Oceláři nasázeli kohoutům sedm gólů a doma jsou bezchybní

24.09.2019 · Michal Samiec
Náročné utkání proti výborně bruslící Olomouci Oceláři zvládli na jedničku a zvítězili 7:3. Po vyrovnané první části hry zápas zlomila pasáž šesti minut druhé třetiny, kdy domácí dali tři branky. Hostům se nakonec málem podařilo vrátit do utkání, když v závěru snížili na rozdíl dvou gólů. Oceláři ale skóre pojistili zásahy Chmielewského a do prázdné branky Doudery.
10.kolo, úterý 24.9.2019
Olomouc
7:3
Třetiny: 1:1, 3:0, 3:2  Branky a nahrávky: 19. P. Vrána (Gernát, Marcinko), 27. M. Doudera (M. Kovařčík), 29. Hrňa (Dravecký), 32. M. Kovařčík (Gernát), 43. Adamský (Gernát, D. Kofroň), 56. Chmielewski (M. Kovařčík), 59. M. Doudera (Dravecký) – 16. Olesz (Škůrek, Strapáč), 54. Ondrušek (Burian), 55. Irgl (Nahodil). Rozhodčí: Jeřábek, Kika – Hlavatý, Lederer. Vyloučení: 4:5. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 3 575. Střely na branku: 28:24. Střely mimo: 12:8. Zblokované střely: 11:10. Hity: 8:8. Vhazování: 34:32. Průběh utkání: 0:1, 5:1, 5:3, 7:3.
HC Oceláři Třinec: Kváča – Roth, Gernát, D. Musil, Galviņš, Hrachovský, M. Doudera – M. Stránský, P. Vrána, Hrehorčák – Hrňa, Marcinko, Dravecký – O. Kovařčík, M. Kovařčík, Chmielewski – D. Kofroň, Hladonik, Adamský – Polanský.
HC Olomouc: Konrád (32. Lukáš) – Vyrůbalík, Škůrek, Ondrušek, Jaroměřský, Švrček, Dujsík, Valenta – Ostřížek, J. Knotek, Irgl – Strapáč, Kolouch, Klimek – Burian, Nahodil, Olesz – Tomeček, Skladaný, Hecl.

První třetina předehrávky 10. kola mezi Oceláři Třinec a kohouty z Olomouce začala bojovným hokejem nahoru dolů. V první pětiminutovce bylo k vidění minimum přerušení hry, kotouč se přesouval z jednoho konce kluziště na druhý, ale šance si ani jeden z týmů nevypracoval. To se změnilo po útočném faulu Buriana, kdy Třinečtí měli k dispozici první přesilovku zápasu. Domácí sehráli přesilovku vesměs v útočném pásmu, ale kohouti drželi pozice a nepustili domácí tým k žádné vyložené šanci. Další vzruch byl zaznamenán po vyloučení na druhé straně – fauloval Gernát a hosté svou přesilovku využili po 54 sekundách. Od modré vystřelil Škůrek a Rostislav Olesz měl před Kváčou hodně prostoru, aby ho využil k otevření skóre. Domácí hráči kontrovali v podobné situaci – vyloučeného Koloucha vrátili na začátku 19. minuty zpět na led už po 28 sekundách. Nejprve svižnou ránou z první trefil horní tyč Hrňa. Oceláři se pak udrželi v pásmu a Petr Vrána si převzal puk na pravém křídle, nabruslil s ním mezi kruhy a využil clony hráčů před Konrádem. Olomoucký brankář byl bez šance, trajektorii puku neviděl. Po první dvacetiminutovce tak platil vyrovnaný stav skóre.

Hra ve druhé třetině diváky ve Werk areně nemohla nudit. Úvod byl trochu opatrnější, oba týmy si byly vědomy toho, že vyrovnané skóre může na jednu nebo druhou stranu zlomit jediná situace. Na začátku sedmé minuty vyhráli Oceláři buly v útočném pásmu a Milan Doudera poslal na Konráda od modré nahození ze zápěstí, které se olomouckému brankáři patrně ztratilo ve zdi těl před ním. Doudera gólem oslavil svůj čtyřstý zápas v nejvyšší soutěži. O 134 sekund později to bylo už o dva góly, když Erik Hrňa využil clony Tomáše Marcinka před olomouckou brankou. Slovenský tank byl zaparkovaný před brankovištěm přesně na centimetry tak, že Hrňův stý extraligový zásah mohl být uznán jako regulérní. Šestiminutovku hrůzy pro Olomouc uzavřel na konci 32. minuty Michal Kovařčík. Ten si uzmul volný puk, který pro tým vybojoval u levého hrazení Gernát, popojel s ním a vymetl růžky Konrádovy branky. Třinecká sedmaosmdesátka využila toho, že Konrád klekal a vznikl mu prostor nad ramenem. Slovenskému brankáři ve službách kohoutů tímto okamžikem skončila dnešní šichta, do branky šel náhradní gólman Lukáš. Od gólu na 4:1 byli opticky lepší Olomoučtí. Byli častěji v útočném pásmu, měli několik nadějných střeleckých pozic, ale buď hosté neměli dobře seřízena mířidla, nebo jejich šance pochytal Kváča. Oceláři ještě zahrozili před pauzou, ale Lukáš si ve svém krátkém účinkování ve druhé části hry čisté konto udržel.

Začátek třetí třetiny patřil Ocelářům. Jeden z výstupů jejich ofenzivní produkce na začátku třetí části hry proměnil v gól Martin Adamský, kterého do samostatného úniku poslal obránce Gernát. Třinecký kapitán nic nevymýšlel a poslal puk mezi Lukášovy betony. Snížit mohl o minutu později Irgl. Extřinecký kanonýr se natlačil před Kváču, ale neměl moc prostoru na zakončení. Oceláři tak v dalším průběhu třetí třetiny hráli s luxusním čtyřbrankovým náskokem, což jim dávalo sílu na další ofenzivní nápady. Naopak Olomouc byla v křeči a těžko se dostávala k sympatickému a dynamickému výkonu z druhé poloviny druhé třetiny. Naděje kohoutům svitla při vyloučení Chmielewského. Gól sice v přesilovce nedali, ale prosadili se o pár sekund později, když dorážkou z brankoviště podruhé překonal Kváču Jiří Ondrušek. Kohouti pak ukázali, co se sebevědomím udělá jedna branka. Byli opět bruslivější a když se pěkným věšákem z levé strany prosadil Zbyněk Irgl, byli i zpátky ve hře! Oceláři ale větší drama nedopustili – dorážkou z brankoviště se ještě prosadil Aron Chmielewski a dvě minuty před koncem při pokusu poslední olomoucké naděje bez gólmana i ze středního pásma podruhé v zápase Milan Doudera. Oceláři porazili Olomouc nakonec rozdílem čtyř gólů – 7:3!

Marek Zadina (HC Oceláři Třinec): "V prvé řadě bych chtěl pochválit tým. Zahrál velmi dobrý zápas jak z hlediska útoku, tak i obrany. Olomouc hraje poctivý hokej a má silné hráče, obránce. Věděli jsme, že je musíme rozhýbat, a to se nám podařilo. V útočném pásmu jsme měli velký pohyb, a to si myslím, že nám přineslo vítězství. Samozřejmě bylo důležité, že jsme proměnili šance, které jsme si vytvořili, proto jsme vyhráli."

Jan Tomajko (HC Olomouc): "Zápas jsme ztratili ve druhé třetině, kdy nás Třinec potrestal za naše chyby v obranném pásmu. Takové by se nám neměly stávat. Potom už to bylo hop nebo trop. Zkoušeli jsme s tím ve třetí třetině něco udělat, ale Třinec nám zase odskočil. Jednoznačně byl lepší v proměňování šancí. My jsme v šancích, které jsme měli a mohli se v nich zvednout, zklamali, a proto jsme prohráli 7:3."