rozhodující sedmý zápas ve Werk aréně! Slavia - Třinec 3:5!
SF6, středa 30.3.2011
Slavia Praha
3:5
Třetiny: 2:1, 1:3, 0:1  Branky a nahrávky: 2. Kolařík (Pospíšil), 10. Svoboda (Micka, Roth), 28. Svoboda (Pospíšil) - 5. Hrňa (Peterek), 29. Krajíček (Polák), 38. Hrabal (Zíb, Růžička), 39. Růžička (Bonk, Zíb), 60. Adamský (Růžička). Rozhodčí: Minář, Ország (SR) - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 10:9, navíc Vašíček - Varaďa oba 10 min OT. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 10542. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 3:1, 3:5. Stav série: 3:3.
Kopřiva - Žižka, Kadlec, Kuboš, Roth, Vašíček, Kolařík, Krejčík - Tomica, Svoboda, Krenželok - Vondrka, Pospíšil, Endál - Micka, Doležal, Jelínek - Sklenář, Jaškin, Poletín - Třetina
Hamerlík - Richter, Hudec, Seman, Zíb, Lojek, Krajíček, Hrabal - Varaďa, Bonk, Růžička - Polák, Polanský, Adamský - Orsava, Kohn, Květoň - Hrňa, Peterek, Koudelka - McGregor

6. semifinálové utkání mělo být podle předpokladů svázané taktikou, ale na ledě se hned od úvodu děly pěkně divoké věci. Slavia hrála velice aktivně a v čase 1:18 všechny přítomné šokoval Pavel Kolařík, jehož dělovka téměř od modré čáry zapadla do levého růžku Hamerlíkovy branky. Pro slávistického obránce to byl první gól v letošním play-off.

Velkou šanci na srovnání měl v David Květoň, když Kopřiva po skrumáži na hraně brankoviště zakopl a třinecký forvard střílel do odkryté klece. Slavistického brankáře však skvěle zastoupil obránce Žižka.

Oceláři však nesmutnili dlouho. Erik Hrňa proměnil sólo únik, do kterého ho skvěle poslal Jan Peterek, a bylo to 1:1. I pro třineckého střelce to byl první gól v play-off.

V následujících minutách však bylo hostům pořádně horko. Na trestné lavici seděl Václav Varaďa, kterému přišel dělat společnost Vojtěch Polák, jenž dostal 2+2 za faul vysokou holí. Sešívaní tak dostali příležitost minutové přesilovky pět tři. Třinec však i přes slávistický tlak dvojnásobné oslabení ustál.

Jenže klasická přesilovka Slavie pokračovala a Třinec se dopustil dalšího faulu. Josef Hrabal inkasoval dvě minuty za napadení a domácí hráli opět pět na tři. Tentokrát celé dvě minuty! Tuto přesilovku, již sešívaní využili, když ostrostřelec Tomáš Svoboda se štěstím dorazil odražený puk.

Slavia pokračovala v přesilovce pět na čtyři, na jejímž konci však mohla inkasovat. Polák ujížděl přímo z trestné lavice sám na branku, ale na Kopřivu nevyzrál. Oceláři pokračovali v tlaku a ačkoliv byly síly na ledě vyrovnané, opticky to vypadalo na přesilovku hostí. Blízko k brance měl Martin Lojek, který trefil tyčku. Třinec otálel se střelbou a z intenzivního téměř minutového tlaku se tak více neurodilo. Poměr střel po první třetině 16:5 mluvil jasně ve prospěch domácích.

Do druhé třetiny vstoupil Třinec velice odhodlaně, ale domácí poctivě bránili a navíc po nenápadné akci odskočili na dvoubrankový rozdíl. Tomáš Svoboda opět prokázal svoji šikovnost a krásným blafákem překonal bezmocného Hamerlíka.

Relativní dvoubrankový klid Slavii vydržel něco málo přes minutu. Lukáš Krajíček vypálil dělovku od modré s parametry NHL a bylo to opět o jednu branku. To však ze strany Třince nebylo zdaleka vše! V čase 37:15 vzal Josef Hrabal při přesilovce čtyři na tři odpovědnost na sebe a místo klasického třineckého pokusu o ťukes do prázdné branky, švihem přesně vystřelil - 3:3.

Oceláři byli politi živou vodou a za téměř minutu a půl dokonali obrat. Martin Růžička dostal více prostoru než je zdrávo, našlápl kolem pravého hrazení a prostřelil Kopřivu mezi betony. Ve 28. minutě vedla Slavia 3:1, ale v 39. již Třinec 4:3! Za tohoto stavu se šlo i do druhé přestávky.

Slavia se snažila převzít herní iniciativu. Ostatně nic jiného ji ani za nepříznivého stavu nezbývalo. Ve 47. minutě řádně zatopil hostům Sklenář s Krenželokem a Tomicou. Chvíli poté měl solidní šanci Micka. Třinečtí hráči se nestačili otáčet, na ledě vládli slávisté, ale vyrovnávací branka ne a ne přijít.

Ve 49. minutě mohl definitivně pohřbít Slavii Adamský, který v akci dva na jednoho pálil pouze do betonu hbitého slávistického brankáře. Domácí vrhli všechny síly do útoku. Z toho vznikala zajímavá přečíslení pro Oceláře a Polanský s Orsavou jeli dokonce sami na Kopřivu, ale ten svůj tým tradičně držel nad vodou. Slavii docházeli síly a ačkoliv měla převahu, nedokázala si vypracovat vyložené šance. 16 vteřin před koncem základní hrací doby pečetil skóre do prázdné branky Martin Adamský.

V samotném závěru si o hlavu vetší Bonk vyšlápl na Sklenáře, ale moc vzruchu z toho nebylo. Druhou dvojičku vytvořili Vašíček s Varaďou a to byl o poznání drsnější souboj. Vašíček sice dokázal sundat Varaďovi dres, ale třinecký útočník vyslal více ran. Nic to neměnilo na tom, že Třinec vyhrál 5:3 a sérii musí rozhodnout sedmý zápas.

Jiří Čelanský (HC Slavia Praha): My jsme byli asi lepší a byli jsme tomu dneska hodně blízko, vedli jsme 3:1, ale bohužel jsme ten výsledek neudrželi. Samozřejmě nás to mrzí, ale o té sérii rozhodne sedmý zápas a do toho my dáme všechno.

Břetislav Kopřiva (HC Oceláři Třinec): Musím přiznat, že dnes byla Slavia v některých pasážích lepší. Je to pro mě těžké říkat, ale říct to musím, protože ve třetí třetině jsme byli pod velkým tlakem. Na druhou stranu naši kluci do toho dnes dali velké srdce, bojovali a to štěstí, které nám chybělo v předchozích zápasech, se trochu přiklonilo k nám. Nic není rozhodnuté, akorát nám zápas umožnil to, že pokračujeme dál.