Litvínov letos potřetí zdolán, Oceláři vezou výhru 5:2!

26.12.2017 · Martin Stebel
Třinečtí Oceláři věnovali svým sympatizantům dodatečný vánoční dárek v podobě tří bodů! Na zimním stadionu Ivana Hlinky sice po úvodní části doháněli jednobrankové manko, ale zásluhou kompaktního výkonu všech formací překlopili ve třetí dvacetiminutovce skóre na svou stranu a v severočeské destinaci dokázali zvítězit poměrem 5:2!
33.kolo, úterý 26.12.2017
Litvínov
2:5
Zimní stadion Ivana Hlinky
Třetiny: 1:0, 1:2, 0:3  Branky a nahrávky: 20. Gerhát (F. Lukeš), 39. M. Hanzl (Trávníček) – 37. Linhart (D. Musil, Cienciala), 38. Adamský (Martin Růžička, Adámek), 44. Petružálek (Polanský), 52. Polanský (Cienciala, M. Doudera), 60. Rákos Rozhodčí: Hodek, Pavlovič – Lhotský, Svoboda Vyloučení: 3:5 Bez využití: V oslabení: 0:1 Střely na branku: 26:31 Zblokované střely: 10:14 Hity: 13:4 Vhazování: 41:32 Průběh utkání: 1:0, 1:2, 2:2, 2:5 Diváci: 5624 Hráči utkání: František Gerhát – Jiří Polanský
HC VERVA Litvínov: Petrásek (Kantor) – Kubát (A), Hunkes, Baránek, Sörvik, Z. Sklenička, Gula, K. Pilař – F. Lukeš, V. Hübl (A), Gerhát – Nejezchleb, Ihnačák, Vandas – Trávníček (C), M. Hanzl, Jánský – Matoušek, Jícha, Válek.
HC Oceláři Třinec: Hrubec (Hamerlík) – Krajíček (C), M. Doudera, Linhart, D. Musil, Jank, Adámek – Rákos, Marcinko, Martin Růžička (A) – Cienciala, Mikulík, Irgl – Adamský (A), Polanský, Petružálek – Chmielewski, M. Kovařčík, O. Kovařčík – Dravecký.

Začátek utkání na druhý svátek vánoční se nesl v oboustranně poněkud ospalejším tempu. V náznaku šance se už málem objevil Martin Adamský, ale nakonec byl příliš rychlý a vystavil se tak ofsajdu. Na konci sedmé minuty byl v nadějné pozici Martin Růžička, ale v rozhodujícím okamžiku před Petráskem nezvolil správné řešení. Poté ukázal rychlé nohy a šikovné ruce domácí bek Karel Kubát, ten byl ovšem zblokován Douderou.

V polovině úvodní části byly k vidění další dvě příležitosti na straně hostující družiny. Nejprve litvínovský brankář s vypětím všech sil zkrotil Adámkovo nahození, poté mohl skórovat Cienciala, ale nabídnutou možnost nevyužil. Zafungovalo tedy okřídlené motto "nedáš-dostaneš". V poslední minutě vystřelil z levé strany Lukeš, třinecký strážce svatyně puk pouze vyrazil před svoje brankoviště, kde stál pozorný František Gerhát a z bekhendu umístil kotouč do sítě.

Oceláři měli při startu prostřední periody na svých holích znatelnou aktivitu. Vyjádřit to mohl například reprezentant Milan Doudera, jenž měl z křídelního prostoru poměrně dost prostoru k zakončení, ale litvínovský brankář povyjel, zmenšil střelecký úhel a zachránil svoje mužstvo. Oceláři přežili bez ztráty kytičky krizové okamžiky okolo 30. minuty, kdy hráli oslabení třech proti pěti. Blízko navýšení vedení byl především Karel Kubát, ale Šimon Hrubec byl pozorný.

Oceláři srovnali krok v čase 36:12. Od modré nahodil puk Musil, kus černé gumy se od Petráskova betonu odrazil na levý kruh, kde se ocitl osamocený Tomáš Linhart a prudkou ránou z první nekompromisně skóroval. Minutu poté už Třinečtí dokonce vedli. Z velké dálky napřáhl Martin Adamský a na jeho precizní příklep nemohl litvínovský gólman přes houštinu těl adekvátně zareagovat - 1:2.

Když na hodinách běžel časový údaj 38:12, na zimním stadionu Ivana Hlinky svítil znovu remízový stav. Verva udělala v třineckém pásmu solidní zmatek a zbloudilý kotouč si mezi kruhy našel Martin Hanzl, který jej rychlým švihem poslal do hostující sítě.

Nekorunovaným smolařem utkání byl hostující David Cienciala. Začátkem třetí dvacetiminutovky byl už potřetí v jasné šanci, ale znovu jej "vyčapal" mimořádně elastický Michael Petrásek. Oceláři se přesto dočkali vedoucí branky. Stalo se to paradoxně při oslabení, kdy Krušnohorci při rozehrávce fatálně zapomněli puk ve středním pásmu, kde si ho vzal na starost Jakub Petružálek a v samostatném úniku střelou mezi betony nezaváhal - 2:3!

Devět minut před koncem byl náskok třineckých borců už dvougólový. Slezané sice krátce předtím nevyužili svou přesilovku, ale mrzet je to ani v nejmenším nemuselo. Nenápadné nahození z kruhu pro vhazování autorství Milana Doudery velice duchapřítomně tečoval před Petráskem Jiří Polanský a svou pátou letošní trefou rozradostnil hlouček hostujících příznivců.

V samotném závěru ještě Litvínov zkusil hru bez brankáře, ta ale svěřencům Radima Rulíka nepřinesla žádný efekt. Naopak. Třináct vteřin před závěrečnou sirénou trefil z vlastního obranného pásma opuštěnou klec Vervy Daniel Rákos.

Sečteno, podtrženo - Litvínov kontra Oceláři = dva pět!

Radim Rulík (HC Verva Litvínov): "Snažili jsme se, ale nešlo to. I přesto jsme byli dvě třetiny ve hře. Bylo to 2:2 a zlomilo se to ve třetí třetině, kdy nám utekl kotouč a ve středním pásmu ho sebral Třinec. Potom jsme špatně sehráli oslabení, nechali jsme hráče před brankou. Celkově někteří hráči nehráli dobře v obranném pásmu. Chtěli jsme hrát agresivněji, ale bohužel zůstalo jen u slov v kabině. Proti takovému soupeři jako je Třinec bychom potřebovali hrát jednotně jak v obraně, tak v útoku."

Marek Zadina (HC Oceláři Třinec): "Chtěl bych v první řadě poděkovat hráčům za to, jak o svátcích zápas výborně zvládli. Museli jsme na něj vyrazit už včera, na zápas se připravili perfektně. Věděli jsme, že se tady vítězství nebude rodit jednoduše. Prohrávali jsme 1:0, Litvínov se dostal do nějakých dalších šancí. Podržel nás gólman, i v oslabení čtyři na pět a tři na pět. Drželi jsme to, zápas jsme rychle obrátili, pak bohužel rychle inkasovali. Gólem v oslabení a v přesilovce jsme pak zápas zlomili. Jsme hrozně rádi, že si odtud vezeme tři body."