Jediná branka rozhodla poslední zápas roku – Zlín vítězí 1:0

30.12.2017 · Michal Samiec
Poslední extraligové kolo kalendářního roku 2017 se Ocelářům nepovedlo. Na domácím ledě podlehli týmu Aukro Berani Zlín nejtěsnějším výsledkem. Fotbalové skóre zařídil v jednatřicáté minutě Ondráček.
35.kolo, sobota 30.12.2017
0:1
Třetiny: 0:0, 0:1, 0:0  Branky a nahrávky: 31. Ondráček (Klhůfek). Rozhodčí: Pražák, Kika – Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 6:5. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 4772. Střely na branku: 33:31. Zblokované střely: 4:12. Hity: 16:6. Vhazování: 43:35. Průběh utkání: 0:1.
HC Oceláři Třinec: Hrubec – M. Doudera, Krajíček, Roth, Linhart, Adámek, D. Musil, Jank – Martin Růžička, Marcinko, Rákos – Dravecký, Polanský, Adamský – Cienciala, M. Kovařčík, Martynek – Irgl, Mikulík, O. Kovařčík
Aukro Berani Zlín: Kašík – Freibergs, D. Nosek, Valenta, D. Řezníček, Žižka, Matějíček – Veselý, Fořt, Kubiš – Šťastný, Honejsek, Z. Okál – Klhůfek, P. Sedláček, Ondráček – Illo, Fryšara, Popelka

První třetina posledního extraligového kola v kalendářním roce 2017 nabídla především úpornou bitvu, šancí nebo pohledných hokejových akcí jako šafránu. Oba týmy hrály dvakrát neúspěšně v početní výhodě, kromě toho bylo k vidění jen minimum předbrankových závarů nebo nebezpečných situací. První možnost otevřít skóre měli hosté – ve čtvrté minutě byl za útočný faul vyloučen Dravecký. Nejlepší pozici si vypracoval v početní výhodě Okál, který se dostal k volnému puku v mezikruží, ale Hrubec byl pozorný a touš vyrazil. Následovaly dvě přesilovky Ocelářů po vyloučení Matějíčka a následně ještě Davida Noska, ale gól z těchto standardních situací stejně jako později po faulu Michala Kovařčíka nebyl. Kuriózní, ale brankově nebezpečná situace vznikla v 15. minutě. Kašík chtěl u levého mantinelu sebrat vyhozený puk, jenže se srazil s couvajícím hlavním rozhodčím. K bezprizornímu puku se dostal Polanský, ale trefil v odkryté brance operujícího obránce Zlína. Nepočítáme-li tečovanou Krajíčkovu střelu a následnou dorážku Marcinka o tři minuty později, byla toto největší příležitost Ocelářů v úvodní dvacetiminutovce.

V celé první třetině diváci branku neviděli, mohli se ale dočkat už po pár sekundách prostřední hrací doby. Hned při prvním střídání podržela první hostující pětice domácí v pásmu, nejprve před Hrubcem dorážel Kubiš, následně třineckého brankáře dokonce prostřelil hostující kapitán, ale puk se skutálel kolem levé tyčky mimo branku. Nápor hostů mohl pokračovat, protože po 87 sekundách byl vyloučen kapitán domácích Krajíček, ale přesilovky nebyly silnou doménou obou týmů. Více nebezpečno bylo před Kašíkem, dvakrát se do útoku dral Adamský a dvakrát – byť neúspěšně –dokázal vyslat puk na zlínského gólmana.

Následovala další početní nevýhoda Ocelářů, ale hosté nic nebezpečného nevymysleli, udeřilo až po návratu trestaného Růžičky na led. Domácí ztratili puk ve středním pásmu a situaci dva na jednoho ideálně vyřešil Klhůfek se střelcem Jiřím Ondráčkem, který nasadil Hrubcovi ukázkový teploměr. Třinečtí mohli vyrovnat hned vzápětí, ale Rákos operující na malém prostoru mezi kruhy a brankovištěm Kašíka nepřekonal. Do konce prostřední dvacetiminutovky byli aktivnější a nebezpečnější domácí Oceláři. Gól mohl padnout po nebezpečné teči Marcinka, který vložil hůl do Jankovy střely. Z mezikruží zkoušeli štěstí obránce Musil po nahrávce Polanského z rohu, a Roth, s nímž kombinoval z druhé strany útočného pásma Martin Růžička. Posledních 80 sekund druhé třetiny měli domácí možnost hrát početní výhodu. Byť vypadala opticky lépe než předchozí pokusy, nic než svižnou střelu Rotha od modré domácí nevytvořili.

Přesilovka po vyloučení Ondráčka pokračovala ještě na počátku třetí třetiny, domácím zbylo přesně 40 sekund hry proti čtyřem Zlínským, v přenesené početní výhodě už však nic nevymysleli. Šanci vyrovnat měl ve třetí minutě závěrečné třetiny domácí navrátilec Rostislav Martynek. Dostal se na levý kruh, ale jeho střela na protější tyč těsně minula Kašíkovu svatyni. O minutu později mohli dvakrát skórovat hosté. Sám před Hrubcem byl nejprve Sedláček, kterého domácí brankář vychytal. Následně na třineckého gólmana upaloval Okál, ale sám sebe po kličce dostal za třineckou klec. Gól nepadl ani druhé straně po šikovné teči Polanského, který vložil hůl do Linhartova nahození. Třineckým nebylo dáno vyrovnat ani po dalším vyloučení Zlínských. V přesilovce po potrestání Fořta byl blízko branky Cienciala, ale před odkrytou Kašíkovou klecí promáchl.

Ve druhé polovině závěrečné třetiny přišla tři vyloučení v poměrně rychlém sledu. Nejprve šel za katr domácí Marcinko. Domácí věděli, že musejí útočit i v početní nevýhodě, proto se v oslabení hnali dopředu. V útočném pásmu ale propadli a do úniku se dostal Honejsek. Jeho šanci Hrubec skryl pod betonem. Po Marcinkovi byl podruhé ve třetí třetině vyloučen Fořt. Třinečtí přesilovku sehráli aktivně, šance si vypracovali Cienciala nebo Růžička a především dorážka Rotha z pravé strany Kašíkovy branky nebyla gólu vzdálena. Po vyloučení dalšího domácího hráče, obránce Doudery, měl největší šanci třinecký forvard Adamský. Jeho střelu od modré totiž nadzvedl jeden z bránících zlínských hráčů a puk se od horní tyče odrazil do ochranné sítě. Oceláři se do závěrečného tlaku při power play nedostali, Zlínští si výsledek pohlídali, vezou si tak domů tři bodu za výhru 1:0.

Marek Zadina (HC Oceláři Třinec): "Zlín hrál nesmírně obětavě, měli velmi dobře pokryté střední pásmo, do útoku jsme se proto dostávali velmi těžce. Vychytal nás Kašík, ale i náš gólman nás dlouho držel. Když nedáte gól, nemůžete vyhrát."

Robert Svoboda (Aukro Berani Zlín): "Budu dnes stručný. Výborný výkon a pochvala pro celý tým, Kaša byl dnes neprůstřelný, tohle jsou pro nás velmi cenné body. Měli jsme dobrý pohyb, nechyběla tomu bojovnost, nasazení. Vyhrát v Třinci 1:0? To je husarský kousek."