Oceláři podlehli Liberci, body zůstaly pod Ještědem

03.11.2017 · Michal Samiec
Oceláři sehráli první z šesti po sobě jdoucích zápasů venku, které je momentálně v Tipsport extralize čekají. V zápase pod Ještědem, kde nekralovaly defenzivy, padlo celkem osm branek. O dvě více vstřelili domácí Tygři, body tak zůstaly v Home Credit Areně. Premiérový gól za Třinec si připsal Mikulík, poprvé v extralize se trefil Adámek.
19.kolo, pátek 3.11.2017
Liberec
5:3
Home credit aréna
Třetiny: 2:1, 2:1, 1:1  Branky a nahrávky: 2. Bakoš (L. Krenželok), 12. Lakatoš (Ordoš, Jašek), 27. Lakatoš (Bakoš), 29. Jelínek (Kolmann, Bakoš) 42. J. Stránský – 8. M. Doudera (Krajíček, Irgl), 27. Mikulík (Martin Růžička, Krajíček), 51. Adámek (Mikulík). Rozhodčí: Hodek, Pavlovič – Barvíř, Blümel. Vyloučení: 3:6. Využití: 1:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 5 849. Střely na branku: 32:23. Zblokované střely: 11:9. Hity: 10:11. Vhazování: 56:30. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:2, 5:2, 5:3.
Bílí Tygři Liberec: Janus – Havlín, Jánošík, Šmíd, Kolmann, Derner, Pyrochta – Jašek, Jelínek, L. Krenželok – Bakoš, Redenbach, Lakatoš – J. Stránský, D. Špaček, Ordoš – Bartovič, Vantuch, Hrabík
HC Oceláři Třinec: Hrubec (29. Strmeň) – Krajíček, M. Doudera, Adámek, Musil, Jank, Linhart – Martin Růžička, Marcinko, Dravecký – Svačina, Polanský, Adamský – Chmielewski, M. Kovařčík, Rákos – Irgl, Mikulík, Cienciala

Trenéři obou týmů postrádali v sestavě několik jmen. Kouč Ocelářů Varaďa musel oželet Vladimíra Rotha, který se zranil při utkání v Malmö, zdravotní problém nepustil do zápasu ani Erika Hrňu a dlouhodobě zraněného Jakuba Petružálka. Domácí kouč Pešán nemohl postavit nejproduktivnějšího hráče Bulíře i nejvíc bodujícího obránce a kapitána Ševce, který sice v původním zápisu o utkání figuroval, byl i na rozbruslení, ale na poslední chvíli byl domácím trenérským týmem stažen kvůli disciplinárnímu trestu. Trenéři Tygrů nemohli postavit ani Jaroslava Vlacha, rovněž kvůli trestu od disciplinárky za účast v bitce po utkání Liberce v Mladé Boleslavi. Naopak v brance Tygrů se objevila posila pro tento post, kdy pod Ještěd přišel jako doplnění tandemu Will – Stezka Jaroslav Janus, posledně brankář bratislavského Slovanu.

Zápas začal bez většího otálení hned brankovou situací. Již po 97 sekundách převzal ve středním pásmu puk Martin Bakoš, který úspěšně projel celou třineckou bránící pěticí, dostal se sám před Hrubce a přes jeho levé rameno zamířil přesně do růžku. Zhruba o dvě minuty později mohli domácí skóre navýšit, když Lakatoš nepřesně dorážel zblokovanou Pyrochtovu střelu. Liberec ale výsledek neupravil ve svůj prospěch, a tak přišlo na druhé straně vyrovnání. Milan Doudera vystřelil z levého křídla od modré čáry. Přes klubko hráčů neměl Janus dobrý výhled, a tak lovil puk ze své sítě – 1:1!

V deváté minutě mohl vedení Liberci vrátit třineckým fanouškům dobře známý Tyler Redenbach. Šikovně tečoval nepřesnou Jánošíkovu střelu, ale při teči puk ztratil dynamiku, a tak jej Hrubec mohl klidně lapit. Skórovat se Bílým Tygrům podařilo až v čase 11:36. To na trestné lavici pykal Jiří Polanský. Nejprve měl před Hrubcem dvě dobré šance Ordoš, na druhé straně mohl v oslabení udeřit Adamský. Branka z těchto situací nepadla, ale prosadil se následně Dominik Lakatoš, když jej šikovně uvolnil právě Ordoš. Lakatoš byl na brankovišti důrazný a procedil puk za Hrubce.

Z dobrých situací Ocelářů do konce první třetiny zmiňme ještě slibnou střeleckou pozici Draveckého, který v minutě patnácté dostal nabito mezi kruhy, ale Janus byl úspěšnější. Následně hráli Tygři ještě jednu přesilovku, měli dobré příležitosti, ale početní výhoda pro ně skončila předčasně. Jelínek totiž v situaci, kdy se zjevil sám před Hrubcem, nedokázal zakončit, naopak jej o puk obral třinecký Růžička. Jelínek ve snaze zastavit jej použil hůl, a tak se počet hráčů na ledě vyrovnal. Do konce první dvacetiminutovky již však branka nepadla a diváci ani nebyli svědky nějaké větší příležitosti.

Druhou třetinu začali aktivněji Oceláři. Zvýšili dynamiku bruslení, přidali na tvrdosti, tedy aspektech hry, které v první třetině bylo možné u nich postrádat. První tlak v obranném pásmu Liberce si vytvořili ve 24. minutě poté, co Doudera zastavil na modré čáře puk. Oceláři však z této situace nic nevytěžili. O dvě minuty později jejich rodící se akci dvou na jednoho zastavil mohutný a zkušený bek Tygrů Ladislav Šmíd. Následně byl za zákrok v útočném pásmu vyloučen domácí Špaček. Diváci bouřili, faul to však byl evidentní. Oceláři se s přesilovkou nepárali a využili ji už po 13 sekundách. Martin Růžička potáhl puk, vystřelil, Janus vyrazil před sebe, kde operoval Vlado Dravecký a Milan Mikulík. Právě druhý jmenovaný hráč, kapitán Frýdku-Místku, který za Oceláře dnes hraje podruhé a poprvé v extralize, vyrovnal.

Sedmá minuta prostředního dějství byla zcela zásadní pro další vývoj této tercie. Již o 17 sekund později totiž Třinečtí nedokázali vyčistit předbrankový prostor, před Hrubcem uvízl puk, který do sítě uklidil střelec večera Dominik Lakatoš. Liberecký forvard tak vrátil Tygrům vedení a psychická výhoda Ocelářů byla ta tam. Netrvalo to ani další dvě minuty a Liberec vedl již o dvě branky. Petr Jelínek jel s Dernerem dva na jednoho, zastupující kapitán domácích vybral střelu a puk se proplazil mezi betony počtvrté do Hrubcovy sítě. To už bylo pro třineckého brankáře dost a pro zbytek večera se do klece Ocelářů postavil Jan Strmeň.

Ve 31. minutě mohl znovu skórovat Jelínek. Domácí útočník totiž ukořistil puk, který Oceláři těsně za útočnou modrou ztratili, a postupoval sám na Strmeně. Ten Jelínka vystál a puk za svá záda nepustil. O pár chvil později mohl snížit Svačina, kterému posunul puk na pravou stranu Rákos. Třinecká třináctka ale byla příliš blízko Januse a nedokázala zakončit. Šanci snížit měl taky Chmielewski nebo na druhé straně liberecký tým při vyloučení Doudery. Oceláři oslabení tentokrát zvládli výborně, naopak šance se rodila před Janusem, když touš vyvezl netradičně s ochranným košíkem hrající Martin Růžička. Druhá třetina ještě za běžící přesilovky domácích skončila menší šarvátkou mezi Linhartem a Ordošem.

Závěrečná hrací doba začala pěkně zhurta. Již po 87 sekundách se po chybě v útočném pásmu Ocelářů, kdy si Třinečtí špatně přihráli, dostal puk ke zcela osamocenému Janu Stránskému. Hráč s číslem 91 převzal kotouč, díky své rychlosti přebruslil bránící Oceláře a povedeným blafákem do forhendu překonal Strmeně. Ve 48. minutě jsme byli svědky sympatického gesta střelce večera Dominika Lakatoše. Ten odvolal pískaný faul, když rozhodčí Hodek chtěl po zákroku Růžičky třineckého útočníka vyloučit. Po konzultaci s Lakatošem tak nakonec neučinil. O dvě minuty později ale třinecký hráč na trestnou putoval. Byl to Svačina, ale pro Slezany to byla nakonec pozitivní událost. Nedostali totiž branku a naopak tandem Milan Mikulík - Marian Adámek zařídil snížení na rozdíl dvou branek. Adámek vstřelil ve 29. extraligovém utkání kariéry svůj premiérový gól a vykřesal do závěru pro Oceláře ještě jiskru naděje.

Pár momentů po Adámkově snížení mohl na rozdíl jediné branky upravit skóre asistent u předchozího gólu a v tu dobu již dvoubodový Mikulík. Dostal se před Januse zcela osamocen, ale slovenský brankář neinkasoval. Oceláři pak byli jasně aktivnější. Cítili, že se s utkáním dá ještě něco dělat. Již necelé tři minuty před koncem odvolali Strmeně. V power play vyrobil šanci pro Adamského aktivní Mikulík, který byl později vyhlášený nejlepším Ocelářem utkání. Celé téměř tři minuty dokázali útočit na Januse, aniž by Liberec ohrozil prázdnou branku, ale vyrovnat ani jinak kosmeticky upravit skóre se už třineckému týmu nepovedlo. Oceláři prohráli pod Ještědem 3:5 a přesouvají se do Litvínova, kde na Zimním stadionu Ivana Hlinky odehrají v neděli další ligové kolo.

Filip Pešán (hlavní trenér Bílých Tygrů Liberec): "Na zápas jsme se připravovali, poslední dvě kola viselo vítězství na vlásku. Jsem rád, že jsme vyhráli. V některých kritických chvílích nás podržel brankář Jaroslav Janus. Byli jsme hladovější a o trochu důraznější než Třinec. Šestým hráčem na ledě bylo rozhodně domácí publikum, kterému chci poděkovat. V závěru se sice s námi fanoušci strachovali o výsledek, ale jinak byli fantastičtí."

Marek Zadina (asistent trenéra HC Oceláři Třinec): "Do zápasu jsme vstoupili špatně. Nebyli jsme dobře připraveni. Dostali jsme první gól, kdy jeden hráč Liberce projel mezi pěti našimi. To se nesmí stávat. Sice jsme pak dvakrát dokázali srovnat skóre, jenže dvacet vteřin po naší druhé brance jsme opět inkasovali. To byl rozhodující moment. Musíme si přiznat, že Tygři byli lepší. Jejich hráči byli hladovější po výhře a šli si za tím. Nám akorát zbývá pogratulovat soupeři, tři body si zasloužil."