Čtvrtý finálový zápas pro Kometu

19.04.2018 · Daniel Ježek
Oceláři ve čtvrtém utkání finálové série chtěli srovnat krok, v DRFG aréně se ale hráčům s drakem na hrudi nevedlo. Kometa na své konto zapsala třetí výhru, v nedělním pátém duelu tak bude moci zaútočit na titul. Oceláři naopak budou usilovat o prodloužení série i celé sezóny.
F4, čtvrtek 19.4.2018
5:2
DRFG Arena
Třetiny: 2:1, 2:1, 1:0  Branky a nahrávky: 4. M. Erat (R. Zohorna), 14. H. Zohorna (Zaťovič, M. Erat), 30. Mallet (H. Zohorna), 36. Vincour (Mallet, Malec), 58. Dočekal (Vincour, L. Čermák) – 6. R. Vlach (Krajíček, Petružálek), 31. Krajíček (Chmielewski, D. Musil). Rozhodčí: Hodek, Pešina – Tošenovjan, Lederer. Vyloučení: 6:7. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 7 700. Střely na branku: 27:30. Zblokované střely: 6:16. Hity: 13:9. Vhazování: 32:42. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 3:1, 3:2, 5:2. Stav série: 3:1.
HC Kometa Brno: Čiliak – Barinka, O. Němec (A), Gulaši, J. Krejčík, Malec, Bartejs – R. Zohorna, Hruška, M. Erat (A) – Zaťovič, P. Holík, Haščák – Mallet, Nečas, H. Zohorna – L. Horký, L. Čermák (C), Vincour – Dočekal.
HC Oceláři Třinec: Hrubec (od 36. min. Hamerlík) – Krajíček (C), D. Musil, Jank, Roth, Linhart (A), Matyáš – Rákos, R. Vlach, Petružálek – Dravecký, Marcinko, Rudovský – Adamský (A), Polanský, Svačina – Chmielewski, Cienciala, O. Kovařčík – Kofroň.

Do čtvrtého finálového duelu Oceláři vstoupili s několika změnami v sestavě. Milana Douderu v obranných řadách nahradil Bohumil Jank, v útoku pak na úkor Erika Hrni dostal příležitost prostějovský střelec Jan Rudovský. Vstup do zápasu se ale hráčům s drakem na hrudi příliš nevydařil. Kometa byla aktivnější, již ve čtvrté minutě domácí do vedení poslal Martin Erat.

Slezané se po inkasované brance dostali do tempa, akce ze čtvrté minuty, kdy před Čiliakem poskakoval tečovaný kotouč, ale ještě brankou neskončila. O minutu později už se kotel hostujících příznivců mohl radovat. Krajíčkovu střelu od modré před brankou šikovně tečoval Roman Vlach, brankář Komety byl bez šance.

V dalším průběhu první periody si oba celky zahrály po jedné přesilové hře, soupeřův faul ale nikdo nevyužil. Ve čtrnácté minutě se DRFG aréna radovala podruhé. Zaťovič z rohu kluziště našel před Hrubcem volného Hynka Zohornu, který z první nedal Hrubcovi šanci. O chvíli později mohl ještě vedení domácích navýšit Holík, v sólu si ale na Hrubce nepřišel.

Druhá perioda odstartovala šancí Hynka Zohorny, ten ale minul branku. Oceláři mohli srovnat krok v přesilové hře z osmadvacáté minuty, paradoxně se ale radovala Kometa. Hynek Zohorna v obranném pásmu získal kotouč, v protiútoku předal puk najíždějícímu Alexandru Malletovi, který po bekhendové kličce potřetí překonal Hrubce.

Oceláři ale stejně, jako ve třetím zápase, dokázali na třetí branku Brna rychle zareagovat. Lukáš Krajíček se u hrazení dostal ke kotouči, jeho lehké nahození propadlo Čiliakovi do sítě. Domácí se ale s jednobrankovým vedením nechtěli smířit, v šestatřicáté minutě se Kometa prosadila počtvrté. Malletova přihrávka se šťastně odrazila k Tomáši Vincourovi, který z mezikruží rozvlnil síť Hrubcovy branky. Ten poté své místo přenechal Peteru Hamerlíkovi.

Hamerlík začal v brance hodně zostra, v sedmatřicáté minutě si málem do sít srazil Haščákovo nahození. Domácí se poté dostali ke dvojnásobné početní výhodě, tu ale zužitkovat nedokázali.

Do poslední dvacetiminutovky tak Oceláři vstupovali s dvoubrankovým mankem. To mohl v úvodní minutě třetí třetiny zmenšit Marcinko, z ostrého úhlu ale svou ránu poslal mimo tři tyče. O chvíli později pak nebezpečně pálil Rudovský, jeho pokus zastavila tyč Čiliakovy branky. Oceláři následně nevyužili početní výhodu, po jejím konci pak Hamerlík skvěle zastavil Holíkovu střelu.

Ve čtyřicáté deváté minutě Kometa hrála přesilovku po Marcinkově faulu, po pár vteřinách ale Adamského v úniku nedovoleně zastavil Němec, poměr sil na ledě se tedy vyrovnal. Trenér Václav Varaďa zkusil hru bez brankáře, efekt to ale nepřineslo.

V dalších minutách třetí části se Oceláři velmi těžko dostávali do útočného pásma, Kometa dobře bránila své území. Čtyři a půl minuty před koncem pak Slezané znovu zkusili hru bez brankáře, Petružálek ale z dobré pozice Čiliaka nepřekonal.

Domácího brankáře pak ohrožovali Marcinko, Svačina či Cienciala, Čiliak ale dramatizaci zápasu nepřipustil. Necelé tři minuty před koncem pak trefou do prázdné branky výhru domácích pečetil Martin Dočekal. Kometa tak získala třetí finálový bod a v nedělním zápase na ledě WERK ARENY bude usilovat o zisk mistrovského titulu. Oceláři naopak budou chtít zvítězit a znovu se vrátit do Brna.

Kamil Pokorný (HC Kometa Brno): Odehráli jsme nejlepší utkání v sérii. Šli jsme brzo do vedení, a i když soupeř vyrovnal, nezlomilo nás to. Měli jsme oproti středě lepší pohyb, řekli si některé zásadní věci a kluci to do puntíku plnili. Bylo tam z naší strany enormní nasazení, velká bojovnost, výborný Čiliak a samozřejmě skvělí diváci, kteří vytvořili výbornou atmosféru.

Václav Varaďa (HC Oceláři Třinec): Měli jsme dobrý start do zápasu, dobrý pohyb, ale srazila nás první branka, kdy jsme propadli v útočném pásmu. Druhá třetina byla z naší strany velmi dobrá, jenže domácím se podařilo dát pěknou branku v přesilovce, sehráli to parádně. Kluci zápas odmakali, ale když třikrát propadneme a navíc ve finále, Kometa toho umí využít. Třetí třetina byla moc těžká, Kometa dobře bránila. Jsem rád, že hráči nic nevypustili, budeme bojovat v dalším nedělním zápase. Chceme sérii vrátit do Brna.