Oceláři nezvládli duel s Mountfieldem

25.10.2013 · Martin Stebel
Po pěti domácích výhrách v řadě nastala změna. V rámci 15. kola Tipsport extraligy přicestoval do Třince tým z Hradce Králové a neodjel s prázdnou. Ocelářům naprosto nevyšla druhá polovina utkání a s Východočechy prohráli 3:6. Branky poražených postupně zaznamenali Jan Peterek, Radek Bonk a Martin Růžička.
15., pátek 25.10.2013
Mountfield HK
3:6
Třetiny: 1:0, 1:2, 1:4  Branky a nahrávky: 16. Peterek (Zíb), 21. Zíb, 53. Růžička (Peterek, Zíb) – 31. Mertl (Kudrna, Frühauf), 39. Kudrna (Vydarený, Šimánek), 43. Kudrna (Šimánek, Frühauf), 48. Šimánek (Kudrna), 49. Mertl (Kudrna), 60. Škoda (Šimánek) Rozhodčí: Jeřábek, Wagner – Hejl, Kajínek Vyloučení: 5:8. Využití: 3:1 Průběh utkání: 2:0, 2:5, 3:5, 3:6 Nejlepší hráči zápasu: Jan Peterek – Jaroslav Kudrna Diváků: 3539
Hrubec (Trenčan) – Galvas, Hrabal, Linhart, Roth, Zíb, Krejčí, Foltyn, Kania – Gorshkov, Bonk, Marek Růžička – Rákos, Polanský, D. Květoň – Varaďa, Zagrapan, Martin Růžička – Rufer, Peterek, Matuš.
Kantor (Kacetl) – Vydarený, Harant, Mikuš, Pláněk, Frühauf, Ptáček, Plašil, Jank – Šimánek, Mertl, Kudrna – L. Květoň, Červený, Škoda – Podlešák, Knotek, Suja – Nedvídek, Tvrdík, Švihálek.

První dvacetiminutovka začala pro Mountfield HK příjemným způsobem. Hned ve druhé minutě si totiž Východočeši mohli zahrát početní výhodu. V ní se však hráčům zpod Bílé věže nepodařilo vymyslet žádnou gólovou akci.

Poté se Třinečtí ujali otěží, které táhli pod svými bedry až do konce této periody. Růžičkova formace v páté minutě hry řádně zavařila hradeckým hokejistům. Martin Růžička nejprve pálil od mantinelu, kotouč se následně odrazil k Zagrapanovi, jenž byl ve velmi slibné pozici, avšak Kantorovu branku netrefil tak, jak by si sám představoval. Mountfield HK se pak nenápadně snažil udeřit, srážely ho ale zbytečné fauly.

Třinec měl k dispozici v polovině první periody hned tři početní výhody, přičemž hosté přečkali pouze dvě. V šestnácté minutě si vyjel od pravého mantinelu Jan Peterek, naservíroval kotouč před hradeckou svatyni a ten se zde nešťastně odrazil přímo za záda Pavla Kantora – 0:1.

Hradečtí hokejisté se následně snažili ještě před odchodem do šaten vyrovnat. Gorškovo zaváhání málem zužitkovali Mertl s Kudrnou, na přihrávku prvního jmenovaného však Jaroslav Kudrna nedosáhl. V závěru šel navíc další z hradeckých hráčů opět za katr, a Třinečtí si tak přenášeli do nadcházející dvacetiminutovky přesilovou hru.

Druhá třetina začala v třinecké Werk Areně vskutku kuriózně. Hradečtí se v signalizované výhodě usadili v pásmu soupeře a chtěli Třinec zamknout. Místo toho však přišlo něco, co vidí fanoušci v české extralize jednou za pár let. Jaroslav Kudrna přihrával Peteru Frühaufovi na modrou čáru, ten však kotouč nedokázal zachytit a černá pryž přeplachtila celé kluziště a skončila v odkryté hradecké brance. Dle regulí tento zásah rozhodčí uznali, branka byla přisouzena Radku Bonkovi – 0:2.

Hlavní arbitři se v pátečním zápase opravdu nezastavili. Vzápětí totiž poslali další hráče na lavici hanby a hrálo se čtyři na čtyři. V šestadvacáté minutě pak ujel všem svým strážcům Vladimír Škoda a v samostatném úniku byl faulován, za což logicky následovalo trestné střílení. Sám postižený však na Hrubce nevyzrál, jeho střela mířila mimo tři tyče, a tak se skóre ještě neměnilo.

Přesto se Hradec nevzdával a chtěl se stavem zápasu ještě něco udělat. A to se mu také podařilo! Jaroslav Kudrna se šikovně zbavil protihráče, načež následně přihrál Tomáši Mertlovi, který si puk bleskově zpracoval a prostřelil třineckého gólmana – 1:2!

Třinečtí měli po inkasovaném gólu více ze hry, ale tlak se zdál býti spíše platonický. V závěru druhé části se ale postupnými krůčky tlačili dopředu i Východočeši, kteří prahli po vyrovnání. A to přišlo! V početní výhodě objel Jiří Šimánek třineckou branku a našel z druhé vlny najíždějícího Reného Vydareného, který vyslal na Hrubce jedovatou bombu. Do dráhy letu vložil hůl ještě Jaroslav Kudrna, čímž naprosto změnil trajektorii kotouče, jenž rozvlnil síť podruhé – 2:2!

Už při snížení Hradce ve druhé třetině se zápas začal velmi podobat prvnímu vzájemnému střetnutí, na začátku poslední periody už měl naprosto stejný příběh! Agilní Jaroslav Kudrna si sjel pro přihrávku mezi kruhy a přesnou ranou pod horní tyčku nedal třineckému gólmanovi sebemenší šanci – 2:3!

Třinec pak začal být lehce nervózní, Hradec si naopak hrál svoji hru. Přesně to Východočeši na venkovním kluzišti umí. Navíc měli ve svém týmu Jaroslava Kudrnu, kterému v zápase vyšlo téměř vše, na co sáhl. Geniální přihrávkou ve čtyřicáté osmé minutě našel kapitána Jiřího Šimánka, jenž zamířil nekompromisně pod víko – 2:4. A to, dámy a pánové, nebylo vše! Kudrna totiž obral Polanského o puk, poslal jej na Tomáše Mertla, který postupoval sám na Hrubce a bekhendem přišpendlil puk do horní poloviny branky – 2:5.

Třinečtí nevěděli, kde jim hlava stojí. Květoňova rána šla jen těsně mimo, a i další dorážky z hokejek královéhradeckých hráčů byly velmi nebezpečné. Jenže Třinec ještě zazlobil. Na trestnou lavici šla opět #21, Jaroslav Kudrna tak byl u osmi z devíti pátečních gólů. Martin Růžička se po přihrávce Jana Peterka dokázal prosadit a snížil na rozdíl dvou branek – 3:5.

Domácí byli hladoví po dalších gólech a Hradec v závěru utkání zmáčkli, Pavel Kantor ale zastavil s přispěním štěstí všechny další pokusy Ocelářů. Vladimír Škoda v poslední minutě pečetil skóre na 6:3 pro Mountfield ranou do opuštěné klece. Hradec Králové tak sbírá další cenné tři body.

Jiří Kalous (Třinec): "Hradec potvrdil, že je venku opravdu nejlepším týmem. My jsme to měli dobře rozehrané a vedli jsme 2:0, ale ztratit zápas takovým způsobem je až trestuhodné. Mám na mysli ztráty kotoučů, zbytečné umožnění skórování soupeři. Hradec vyhrál zaslouženě."

Peter Draisaitl (Hradec Králové): "Vyhráli jsme 6:3, ale dali jsme osm gólů. My jsme určitě nehráli bezchybný hokej, ale od začátku do konce jsme hráli nesmírně obětavě. Byla tam spousta zblokovnaých střel, toho si strašně ceníme. Čepičku tomu dal brankář Kantor, který byl velmi dobrý. Byly tam střely a puky, které skákaly na naši stranu, ale šli jsme tomu naproti a vyhrát si zasloužili."