Oceláři letos počtvrté zdolali Karlovy Vary

03.02.2019 · Martin Stebel
Poslední utkání před reprezentační přestávkou dopadlo pro třinecké Oceláře pozitivním výsledkem. Na ledě karlovarské Energie svěřenci Václava Varadi dokázali zvítězit poměrem 3:1. Do střelecké listiny se nejprve po krásné sólo akci zapsal Aron Chmielewski, poprvé v ocelářském dresu skóroval Štěpán Novotný a necelé dvě minuty před koncem definitivně zajistil tříbodový export Erik Hrňa.
42.kolo, neděle 3.2.2019
Karlovy Vary
1:3
Realistic Arena
Třetiny: 0:0, 1:2, 0:1  Branky a nahrávky: 24. Balán (Stloukal, Kohout) – 29. Chmielewski (Svačina, Novotný), 32. Novotný (Chmielewski, Galvinš), 59. Hrňa. Rozhodčí: Hribik, Kika – Klouček, Tošenovjan. Vyloučení: 3:3, Adámek 10 min. OT. Bez využití: Diváci: 2884. Střely na branku: 25:33. Zblokované střely: 6:7. Hity: 9:11. Vhazování: 42:30. Zblokované střely: 7:7. Radegast index: 5:28. Průběh utkání: 1:0, 1:3. Nejlepší hráči utkání: Balán - Chmielewski.
HC Energie Karlovy Vary: F. Novotný (Kuchař) – Plutnar, Šenkeřík (A), Sičák, M. Rohan, Kozák, Podlipnik, Šafář – T. Rachůnek, Gríger, Flek – J. Černý, R. Vlach, T. Mikúš – Lapšanský, Skuhravý (C), Gorčík – Stloukal, Balán (A), Kohout.
HC Oceláři Třinec: Hrubec (Kantor) – M. Doudera, Roth, Gernát, M. Adámek, Galvinš, D. Musil – Werek, P. Vrána, Martin Růžička (A) – Dravecký (A), Marcinko (C), Hrňa – M. Kovařčík, Polanský, O. Kovařčík – Chmielewski, Novotný, Svačina.

Pro nedělní duel na západě Čech se do třinecké branky po jednozápasové přestávce znovu vrátil Šimon Hrubec. Do čtvrté útočné formace trenérský tým zařadil nejlepšího střelce z partnerského Frýdku-Místku Štěpána Novotného.

V úvodu měli územní převahu hosté, domácí brankář musel likvidovat pokusy Gernáta či Rotha. Na druhé straně zahrozil také obránce, kterým byl Šenkeřík. Oceláři si největší možnost vytvořili ve 13. minutě, kdy v souboji dvou Novotných uspěl karlovarský Filip, který vleže zachytil střelu třineckého Štěpána. Energie se připomenula střeleckou aktivitou Fleka, ale také jeho nadějný pokus neskončil gólem.

Domácí publikum se radovalo v čase 23:50, kdy se do střelecké listiny zapsal Stanislav Balán, který takto oslavil jubilejní 500. start v extralize. Slezané v útočné třetině ztratili puk a v přečíslení dvou na jednoho měl karlovarský útočník dostatek prostoru k zakončení. Pět minut poté už byl stav remízový. Krásnou individuální akcí se prezentoval Aron Chmielewski, jenž si z mezikruží potáhl puk na pravý kruh pro vhazování a povedenou střelou zápěstím zaznamenal svůj letošní jedenáctý gól.

Několik chvil poté nescházelo mnoho Draveckému. Slovenský útočník se probil ke střele z mezikruží, ale Novotný ukryl kotouč do lapačky. Třinečtí přesto byli za svou aktivitu odměnění. Premiérovou trefu v ocelářském dresu zapsal Štěpán Novotný, který zhodnotil situaci dva na jednoho, kdy utaženou střelou ke vzdálenější tyči pokořil domácího strážce svatyně podruhé. Závěr prostřední dvacetiminutovky přinesl pár náznaků šancí na obou stranách hřiště, ale skóre na výsledkové tabuli už zůstalo beze změny.

Start třetí třetiny se nesl ve znamení územní převahy Energetiků. Reprezentant Hrubec postupně musel čelit možnostem Lapšanského či Šafáře. Třinecký gólman se rozhodně nenudil ani během příležitosti oslavence Balána nebo agilního Šenkeříka. Oceláři byli v těchto momentech poněkud zataženější, ovšem v obraně pracovali velmi důsledně. Šancí hostů bylo jako šafránu, za zmínku stojí situace deset minut před koncem, kdy se Ethan Werek šikovně uvolnil za brankou, ale na Novotného nevyzrál.

Závěrečné minuty přinesly podobný obraz hry. Energie byla mírně aktivnějším týmem, všemožně se snažila o vyrovnání, ale kompaktní třinecká ekipa nepouštěla domácí mužstvo do souvislejšího tlaku. Blízko další trefě byl naopak nejproduktivnější Ocelář Martin Růžička, který tři minuty před závěrečnou sirénou zasáhl tyč. Definitivní razítko na vítězství favorita tak stanovil Erik Hrňa, který v čase 58:13 po chybě gólmana na mezikruží poslal puk do odkryté sítě. Oceláři tak rovněž ve čtvrtém utkání sezony dokázali karlovarskou Energii porazit.

Tomáš Mariška (HC Energie Karlovy Vary): "Hosté vstoupili do utkání velmi aktivně, ale my jsme se na to dokázali velmi dobře připravit a hráli jsme pozorně a obětavě do obrany. I když byl Třinec na kotouči dominantní, nepouštěli jsme ho do vyložených příležitostí a zvládli jsme tu třetinu velmi dobře. Na začátku druhé třetiny se nám podařilo dát gól z přečíslení, ale bohužel jsme ztratili dvakrát kotouč ve středním pásmu, dvakrát jsme propadli a Třinec nás za to nekompromisně potrestal. Myslím si, že dneska našemu výkonu můžeme vytknout jen to, že jsme vstřelili jen jednu branku, a to se pak s takovým mužstvem, jako je Třinec, těžko vyhrává. Ale hráči nechali na ledě všechno, sehráli výborně oslabení, na která jsme se připravovali, a nepouštěli v nich Třinec do žádných zásadních šancí. Výkon byl dneska velmi slušný, ale jedna branka je málo na to, abychom mohli s Třincem pomýšlet na nějaké body. Třinec zaslouženě vyhrál."

Václav Varaďa (HC Oceláři Třinec): "Do utkání jsme vstoupili velmi dobře, měli jsme velmi dobrý pohyb a kontrolovali jsme hru. Ale v útočném pásmu jsme hráli pouze v rozích a nedokázali jsme si vytvořit větší prostor na zakončení, měli jsme pouze čtyři střely. I když naše hra byla velmi dobrá a měli jsme parádní pohyb, vzala za své ve druhé třetině, zejména v jejím počátku jsme tahali za kratší konec. Po upadnutí jednoho obránce měli domácí přesilovou situaci a tu sehráli parádně, padl z toho první gól. Ten nám ale paradoxně pomohl, od dalšího střídání jsme začali hrát dobrý hokej se spoustou zakončení v útočném pásmu, spoustou střel a byli jsme za to odměněni parádní brankou Arona Chmielewského. Následovaly další příležitosti a my jsme vstřelili druhý gól, který nám pomohl, škoda jen, že jsme tam neodskočili víc. A ve třetí třetině to bylo velmi vyrovnané, ale domácí hráli dobře, měli spoustu příležitostí. Dvě, tři minuty před koncem měli stoprocentní gólovky z mezikruží, tam nás Šimon Hrubec podržel a se štěstím se nám podařilo dát třetí gól, který to rozhodl."