Fantazie! Oceláři v Hradci zvítězili i podruhé!

30.03.2018 · Daniel Ježek
Skvělá práce, pánové! Hráči s drakem na hrudi v pátečním odpolední sehráli v Hradci Králové druhý semifinálový duel, Slezané si do dvou domácích odvet vybojovali fantastickou pozici! Oceláři zvítězili i ve druhém duelu, domů se tak vracejí s vedením 2:0!
SF2, pátek 30.3.2018
Mountfield HK
1:2
ČPP Aréna
Třetiny: 0:2, 1:0, 0:0  Branky a nahrávky: 23. Džerinš (Kukumberg) – 5. Svačina (Roth, Linhart), 19. Hrňa (Svačina, Roth). Rozhodčí: Hodek, Pavlovič – Pešek, Hynek. Vyloučení: 4:5. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 6 555. Střely na branku: 34:26. Zblokované střely: 12:6. Hity: 10:10. Vhazování: 38:29. Průběh utkání: 0:2, 1:2.
Mountfield HK: Rybár – Gregorc, Zámorský, Graňák, F. Pavlík, Vydarený, Pláněk – Červený, Koukal (A), Smoleňák – Džerinš, Kukumberg, Jaroslav Bednář (C) – Látal, Cingel, Vopelka – Šimánek, Dragoun, Köhler – R. Pavlík.
HC Oceláři Třinec: Hrubec – Krajíček (C), M. Doudera, D. Musil, Roth, Linhart (A), Matyáš – Rákos, Marcinko, Petružálek – Dravecký, R. Vlach, Hrňa – Adamský (A), Polanský, Svačina – Cienciala, M. Kovařčík, O. Kovařčík – Kofroň.

Oceláři do druhého semifinálového duelu nastoupili s identickou sestavou jako v prvním vítězném duelu. Do zápasu aktivněji vstoupili domácí hokejisté, kteří donutili brankáře Hrubce k několika lehkým zákrokům. Hráči s drakem na hrudi svou sílu ukázali v páté minutě, kdy Vladimír Roth milimetrovým pasem skrz střední pásmo našel rozjetého Vladimíra Svačinu. Třinecký útočník najížděl sám na brankáře Pavelku, hradecký brankář si Svačinovu střelu na lapačku srazil mezi své betony.

Oceláři se tak velmi rychle ujali vedení, domácí ale chtěli odpovědět. Mountfield se do tlaku dostal především proti formaci Jiřího Polanského, která si po icingu prodloužila pobyt na ledě. Na Hrubce to zkoušeli Filip Pavlík, Bedřich Köhler a Jiří Šimánek, ani jeden z domácích hráčů ale nepřekonal hráz v třinecké brance.

Oceláři se do dalších šancí dostali po uplynutí poloviny první třetiny. Rybára pořádně vylekala Pláňkova teč Matyášovy střely, o chvíli později pak před hradeckým brankářem dobře pracoval Polanský, domácí gólman ale dokázal najít kotouč. Hráči s drakem na hrudi se druhé branky dočkali šedesát dva vteřin před první sirénou. Oceláři hráli přesilovku, Slezané dostali domácí čtveřici pod obrovský tlak, z čehož pramenila branka Erika Hrni. Útočník Ocelářů dostal nabito na levou stranu a z první poslal kotouč do horního růžku Rybárovy branky.

Hradečtí odpověděli po třech minutách prostřední dvacetiminutovky. Na střelu Andrise Džerinše z vrcholu kruhu pro vhazování Hrubec reagoval na poslední chvíli, kotouč třineckému brankáři propadl mezi betony. O chvíli později si navíc Mountfield zahrál první početní výhodu. Domácí dostali čtveřici Ocelářů pod tlak, srovnat ale Hradečtí nedokázali.

Hráči s drakem na hrudi ustáli také početní nevýhodu po Hrňově faulu z poloviny zápasu, Oceláře domácím v přesilovce nedovolili ani jednu střelu na branku. Po návratu vyloučeného Hrni do hry se do dobré šance dostali Petružálek s Ondřejem Kovařčíkem, Rybára ale nepřekonali. Na druhé straně se pak zaskvěl Hrubec proti rychlé protiakci Graňáka s Látalem. V dalším průběhu periody šance ubývaly. Hradečtí mohli tři minuty před přestávkou hrát další přesilovku, po faulu Smoleňáka se ale poměr sil na ledě srovnal. Do kabin se tak šlo s jednobrankovým vedením Ocelářů.

Hradečtí hned od úvodu poslední dvacetiminutovky chtěli srovnat krok. Do dobrých šancí se dostali Koukal, Zámorský, Smoleňák, Bednář či znovu Koukal, ani jeden z domácích útočníků ale Hrubce nepřekonal. Oceláři úvodní desetiminutovce třetí periody přečkali i oslabení, po uplynutí poloviny poslední třetiny se i hráči s drakem na hrudi dostali do několika slibných příležitostí.

Rybára ohrožovali Ondřej Kovařčík nebo Martin Adamský, ani jeden z třineckých útočníků ale netrefil místo mezi Rybárem a konstrukcí branky. Hradečtí zase pořádně zaměstnali defenzívu Ocelářů v čtyřiapadesáté minutě, kdy Smoleňák před Hrubcem tečoval Pavlíkovo nahození od modré, kotouč do sítě nakonec nedorazil ani Koukal.

Hráči s drakem na hrudi tak do poslední třetiny vstupovali s jednobrankový náskokem. Hradečtí se hnali za vyrovnáním, útočníci domácího týmu ale nemohli najít recept na překonání fantasticky chytajícího Hrubce. Na gólmanovi Ocelářů si vylámali zuby Koukal, Bednář, Smoleňák či Pavlík, třinecký mág si se všemi hradeckými pokusy poradil.

Na druhé straně mohli rozhodnout Adamský nebo Ondřej Kovařčík, ti ale netrefili prostor mezi Rybárem a konstrukcí branky. Mountfield zkusil tři minuty před koncem hru bez brankáře, Hradečtí se ale dlouho nemohli dostat do pásma a když už se v šanci ocitl Dragoun, skvěle zasáhl spolehlivý Hrubec. Pár vteřin před koncem pak rozhodnutí odmítl Svačina, Oceláře to ale mrzet nemuselo. Hráči s drakem na hrudi si tak před dvěma domácími duely vybojovali fantastickou pozici!

Václav Sýkora (Mountfield HK): „V úvodu jsme hráli lepší hokej než v prvním utkání, přesto jsme inkasovali první gól. Výkon nebyl takový, jak by měl vypadat. To až od druhé třetiny, jenže jsme prohrávali 0:2. Potom jsme to honili, musím říci, že hráči zápas odmakali na sto procent. Ale sráží nás produktivita, z tlaku ve druhé a třetí třetině jsme dali jen jeden gól. A to je hrozně málo. Stačili jsme pouze zkorigovat výsledek, víc pro nás nevyplynulo. Do Třince jedeme za stavu 0:2, ale sérii chceme určitě prodloužit. Dokázali jsme, že soupeře umíme dostat pod tlak a vytvořit si šance. Věříme, že co se povedlo Třinci u nás, můžeme dokázat i my u nich."

Václav Varaďa (HC Oceláři Třinec): „Nás samozřejmě těší výsledek a odmakaný druhý zápas, který se nám až tak nevyvíjel jako ten první. Myslím, že to bylo zapříčiněno výkonem domácích. Tentokrát jsme byli šťastnějším týmem, ve třetí třetině jsme to zvládli dobře takticky. Hráči zablokovali spoustu střel, výborně nás podržel Šimon Hrubec. Těší nás vedení 2:0 v sérii, ale vnímám to tak, že ve třetím utkání se pojede od nuly. Nic nekončí, my k tomu takhle budeme dál přistupovat."