Hrdina Irgl znovu úřadoval a poslal Oceláře do finále!

06.04.2015 · Tomáš Vacho
Šestý zápas semifinálové série se již od začátku lépe vyvíjel pro Oceláře. V sedmnácté minutě totiž Třinec vedl již o dvě branky zásluhou Polanského a Hrni. Jenže Sparta soupeři nic nedala zadarmo, nesklopila hlavy a postupně vyrovnala. Nejprve se o to postaral Sabolič, deset minut před koncem přidal vyrovnávací branku Buchtele. Jenže Oceláři mají navrátilce Irgla, který stejně jako v pátém zápase prokázal svou klíčovou roli a poslal tři minuty před koncem své mužstvo do finále.
SF6, pondělí 6.4.2015
Sparta Praha
2:3
Tipsport aréna
Třetiny: 0:2, 1:0, 1:1  Branky a nahrávky: 33. Sabolič (Vondrka, Piskáček), 49. Buchtele (Hlinka) – 15. Polanský (Irgl), 17. Hrňa (Roth, Orsava), 57. Irgl (Polanský). Rozhodčí: Pešina, Hejduk – Gebauer, Lederer. Vyloučení: 3:7. Využití: 1:1. Diváci: 12004. Střely na branku: 26:20. Průběh utkání: 0:2, 2:2, 2:3. Stav série: 2:4.
Novotný (od 21. Janus) – Ďaloga, Mikuš, Pilař, Polášek, Piskáček, Barinka, Eminger – Kumstát, Pech, Rolinek – Sabolič, Hlinka, Vondrka – Forman, Přibyl, Buchtele – Černoch, Dragoun, Dvořáček – Réway
Hrubec – Roth, Klesla, Galvas, Linhart, Hrabal, M. Doudera, Nosek, Foltýn – Dravecký, Klepiš, Ružička – Irgl, Polanský, Adamský – Hrňa, Plíhal, Orsava – Cienciala, Růžička, Matuš

První třetina zápasu o vše se sparťanům rozhodně nevydařila podle jejich představ. Od začátku přitom byli na ledě lepším týmem. V prvním větším závaru před Hrubcem zahrozil Pech, Buchteleho ráda jen zaduněla o zadní mantinel. Domácí si brzy vynutili první přesilovou hru, ve které Kumstát srdnatě dorážel puk i vsedě před brankou. Ale neuspěl a podobně si vedl i Polášek. Krátce po té první následovala i druhá početní výhoda, ve které si Sparta sice vytvořila tlak, ale na Hrubce žádný puk neprošel.

Ve hře v pěti už musel řešit teč Kumstáta a Hlinkovu střelu, s oběma si poradil. A nakonec se mohl radovat z gólu na druhé straně. Prakticky z první větší šance se dokázal prosadit Jiří Polanský, který se i přesto, že byl faulován Poláškem, protlačil před Novotného a v pádu poslal kotouč mezi jeho betony do branky. O dvě minuty později už Oceláři vedli 2:0. Erik Hrňa prostřelil z pravého kruhu jak blokujícího Piskáčka, tak Novotného, který nestihl pokrýt střelu k bližší tyči. Zbytek úvodního dějství se sparťané oklepávali z dvougólové nadílky.

Do druhé třetiny nastoupil v brance Sparty Jaroslav Janus. První šance se ale urodila u jeho třineckého protivníka, kterého prověřil pohotovou střelou Sabolič. Po pauze, během které se opravovala dvířka na třinecké střídačce, si Janus připsal první zákrok proti střele Klepiše. Po nudnější pasáži hry, kdy se ani jeden z týmů nedostal do souvislejšího tlaku, přišla tutovka Draveckého, kterému skvěle vypíchl puk před prázdnou brankou Ďaloga.

V polovině třetiny měli domácí další přesilovku, ale ani tentokrát se nedokázali prosadit. Největší šanci měl po křižné nabídce Pilaře Přibyl, ale jeho střelu z první Hrubec chytil. Až po návratu vyloučeného Polanského na led přišel velký nápor domácích, ze kterého nakonec po několika velkých šancích vytěžili snížení. Obraně Třince pláchl Robert Sabolič a backhandovou kličkou poslal puk přesně do horního růžku. Gól sparťany nabudil a až do přestávky už soupeře k ničemu nepustili, druhou trefu se jim ale přidat nepodařilo.

Do třetího dějství vstoupili sparťané s jasným cílem. Oceláři se ale výborně bránili, což předvedli v dalším oslabení. Sami byli naopak ve své první přesilovce hodně aktivní, Janus se zaskvěl při střele Noska. Poté ale Hrabal zahrál zlomenou hokejkou a putoval také na trestnou. V následné zkrácené přesilovce už se sparťané konečně dočkali. Po nabídce Hlinky, pro kterého to byla jubilejní 400. asistence v dresu Sparty, se prosadil Jan Buchtele. Z levého kruhu vymetl milimetrově přesnou ranou protilehlý vingl.

Sparťanský tlak se i nadále stupňoval. Klepiše v ojedinělé šanci vychytal Janus, poté se zase hrálo především v obranném pásmu Třineckých. Ti ve vlastní přesilovce faulovali probíjejícího se Buchteleho, po krátkém intermezzu ve čtyřech na obou stranách hráli sparťané opět zkrácenou přesilovku a gól visel ve vzduchu. Ale nepřišel. Třinec naopak dokázal využít přesilovku v tom nejklíčovějším momentu, a to tři minuty a 12 vteřin před koncem třetí třetiny, když zůstal před brankou nepokrytý Zbyněk Irgl. Sparta už podruhé srovnat nedokázala ani v power play, a její sezona tak podruhé za sebou končí v semifinále.

Josef Jandač (HC Sparta Praha):
Je to možná hloupé, ale můžu říct, že letošní vyřazení mě mrzí daleko méně než to loňské. Tehdy nám trochu chyběla taková ta chemie v mužstvu. Hodně náčelníků, málo indiánů. Letos jsme to měli vyvážené a po celou sezonu jsme odváděli vyrovnané výkony. Myslím si, že o postupu Třince rozhodlo sportovní štěstí. Nebyli jsme horší tým, rozhodně ne. Jsem na hráče pyšný. Málokdy chválím, ale myslím, že jsme do toho dali všechno.

Jiří Kalous (HCO Třinec):
Narazily na sebe dva vyspělé týmy, kvalitativně velmi dobré. Já osobně si myslím, že to byla otázka sportovního štěstí, které se přiklonilo na naši stranu, za což jsme rádi. Také jsme poctěni, že máme šanci bojovat o titul. Je obrovská úleva, že se nám podařilo vyřadit Spartu, protože je to nesmírně těžký soupeř. V úterý si odpočineme a pak se pořádně připravíme na Litvínov.