Litvínov loupil i podruhé, Oceláři prohrávají 0:2

12.04.2015 · Daniel Ježek
Druhým kláním pokračovala finálová série Třince s Litvínovem. Stejně, jako v první bitvě, jako první do vedení šli hosté, Slezané srovnávali Lukášem Galvasem minutu před druhou sirénou. Vervě se pak povedlo využít dvě po sobě jdoucí přesilovky, na to již Oceláři zareagovat nedokázali. Konečnou podobu skóre pak v 55. minutě stanovil Jiří Polanský.
F2, neděle 12.4.2015
Litvínov
2:3
Třetiny: 0:1, 1:0, 1:2  Branky a nahrávky: 39. Galvas (Orsava), 55. Polanský (Klesla, Roth) – 4. Petružálek (Hanzl), 46. Hanzl (Trávníček, Pavlík), 48. Hübl (Lukeš). Rozhodčí: Fraňo, Hribik – Lederer, Tošenovjan. Vyloučení: 4:5. Využití: 1:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 5 200 (vyprodáno). Střely na branku: 39:16. Zblokované střely: 18:14. Hity: 29:14. Vhazování: 44:30. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:3, 2:3. Stav série: 0:2.
Hrubec – Roth, Klesla (C), Galvas (A), Linhart, Trončinský, M. Doudera, Foltýn – Dravecký, Klepiš, Ružička – Irgl, Polanský (A), Adamský – Hrňa, Plíhal, Orsava – Cienciala, Matuš, Rákos – Růžička.
Francouz – Chaloupka, Kubát, Gula, Pavelka, Pavlík, Sklenička, Baránek – Jánský, Hübl (A), Lukeš – Petružálek, Hanzl, Ručinský (A) – Martynek, Gerhát, Trávníček (C) – Hořava, Piroš, Jurčík.

Úvod druhého finále se lépe povedl Litvínovu. Vervě se ve čtvrté minutě povedlo poprvé překonat třineckou obranu, když Hanzl uvolnil Jakuba Petružálka, který tváří v tvář Hrubcovi zvolil střelu nad lapačku. Třinecký brankář byl bez šance.

Oceláři se poprvé do většího tlaku dostali v minutě šesté, nabídnutou přesilovku ale zužitkovat nedokázali. Tempo hry poté trochu opadlo, WERK ARENA neviděla tolik šancí. Za zmínku stojí pokus Ružičky na jedné straně, na druhé pak akci Petružálka. Ani jeden však nedokázal vyzrát na soupeřova brankáře.

Pohledné akce tak nabídla až poslední pětiminutovka první třetiny. Oceláři nejprve v oslabení pláchli do brejku dvou proti jednomu, Hrňa s Adamským jeje ale kloudně zakončit nedokázali. Za další dvě minuty mohl domácí příznivce rozradostnit Plíhal, ani on ale proti Francouzovi neuspěl.

To perioda prostření už byla z pohledu diváka mnohem atraktivnější. Šance střídala šanci, dlouho se činili oba brankáři. Hostující Francouz musel vytáhnout těžké zákroky proti pokusům Polanského a Hrni, Hrubec pak likvidoval akci Hořavy. V dvacáté páté minutě se opět zaskvěl gólman Vervy, když vyrazil bombu z hole Rotha, stejně tak dorážku Hrni.

Oceláři s průběhem času stupňovali svůj tlak, hostující obrana měla plné ruce práce. V další velké šanci na Francouze nevyzrál tečující Ružička. Litvínov si poté mohl chvíli oddechnout v přesilovce po faulu Plíhala, výhodu pro svůj tým ale předčasně ukončil faulující Lukeš. Slezané ve zkrácené početní výhodě byli blízko ke srovnání, dvě dělovky Klepiše ale svůj cíl nenašly.

Třinecká aréna se tak vyrovnání dočkala až minutu před druhou sirénou. Orsava vzal kotouč hostující obraně, natlačil se před brankoviště, svou střelu ale poslal jen do Francouze. Dobrou práci pak odvedl dotírající Lukáš Galvas, který nadvakrát dotlačil kotouč za bezmocného brankáře Vervy.

Vyrovnaný stav ale v závěrečné dvacetiminutovce vydržel jen něco málo přes pět minut. Litvínovu se povedlo potrestat dva fauly Štefana Ružičky a v přesilovkách odskočit do dvoubrankového trháku. Nejprve se dorážkou do odkryté klece prosadil Robin Hanzl, za další tři minuty navyšoval hostující vedení Viktor Hübl 1:3.

Hráči s dráčkem na hrudi se ale nevzdávali. V padesáté čtvrté minutě si vybojovali přesilovku, Adamský ale nejprve pálil jen do tyče. Slezané nakonec dokázali faul Guly potrestat, v nepřehledné situaci se před Francouzem nejlépe orientoval Jiří Polanský, který z první propálil hostujícího brankáře mezi rukou a tělem – 2:3.

Oceláři ještě v samotném závěru zkusili hru bez brankáře, velké šance spálili Irgl, Roth nebo Polanský. Ani jednomu se ale Francouze pokořit nepovedlo, Verva tak na své konto zapisuje druhou výhru. Série pokračuje ve středu třetí bitvou na ledě Zimního stadionu Ivana Hlinky.

Václav Varaďa (HC Oceláři Třinec): Po vyrovnané první třetině jsme převzali otěže utkání a byli lepším týmem. Vyhořeli jsme na proměňování šancí, strašně nás mrzí, že jsme tento zápas pustili. Litvínov vede 2:0, série ale je dlouhá. Do Litvínova jedeme s cílem podat minimálně takový výkon, kterým jsme se dnes prezentovali od dvacáté minuty.

Miloslav Hořava st. (HC Verva Litvínov): Většinu zápasu jsme byli pod obrovským tlakem, za výhru vděčíme obrovskému sportovnímu štěstí. Samozřejmě jsme velmi rádi, že se štěstí přiklonilo na naší stranu.