Mountfield vyhrává v prodloužení a série se přesouvá zpět do Hradce

03.04.2018 · Michal Samiec
První mečbol, který měli třinečtí hokejisté, zůstal nevyužit. Oceláři se ve čtvrtém semifinálovém zápase sice dostali v 15. minutě zásluhou mladšího z bratrské dvojice Kovařčíků do vedení, Mountfieldu se ale podařilo ještě v úvodní části hry vyrovnat po gólu Cibuļskise. Další průběh zápasu nechával diváky ve Werk areně na vážkách, jestliže jde o rozuzlení dramatu, který sledovali. Až 32 sekund před koncem prodloužení našel puk zase cestu za brankovou čáru – rozhodl Smoleňák.
SF4, úterý 3.4.2018
Mountfield HK
1:2p
Třetiny: 1:1, 0:0, 0:0 – 0:1  Branky a nahrávky: 15. M. Kovařčík (M. Doudera) – 18. Cibuļskis (Vopelka, R. Pavlík), 80. Smoleňák (Gregorc, Červený). Rozhodčí: Pešina, Mrkva – Barvíř, Blümel. Vyloučení: 5:7, navíc Džeriņš (Hradec Králové) 10 min. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 5 200. Střely na branku: 33:38. Střely mimo: 17:11. Zblokované střely: 16:15. Hity: 8:10. Vhazování: 47:51. Průběh utkání: 1:0, 1:2. Stav série: 3:1.
HC Oceláři Třinec: Hrubec – M. Doudera, Krajíček, Roth, D. Musil, Matyáš, Linhart – J. Petružálek, Marcinko, Rákos – Hrňa, Roman Vlach, Dravecký – Svačina, Polanský, Adamský – O. Kovařčík, M. Kovařčík, Cienciala.
Mountfield HK: Rybár – Zámorský, Gregorc, Graňák, F. Pavlík, Cibuļskis, Pláněk – Červený, Džeriņš, Smoleňák – M. Látal, Kukumberg, Bednář – R. Pavlík, Cingel, Vopelka – Šimánek, Dragoun, Köhler.

První třetina druhého semifinálového utkání hraného pod Javorovým nabídla šance a ofenzivní aktivitu hostujícího týmu z Hradce Králové. Nebylo divu, hosté byli postaveni před těžký úkol – jakékoliv výsledkové zaváhání jim ukončí sezónu. Otevřít skóre mohl už ve třetí minutě Smoleňák, který stál mezi kruhy a k němuž se odrazil puk poslaný jeho spoluhráčem z rohu od brankové konstrukce. Hradecký obr s číslem 70 však promáchl. V úvodní desetiminutovce byl často na kotouči vidět útočník Červený. V šesté minutě vyvezl puk z vlastního pásma a zakončil těsně nad, o tři minuty později zakončoval akci čtyř proti dvěma z levého křídla, ale v přehuštěném prostoru si puk cestu do branky nenašel. Kolem poloviny hrací doby úvodní části hry střílel Bednář, jeho střela byla zblokována bránícími Oceláři pouze k Martinu Látalovi, ale ten puk netrefil.

Po delším čase byli aktivní před Rybárem Oceláři. Hrňova střela z levého kruhu si našla cestu pouze do lapačky slovenského brankáře v barvách Mountfieldu. Blízko gólu byli ve 13. minutě hosté – Radovan Pavlík střílel od levého mantinelu a lehce přizvednutou střelu následně Hrubec upustil do brankoviště, celou situaci vyřešil přilehnutím puku. Na konci 15. minuty viděla Werk arena úvodní gól zápasu – a stejně jako ve třech předchozích případech ho vstřelili Oceláři. Michal Kovařčík dostal ve středním pásmu puk do jízdy, naznačil rameny, čímž poslal obránce Hradce na osu třetiny, sám si najel na levé křídlo. Mladší z třineckých bratrů v triku naznačil střelu příklepem, ale puk si ještě kousek potáhl a vystřelil na pravou Rybárovu tyč, kam hostující gólman nedosáhl. Vyrovnáno bylo poměrně záhy. Po dvou a půl minutách dostal díky zvláštnímu odrazu od mantinelu ve středním pásmu puk do jízdy Radovan Pavlík, přes faul dokázal zakončit, tuto situaci ještě Hrubec zvládl. Pavlík ale dokázal zpoza branky přihrát Vopelkovi a ten skrz útočné pásmo přihrál úplně volnému Oskarsi Cibuļskisovi a lotyšský obránce neměl problém poslat puk za rozhozeného Hrubce.

Zatímco první třetina proběhla bez jediného vyloučení na obou stranách, druhá část hry byla především ve znamení početních výhod. Již po 38 sekundách šel za katr Filip Pavlík a domácí měli první přesilovku. Dobrou střelu měl po rychlém křížném pasu Svačiny Cienciala, ale jeho střela byla zblokována. Tlak si vytvořili Oceláři v páté minutě, kdy dobře z vrcholu kruhu pálil Rákos a následně si vybojoval faul od Džeriņše. Třinečtí si vypracovali dvě velké šance, v obou figuroval Michal Kovařčík. Nejprve nechal v jízdě mezi kruhy puk Draveckému, poté dostal na osu přihrávku od svého bratra, ale Rybárovu svatyni netrefil. První početní výhoda Hradeckých skončila předčasně už po 68 sekundách útočným faulem Červeného. Při hře čtyři na čtyři ujeli domácí do akce tří proti dvěma a Ciencialova střela lehce olízla levou Rybárovu tyč.

Po polovině normální hrací doby se do útoku dostali hosté, Smoleňák po přejetí modré čáry přenechal puk Džeriņšovi a ten trefil Hrubce do masky. Následovala další vyloučení na obou stranách – ale ani po dvouminutovém trestu Rotha, ani Džeriņše, který zamířil na trestnou již podruhé v zápase, gól nepadl. Největší tlak jedné nebo druhé strany si vytvořili na konci druhé části hry hosté. Nejprve byl ve velké šanci na levém křídle Smoleňák, ale netrefil dobře Dragounovu přihrávku. Následně se mezi kruhy dral za pukem Červený, ale byl faulován. Hosté roztočili přesilovkový kolotoč, Cingel byl před Hrubcem zablokován, několik puků na branku poslal bez úspěchu i kapitán hostí Bednář. Šance druhá perioda nabídla, branku však žádnou.

Třetí dvacetiminutovka začala opatrně, oba týmy si byly vědomy nesmírné důležitosti koncovky utkání. Do první dobré příležitosti se dostali hosté, když to Kukumberg zkoušel z mezikruží. O moment později zkoušel střílenou přihrávkou od modré najít na brankovišti stojícího Rákose Matyáš. V šesté minutě poslal volný puk na Hrubce od modré Köhler. O dvě minuty později se z pravého křídla před Hrubce natlačil Radovan Pavlík, ale byl zablokován Linhartem. Obrovské šance viděla Werk arena těsně po polovině třetiny, když nejprve akce tří na jednoho na třinecké straně neskončila brankou po lehké teči Ondřeje Kovařčíka, který vložil hůl do Ciencialovy příhry. V protiakci přečíslili Oceláře hosté, na střelu Pláňka dosáhl Hrubec lapačkou.

V 54. minutě měl velkou šanci na skórování Šimánek, který z levého křídla střílel těsně vedle. O pár sekund později na totéž místo dostal puk Filip Pavlík, ale touš za Hrubce neprotlačil. Hosté si vybojovali přesilovku, fauloval totiž Roth. Velkou šanci v ní měl Smoleňák, který na svém místě před třineckou branku dostal puk od Bednáře, ale nedokázal se otočit do střelecké pozice. Tři a půl minuty před vypršením normální hrací doby dostali šanci hrát v převaze i domácí po faulu Dragouna. Početní výhodu v samotném závěru třetí třetiny nevyužili ani Oceláři. Zápas tedy směřoval k nevyhnutelnému – prodloužení.

Nastavený čas začal aktivitou Ocelářů, ti se prezentovali bombou Rotha od levého mantinelu nebo objetím Rybárovy branky stejného třineckého obránce, po kterém hledal některého z kolegů ve střelecké pozici. Mountfield kontroval akcí Bednáře, který předal Pláňkovi a jeho bekhendový pokus s obtížemi vytěsnil Hrubec. Třinečtí měli v sedmé minutě prodloužení šanci rozhodnout v početní převaze po vyloučení Pláňka, ale hosté jim aktivním přístupem nedali moc prostoru a času na kombinaci. Od nevyužité přesilovky Třince byla k vidění spíše opatrná hra. Tomuto průběhu prodloužení se vymkl nájezd Rákose, který dostal puk mezi kruhy, snažil se rozhýbat Rybára, který ale nakonec jeho pokus pokryl. Nebezpečno bylo i před Hrubcem zhruba dvě minuty před koncem, když tam zle dotírala trojice Bednář, Šimánek a Kukumberg. Rozhodnutí přišlo ještě před vypršením dvaceti nastavených minut. Dvaatřicet sekund před koncem prodloužení Radek Smoleňák vložil hůl do nahození od modré čáry a rozhodl. Po čtyřech zápasech vedou Oceláři 3:1 na zápasy a série pokračuje v pátek v Hradci Králové.

Václav Varaďa (HC Oceláři Třinec): "Viděli jsme vyrovnanou bitvu. Dnes nám nešly přesilové hry, nevytvořili jsme si šance. Tohle byl asi rozhodující faktor. Mrzí nás inkasovaný gól těsně před koncem. Série se přesouvá do Hradce, kde budeme chtít vyhrát. Myslím si, že to bude obdobný zápas, jaký byl k vidění dnes."

Václav Sýkora (Mountfield HK): "Nebyl to úplně nejkrásnější hokej, ale z druhé strany krása spočívala v tom, že to byla velká bitva. V první části jsme měli mírně navrch, ale do vedení šli domácí, ale důležité bylo, že se nám podařilo brzy vyrovnat. Chtěl bych pochválit hráče za hru v oslabení, která se nám dařila bránit. V prodloužení to už bylo o jedné chybě, díky forčekingu jsme skórovali. Jsme rádi, že se nám sérii povedlo vrátit do Hradce. Hráčům děkuji za nesmírnou bojovnost."