Komplet bodů z derby zůstává pod Javorovým

15.09.2017 · Michal Samiec
První derby nové sezóny vyhráli Oceláři. Výborný zápas nabídl celkem pět branek, třikrát se prosadil ve výtečné formě hrající Tomáš Marcinko. Slezský soubor vyhrál rozdílem jediné branky, Vítkovice v Třinci byly těžkým soupeřem. Utkání nabídlo vše, co by fanoušek od zápasu na čele tabulky čekal.
4.kolo, pátek 15.9.2017
3:2
Třetiny: 2:0, 1:2, 0:0  Branky a nahrávky: 8. Martin Růžička (Marcinko), 15. Marcinko (Hrňa, Roth), 24. Marcinko (Hrňa, Roth) – 21. Tybor (Baranka), 31. D. Květoň (O. Roman, Hrbas). Rozhodčí: Šír, Pražák – Tošenovjan, Rampír. Vyloučení: 6:5, navíc Klok (Vítkovice) 10 min. Využití: 2:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 5 143. Střely na branku: 33:29. Zblokované střely: 13:15. Hity: 10:9. Vhazování: 40:30. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 3:1, 3:2.
HC Oceláři Třinec: Hrubec – Adámek, Linhart, Roth, Jank, D. Musil, M. Doudera – Martin Růžička, Marcinko, Rákos – Svačina, Polanský, Adamský – Irgl, Marosz, Dravecký – Hrňa, Cienciala, O. Kovařčík
HC Vítkovice Ridera: Bartošák – Baranka, Hrbas, Klok, Sloboda, Výtisk, Trška, Puzič – D. Květoň, O. Roman, Tybor – Olesz, Lev, Zdráhal – Kucsera, Kolouch, Dej – Kurovský, Š. Stránský, Szturc

První třetina 103. derby mezi Třincem a Vítkovicemi nabídla parádní hokej. Od úvodního buly se oba týmy snažily probít do zakončení, zápas začal ve vysokém fyzickém tempu a zatížení hráčů obou družstev. První šance v utkání se začaly rodit zhruba po pěti minutách – nejprve si do samostatného úniku najížděl hostující Szturc, ale Musil na poslední chvíli vypíchnul puk na něj směřující a zmařil mu tak šanci. Vzápětí jsme sledovali první nebezpečné pokusy domácích. Adamského rána z pravého křídla Bartošáka nevyděsila, zkušeně nastavil lapačku. První gól utkání jsme viděli po sedmi minutách, když Martin Růžička vyvezl puk zpoza branky, vyzkoušel na brankovišti prostřelit hostujícího brankáře, ale to se podařilo až dorážejícímu a ve skvělé formě hrajícímu Tomáši Marcinkovi. Třinečtí tak vedli 1:0.

Vítkovice mohly vyrovnat hned záhy. Střílel Roman, puk se odrazil od jednoho z bránících hráčů do vysokého obloučku, ale skončil na štěstí pro Oceláře mimo. Při sjíždění před Hrubcovu branku se ale nedovoleného bránění dopustil Tybor a nabídl Třinci přesilovku. Ta se jim moc nevyvedla, naopak hned na začátku unikl Szturc, toho fauloval Roth a Vítkovice mohly z trestného střílení vyrovnat. Szturc penaltu provedl prachmizerně, orazítkoval jen desky za Hrubcem, a tak se skóre neměnilo. Na začátku 13. minuty dostali Slezané druhou početní převahu po faulu Lva, po minutě po hrubém ataku na Polanského přibyl na lavici hanby Klok a Třinec měl k dispozici 60 sekund přesilovky pět na tři. Tu využil po 51 vteřinách, když se prudkou ranou z levého kruhu z pohledu vítkovického brankáře prosadil Tomáš Marcinko, který tečoval Hrňovu střelu.

Skóre 2:0 se do konce třetiny již nezměnilo, byť nadějné situace se rodily nadále. Skórovat mohl hostující Květoň, který měl dvě dobré pozice před Hrubcem, nebo Martin Růžička. Ten nejprve tvrdě vypálil zhruba od modré čáry a následně měl na lopatě dobrý puk ve vlastním oslabení, Bartošák však byl pozorný.

Prostřední hrací doba začala hned po 14 sekundách brankou. Vítkovičtí sice nevyužili svou první početní výhodu v utkání, která dohrávali z úvodní třetiny, ale skórovali jen několik okamžiků po návratu Draveckého na led, když Barankův pokus uklidil do branky Radoslav Tybor. Na konci třetí minuty byl vyloučen Szturc a domácí mohli hned záhy poté navýšit vedení, když Rákosovi mezi kruhy nabil Marcinko. Nakonec Bartošáka prostřelil právě zmiňovaný Tomáš Marcinko, který dorazil Hrňovu střelu, dal svůj sedmý gól v letošní sezóně a poprvé v barvách Ocelářů proměnil dvougólový zápas v hattrick!

Po gólu na 3:1 viděla Werk arena hokej v neuvěřitelných otáčkách. Zhruba dvě minuty střídala akce akci, domácí svírali hostující soubor trenéra Jakuba Petra v kleštích, hosté se ale i s přispěním opět výborného Bartošáka drželi nad vodou. Možnost dostat se na dostřel dostali bílo-modří zhruba v polovině zápasu – nejprve šel na dvě minuty Jank, po něm Musil a i Vítkovice měly možnost hrát proti třem, jednalo se o 59 sekund. A početní převahu se jim využít podařilo. Davida Květoně, který rozšířil počet gólů vstřelených extřineckými hráči za Vítkovice, vysunul do šance Ondřej Roman. Květoň se natlačil před Hrubce a zavěsil.

Do konce třetiny mohly padnout další branky, střelcům již ale nebylo souzeno. Dravecký dvakrát trefil tyč, Polanský šikovně před brankou tečoval puk, který lehce přeskočil vítkovickou branku, dobrou střelu vyslal na hostujícího maskovaného muže Růžička. Na druhé straně měl výbornou šanci při nájezdy tří na dva Tybor. Skóre tak bylo před třetí částí otevřené.

Závěrečná třetina korunovala utkání nadprůměrné extraligové kvality. První ocelářské derby sezóny přineslo vskutku výtečnou hokejovou podívanou. Šance se počítaly v závěrečné periodě především na straně hostujícího týmu, přispěla k tomu touha vítkovických hokejistů vybojovat pod Javorovým prodloužení, a také tři fauly Třineckých, které poskytly Ostravanům dobrou příležitost vyrovnat. Šance Vítkovic si vytvořili Klok, Lev nebo Roman, do samostatného úniku se dostal sto dvacet vteřin před koncem Tybor, ale neuspěl. Tři body tedy zůstaly v Třinci. Oceláři kontra Vítkovice – 3:2!