Oceláři neuhájili svůj hrad, Zlín tak získává mečbol

10.04.2014 · Luboš Olszar
Semifinálová série mezi Oceláři a Zlínem dnes napsala své páté pokračování. Mužstva se během duelu přetahovala o vedení, ovšem o vítězi muselo za nerozhodného stavu 3:3 rozhodnout až prodloužení, ve kterém vsítili onen zlatý gól v přesilové hře Berani. Třinec tak musí zvítězit v sobotu ve Zlíně.
SF5, čtvrtek 10.4.2014
3:4p
Třetiny: 0:1, 2:0, 1:2 - 0:1  Branky a nahrávky: 30. Polák (Polanský), 34. Květoň (Rákos, Hrňa), 47. Martin Růžička (Linhart, Rákos), 67. Kotvan (Leška) – 14. Honejsek (Holík, Matějíček), 45. Melenovský (Řezníček, Ondráček), 46. Marušák (Leška, Köhler), 67. Kotvan (Leška). Rozhodčí: Fraňo, Pešina – Gebauer, Lederer. Vyloučení: 5:5. Využití: 0:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 5032. Střely na branku: 36:26. Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:3, 3:3, 3:4.
Hrubec – Galvas, Nosek, Linhart, Trončinský, Zíb, Roth, Foltýn, Matyáš – Adamský, Polanský (A), Martin Růžička – Polák, Bonk (C), Orsava – Rufer, Rákos, Květoň – Hrňa, Peterek (A), Matuš.
Kašík – Zámorský, Kotvan, Horák, Marušák, Řezníček, Matějíček, Urbanec – Veselý, Čajánek (C), Honejsek – Köhler, Leška (A), Balaštík – Kubiš, Melenovský, Ondráček – Čech, Holík, Okál – Sedláček.

Do zápasu vstoupili aktivněji hosté ze Zlína. Oceláři s vědomím dvou proher začali zápas poněkud opatrněji, už v šesté minutě ale při nich stálo velké štěstí. V přesilovce se do kotouče opřel Marušák, jeho skrytá střela zacinkala na břevně Hrubcovy branky.

Oceláři po ubráněném oslabení zvýšili aktivitu, velké problémy hostující obraně dělal především útok vedený Rákosem. Právě on mohl otevřít skóre pátého duelu, po Květoňově pasu ale trefil jen přesunujícího se Kašíka. Aktivita domácích přinášela ovoce, Slezané si ve dvanácté minutě vybojovali první přesilovku.

Hráči s dráčkem na prsou hodně bušili na vrata zlínské defenzívy, Kašíka ale překonat nedokázali. Po skončení početní výhody si navíc nepohlídali vracejícího se Antonína Honejska, který proměnil sólový únik v první branku duelu. Tentýž hráč mohl ještě v devatenácté minutě navýšit hostující vedení, z těžkého úhlu ale minul.

Ocelářům se ve druhé třetině dlouho nedařilo zdárně přejít střední pásmo. Svěřenci trenéra Kalouse proto zjednodušili rozehrávku, jiný styl hry jim přinesl ovoce v polovině klání. Polanský z brejku sice trefil jen tyč, kotouč se ale odrazil k volnému Vojtěchu Polákovi, který jej doklepl do odkryté branky.

Srovnání vneslo domácím do žil novou krev, hráči s dráčkem na prsou byli aktivnějším týmem. Za další čtyři minuty už příznivci Slezanů slavili druhou branku. David Květoň nejprve dokázal vybojovat faul hostujícího hráče, v signalizované výhodě navíc dokázal sám skórovat. Kašík ještě dokázal vytáhnout ránu Rákose, na Květoňovu dorážku už byl krátký – 2:1.

Oceláři tak do poslední periody vstupovali s jednobrankovým vedením, to ale dlouho udržet nedokázali. Ve čtyřiačtyřicáté minutě dotlačil kotouč za Hrubce Marek Melenovský, jeho radost ještě musel potvrdit brankový sudí. Vyrovnaný stav však nevydržel dlouho. Berani hned vzápětí dostali šanci přesilovky, v té dokázali udeřit. Hrubec sice dokázal zneškodnit pokusy Čajánka a Balaštíka, na střelu Jiřího Marušáka od modré už ale nedosáhl.

Třinečtí ale nehodlali složit zbraně a do minuty dokázali srovnat krok. Obránce Linhart na modré zachytil zlínské vyhození, jeho střelu na branku ještě tečoval Martin Růžička. Kašík byl v tuto chvíli bezmocný. Vedení na stranu Ocelářů mohl necelých pět minut před koncem základní hrací doby vrátit Rákos, jeho pokus z brankoviště však skončil na břevně.

Prodloužení nemělo příliš dlouhého trvání. V šedesáté páté minutě s domácí nepohlídali střídání a hosté dokázali nabídnutou přesilovku využít. Zlín držel pásmo téměř celé dvě minuty, v závěru početní výhody Oldřich Kotvan šikovně tečoval Marušákovo nahození a kotouč Hrubcovi propadl mezi betony.

Zlínu se tak povedlo zvrátit průběh série na svou stranu a ujat se vedení 3:2. Oceláři budou v sobotu na Zimním stadionu Luďka Čajky odvracet konec sezóny a prodloužit sérii do sedmého zápasu.

Jiří Kalous (Oceláři Třinec): Výsledkem jsme zklamaní. Věděli jsme, že to bude další těžká bitva a to se potvrdilo. Bohužel hrubá chyba v prodloužení nás stála cenné vítězství. U špatných střídání se stávají hraniční situace, což ale nebyl tento případ. To byla jednoznačně hrubá chyba hráčů.

Juraj Jurík (PSG Zlín): Utkání bylo celých šedesát minut vyrovnané. My jsme ještě trochu zdokonalili obranu a čekali jsme tlak, který ale nebyl takový jako v minulých zápasech, což byla voda na náš mlýn. Důležité bylo, že jsme dali první gól. Znovu nám tady nevyšla druhá třetina, tentokrát jsme dostali ´jen´ dva góly. Pak nám ale pomohlo, že jsme v třetí třetině v krátkém rozmezí dali dvě branky. V prodloužení to byl trochu šťastný gól. Přesilovku jsme ale odehráli dobře, domácí nevyhodili puk a v závěru už nemohli. Porazit třikrát za sebou tak silného soupeře nám dodává sebevědomí.