Druhé finálové políčko odškrtli Oceláři

22.04.2019 · Michal Samiec
Třinečtí hokejisté využili v prvním finálovém utkání hraném na ledě Werk areny výhody domácího kluziště a porazili Liberec 4:1. Zápas se začal překlápět na stranu Ocelářů ve druhé polovině druhé třetiny, v závěrečné dvacetiminutovce si domácí vedení pojistili a berou druhou výhru v sérii.
F3, pondělí 22.4.2019
Liberec
4:1
Třetiny: 0:1, 2:0, 2:0  Branky a nahrávky: 36. Cienciala (Galviņš, Hrubec), 39. Martin Růžička (P. Vrána, Marcinko), 42. Adamský (Svačina), 58. Polanský (Svačina) – 10. Kvapil. Rozhodčí: Hodek, Kika – Ondráček, D. Hynek. Vyloučení: 3:8. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 5 400 (vyprodáno). Střely na branku: 32:17. Střely mimo: 8:12. Zblokované střely: 13:12. Hity: 14:10. Vhazování: 38:28. Průběh utkání: 0:1, 4:1. Stav série: 2:1.
HC Oceláři Třinec: Hrubec – Roth, Gernát, D. Musil, Galviņš, M. Doudera, Husák – Martin Růžička, P. Vrána, Chmielewski – Hrňa, Marcinko, Werek – Dravecký, Polanský, Adamský – O. Kovařčík, M. Kovařčík, Svačina – Cienciala.
Bílí Tygři Liberec: Will – Kolmann, Derner, T. Hanousek, Šmíd, Stříteský, Ševc, Doherty – Lenc, L. Hudáček, Birner – Valský, Filippi, Kvapil – Zachar, Jelínek, L. Krenželok – Ordoš, Redenbach, J. Vlach.

První událostí třetího finále mezi Třincem a Libercem bylo vyloučení. Jako první šel za katr liberecký forvard Hudáček. Oceláři většinu přesilovky sice strávili v pásmu před Willem, byli však neproduktivní, mnoho nebezpečných střel nevytvořili. Velká šance byla k vidění až ve srovnaném stavu hráčů na ledě, když si před Willa prokličkoval třinecký útočník Chmielewski, jeho bekhendový pokus ale brankář Tygrů pokryl. V osmé minutě hýřila aktivitou čtvrtá domácí pětka, ale neujala se ani střela Ciencialy, která letěla nad, a pokud Michala Kovařčíka přes obránce – tu pokryl brankář hostí.

O pár sekund později byla k vidění první útočná akce hostí. Liberec až v osmé minutě vytvořil aktivitu před Hrubcem, ale dvě nebezpečné situace po střelách Ševce ke gólu nevedly. Jinak tomu bylo na začátku desáté minuty. Marek Kvapil vystihl špatnou přihrávku Třineckých na útočné modré a svůj nájezd z levé strany proměnil v branku. Asi o minutu později mohl srovnat Michal Kovařčík, ale jeho pokus z dobré pozice na slotu po příhře od Svačiny zpoza branky pokryl Will.

V poslední pětiminutovce byla k vidění snaha Ocelářů o srovnání podpořena vyloučeními na straně Liberce. Nejprve putovali na trestnou za společnou drobnou potyčku Marcinko s Dohertym. Při hře čtyři na čtyři dostal puk do jízdy na osu hřiště Růžička, ale než se prodral do vyložené šance, byl faulován. Nebylo z toho trestné střílení, ale 56 sekund přesilovky čtyři na tři. Největší šancí Třince v této pasáži byla nebezpečná střela Hrni z první z pravého kruhu. Při Willovi sice stálo štěstí, ale liberecký brankář byl na místě včas.

První minuty druhé třetiny byly charakterizovány tuhým bojem, týmy se do šancí moc nedostávaly. V šesté minutě měl první situaci, kterou bychom mohli nazvat gólovou příležitostí, Chmielewski. Růžička dostal puk do pásma, ten následně sebral polský reprezentant v barvách Ocelářů a po dvou kličkách nebezpečně střílel. V osmé minutě hráli první přesilovku v zápase Tygři. Největší šanci ale měli paradoxně domácí. Cienciala byl sám před Willem, puk na něj nasměroval z levé strany zpoza branky Vrána, ale střelu třineckého forvarda z první vlastním tělem zastavil Ševc. Šance hostů přišly až po půlce normální hrací doby – vyraženou Ševcovu střelu mohl dorážet za Hrubce Vlach, ale netrefil prostor vymezený třemi tyčemi. Následný nájezd Ordoše z pravé strany třinecký brankář vyrazil mimo.

Vyrovnání z hole Davida Ciencialy přišlo trochu nečekaně. Třinecká jednaosmdesátka našlápla po pravé straně, domácí forvard zkusil z bezprostřední blízkosti Willovy branky těžkou střelu bekhendem a puk následně prošel do sítě kolem betonu libereckého brankáře. Na dva jedna zvýšili Oceláři ze své třetí přesilovky. Vyloučen byl Ševc, když vyhodil puk mimo hřiště, a Třinečtí se prosadili už po 18 sekundách početní výhody. Puk dostal z rohu Marcinko na Vránu a ten narýsoval křížnou přihrávku na Martina Růžičku. Třinecký kanonýr stál na svém oblíbeném místě na levém kruhu, prostoru měl dost a z první poslal puk za přesouvajícího se Willa.

Kdo čekal od úvodu třetí dvacetiminutovky taktickou vyčkávanou, byl překvapen. Oceláři se nezatáhli, ale dál se snažili o ofenzivní produkci. Po minutě a půl vysunul Svačina do úniku Martina Adamského a ten na hraně kruhu poslal puk do horních pater Willovy branky. O dvě minuty později jel opět Adamský v situaci dva na jednoho s Gernátem, ale slovenský bek netrefil puk ideálně a ten skončil mimo branku. V přesilovce po vyloučení Krenželoka narýsoval slibnou pozici Vránovi ze souboje z rohu Hrňa, ale první třinecký centr, ač si vylákal libereckého brankáře proti sobě, následně nedokázal kotouč zvednout. Následně dobré pozice počítali domácí – ze zdánlivě ztracené pozice vyjel s pukem na holi Ondřej Kovařčík, v nadějné střelecké lokalizaci nezamířil přesně ani po příhře Gernáta z jízdy Polanský.

Deset a půl minuty před koncem daroval Ocelářům přesilovky po faulu v útočném pásmu Filippi. Liberečtí se ubránili a zbývalo jim zhruba osm minut na korekci výsledku. Tygři se však nebyli schopni dostat do nějakého vytrvalejšího tlaku, Třinečtí velmi účinně bránili. Naopak v závěru si vytvořili několik situací, kdy své vedení mohli navýšit. Dvě a půl minuty před koncem trenér Pešán zavelel na brankáře Willa a hosté hráli power play. Jenže ještě se ani nezavřela dvířka za hostujícím brankářem a puk do sítě poslal zpoza červené čáry Jiří Polanský. V závěru se ještě rozhořely emoce, když hráči obou týmů již rozdávali karty pro čtvrté utkání, ale na výsledku se nic nezměnilo – druhý bod v sérii berou Oceláři!

Václav Varaďa (HC Oceláři Třinec): "Pro nás je to důležitá výhra, série ale ještě nekončí. Měli jsme poměrně slušný začátek, ale i když Liberec měl za první třetinu dvě pořádné střely, tak jedna skončila v brance a druhou zachytila tyč. Tohle nás malinko ztlumilo, ale jsem rád, že kluci to nezabalili a neustále tvrdě pracovali. Ve druhé třetině jsme si pomohli šťastnějším gólem, povedlo se přidat i druhý. V poslední části jsme zápas kontrolovali. Z naší strany to bylo povedené utkání, ale zítra je nový den a soupeř proti nám může hrát trochu jinak."

Filip Pešán (Bílí Tygři Liberec): "Podle mého názoru dnes na ledě existovalo jen jedno mužstvo. Dlouho jsme sice vedli 1:0, ale bylo to nezasloužené. Mohli jsme sice zvýšit vedení po střele do prázdné branky, ale to byla přesně ta chvíle, kdy si výkonem nezasloužíte odskočit ve skóre, bylo by to nespravedlivé. Třinec vyhrál naprosto zaslouženě, my se do dalšího zápasu musíme hodně probrat, abychom mohli pomýšlet na zvednutí poháru."