Domácí prokletí prolomeno! Oceláři porazili Liberec.

17.01.2012 · Daniel Ježek
Poslední čtvrtinu začali Slezané utkáním proti Bílým Tygrům z Liberce. Pod vedením nového trenéra, Jana Tlačila, dokázali Oceláři zvítězit fotbalovým výsledkem 1:0 a přerušit tak nepříznivou sérii na domácím ledě. Rozhodující branku zaznamenal Václav Varaďa, čistým kontem potvrdil vítězství Peter Hamerlík.
40.kolo, úterý 17.1.2012
Liberec
1:0
Třetiny: 1:0, 0:0, 0:0  Branky a nahrávky: 7. Varaďa (Orsava, Bonk). Rozhodčí: Minář, Šír – Lederer, Gebauer. Vyloučení: 7:7. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 2507. Střely na branku: 23:27. Průběh utkání: 1:0.
Hamerlík - Hrabal, Zíb, Lojek, Hudec, Klouček, Novotný, Cartelli - Varaďa, Bonk, Orsava - Klimenta, Květoň, Hořava - Adamský, Polanský, Hrňa - Mičulka, Ostřížek, McGregor
Pinc - Čakajík, Výtisk, Moravec, Trončinský, Derner, Ulrych, Říha, Štich - Dušek, Nedvěd, Bartovič - Bárta, Urban, Špaček - Vantuch, Vak, Kica - Krejčík, Bulíř, Bortňák

Úvod utkání mezi Třincem a Libercem, kterému přihlížela z poloviny zaplněná Werk aréna, přinesl vyrovnaný, divácky atraktivní hokej. Šance se tvořily na obou stranách, o něco více jich měli domácí Oceláři. Již ve druhé minutě se k zakončení dostal Miloslav Hořava. Ten dorážel Kloučkovu střelu, kotouč vystřelený z jeho hole ale letěl nad horní tyč. Na druhé straně pak mohli zahrozit Bárta a později také Vak. První ztroskotal na obránci Kloučkovi, druhý neprostřelil přesunujícího se Hamerlíka. Zákonitě tak přišel trest. Oceláři hráli přesilovku, když se z brankoviště prosadil důrazný Václav Varaďa.

Po první brance hra trochu ubrala na tempu, příčinou mohly být časté vyloučení na obou stranách. Šance tak přicházely až v závěru dvacetiminutovky. Nejprve stál mezi kruhy Martin Adamský, jeho bekhendová střela ale mířila mimo tři tyče. Na druhé straně pak v přečíslení mohli zahrozit Nedvěd s Duškem. Akci vedl kapitán Bílých Tygrů, tomu se ale nepodařilo propasírovat puk na najíždějícího spoluhráče.

To druhá perioda přinesla o poznání líbivější hokej nežli ta úvodní. Oba týmy si vytvářeli několik gólových akcí, všechny ale zlikvidovali spolehliví gólmani. V šestadvacáté minutě stál v dobré příležitosti hostující Vak. Ten nikým nehlídán měl dostatek času a prostoru k zakončení, vše, na co se zmohl, byla ale nepovedená střela. Hned minutu na to ho ze stejné pozice napodobil Bárta. Ten byl o něco úspěšnější, jeho gólovou radost ale zmařila levá tyč domácí branky.

V polovině utkání se do nájezdu dvou proti brankáři dostali domácí. Zíb nejprve nahrál Květoňovi, zpětnou přihrávku ale zastavil gólman Pinc. Hosté tak mohli trestat. Do útočné třetiny vtrhl kapitán Nedvěd. Ten objel dva protihráč, aby poté našel úplně volného Martina Čakajíka. Ten měl dvě střely. První zlikvidoval Hamerlík, u druhé opět zaúřadovala levá tyč branky Ocelářů. Na druhé straně pak v šancích neuspěli Hrňa, kterého zastavila tyč, a McGregor. Kanadský útočník pro změnu trefil masku gólmana Pince.

První minuty poslední periody postrádaly na tempu. Oceláři, kteří do závěrečné dvaciminutovky vstupovali v dvojnásobné přesile, nedokázali ohrozit Pincovu branku. Největší šanci měl v čtyřiačtyřicáté minutě na své holi Jiří Polanský. Ten dostal pas od Adamského, tváří v tvář brankáři Pincovi ale selhal. Do hry obou celků se pak vloudily nepřesnosti a hra se točila převážně ve střední třetině.

Vsítit branku mohl opět Miloslav Hořava. Forward Ocelářů se natlačil před Pince, v zakončení zvolil kličku do bekhendu, ale neuspěl. Odpovědět tak mohli hosté. Kolem Hamerlíkovy svatyně se obtočil Bortňák, jeho nabídku na střelu ale nedokázal nikdo využít. V závěru ještě Bílí Tygři vyzkoušeli hru bez brankáře, ke kýženému vyrovnání jim to ale nestačilo. Tři body berou Oceláři.

Jan Tlačil (Oceláři Třinec): Chtěl bych poděkovat hráčům, protože ten zápas nebyl jednoduchý jak pro ně, tak pro mě. Měli jsme minimum času, tak málo času jsem snad ještě nezažil. Chtěli jsme, aby hráči šli do zápasu aktivně, což se nám v první třetině dařilo. Vytvářeli jsme si šance, díky přesilovce jsme šli do vedení. Druhá třetina byla horší, tam jsme trochu hořeli ve středním pásmu. Pak přišla dlouhá přesilovka pět na tři, kterou jsme měli využít, ale nervozita pod dojmem toho, že je tady nový trenér a musíme vyhrát se podepsala na koncovce. Utkání zvládli, musím před nimi smeknout.

Filip Pešán (Bílí Tygři Liberec): My jsme dnes odehráli jiné utkání než v Plzni. Chtěli jsme vycházet z dobré defenzívy. Ačkoli je Třinec silný v útoku a měl pár šancí, tak jsme po tom extempore s Plzní předvedli slušný výkon. Při nevstřelené brance se ale nedá bodovat. Je škoda, že jsme v závěru nevyužili šance a nedotáhli zápas do prodloužení.