Bravo! Oceláři bodově vyplenili Vítkovice!

26.01.2018 · Martin Stebel
Dobrá práce! V pořadí čtvrté letošní krajské derby přineslo třineckým hokejistům třetí radost z výhry. V Ostravar aréně od začátku diktovali tempo hry a vítkovického rivala porazili poměrem 4:1. Branky hostů postupně zaznamenali Daniel Rákos, Jakub Petružálek a dvakrát se prosadil Ondřej Kovařčík. Oceláři tak po dnešku přeskočili svého soupeře v tabulce a figurují na třetím místě.
43.kolo, pátek 26.1.2018
1:4
Ostravar aréna
Třetiny: 0:2, 1:1, 0:1  Branky a nahrávky: 27. Baranka (Tybor) – 3. Rákos (Petružálek, Linhart), 20. Petružálek (Rákos, M. Doudera), 25. O. Kovařčík (Hrňa), 48. O. Kovařčík (TS) Rozhodčí: Staňo, Štefík – Tošenovjan, Výleta Vyloučení: 4:6 Využití: 1:0 Střely na branku: 36:38 Zblokované střely: Hity: 19:7 Vhazování: 29:43 Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:4 Diváci: 10 004
HC Vítkovice Ridera: Bartošák (Dolejš) – Klok, Sloboda (A), Hrbas, Baranka, D. Krenželok, Trška, Urbanec – Olesz (C), Lev, Dej – Szturc, O. Roman, Tybor – Kucsera, Kolouch, P. Zdráhal – Kurovský, Hudeček, Š. Stránský.
HC Oceláři Třinec: Hrubec (Hamerlík) – Krajíček (C), M. Doudera, Linhart, Adámek, L. Kovář, D. Musil – Chmielewski, Rákos, Petružálek – Dravecký, R. Vlach, Martin Růžička (A) – Adamský (A), Polanský, Svačina – O. Kovařčík, Cienciala, Hrňa.

V Ostravar aréně se dnes hrál šlágr 43. kola Tipsport extraligy, v pořadí už 106. ocelářské derby. Šimon Hrubec v dnešním utkání ve Vítkovicích nastoupil do svého 251. zápasu v barvách Ocelářů. Hrubec tímto výkonem vyrovná Martina Vojtka v počtu odchytaných utkání za Třinec a jsou nyní společně na druhém místě. Před dvojicí Hrubec - Vojtek je v současné chvíli už pouze Hrubcův parťák Peter Hamerlík, který má na svém kontě 263 utkání za Oceláře.

Do regionální konfrontace vtrhli Oceláři s obrovským zápalem a nadšením. Hned po půlminutě byl ve výhodné pozici před Bartošákem Chmielewski, ale nedokázal se správně rozhodnout a minul. Pár okamžiků poté byl v sólovém úniku Martin Růžička, jenže ani nadvakrát se neprosadil.

Ani takové varování Ostravanům nestačilo a zasloužený trest přišel na konci třetí minuty. Do ofenzivního pásma elegantně nabruslil Daniel Rákos, který se neukvapil, potáhl puk na levý kruh a svižnou střelou zápěstím mezi nohama obránce Slobody našel přesně volný prostor pod vyrážečkou vítkovického brankáře.

I další minuty patřily třineckým hokejistům, kteří měli lepší pohyb a hýřili aktivitou. Největší možnost domácího mužstva se zrodila po střele Kurovského z otočky z velkého úhlu. Puk jen těsně minul hostující klec. Ocelářům mohl udělat radost David Cienciala, ale svůj individuální průnik nezakončil podle svých představ.

Vedení Slezanů narostlo v poslední minutě úvodní části. V signalizované výhodě posunul puk dopředu Doudera na Rákose. Ten viděl v tandemu Jakuba Petružálka, jenž pálil nadvakrát a finální střelou o tyč zvýšil na 2:0! Výraznou herní dominanci Ocelářů v úvodním dějství snad nejlépe dokumentuje poměr střel na branku - hosté přestříleli domácí nevídaným poměrem 24:7.

Teprve na začátku druhé dvacetiminutovky jsme sledovali zlepšený projev Vítkovic. V situaci tří na jednoho však hráčům Ridery chybělo více klidu a rozvahy. Udeřilo tedy na druhé straně hřiště. Po pravé straně ujel Erik Hrňa, který vyslal na Bartošáka ostrou ránu. Vyražený kotouč velmi pohotově a duchapřítomně zametl do sítě pozorný Ondřej Kovařčík.

Na časomíře svítil časový údaj 26:45 a bylo sníženo. Vítkovičtí hráli početní výhodu pěti proti třem, téměř na modré napřáhl velezkušený slovenský rutinér Ivan Baranka a puk si našel cestu do horního rohu Hrubcovy branky. Třinecký gólman v ten moment přes clonícího protihráče kus černé gumy nemohl vidět.

Domácí tým po své brance výrazně ožil a měl i další možnosti ke korekci nepříznivého stavu. Za pozornost stojí drzý průnik Zdráhala či tyč, kterou nastřelil Karol Sloboda. Největší tutovku však spálil Rostislav Olesz, jenž byl v úniku, ale netrefil prostor mezi třemi tyčemi.

Vstup do třetí třetiny byl ve znamení vítkovické iniciativy. Do střelecké listiny se mohl zapsat například Kolouch či Szturc, ale pokaždé byl králem situace Šimon Hrubec. Výtečné utkání absolvoval Ondřej Kovařčík, který byl v jasné šanci evidentně podražen a měl k dispozici trestné střílení. Třinecký mladík vykouzlil nádherný bekhendový blafák a bezpečně překonal olympionika Bartošáka - 1:4!

Vítkovice i nadále vyvíjely urputnou snahu o korekci, největší možnost se naskytla při přesilovce, kdy Jakub Lev orazítkoval brankovou konstrukci. Závěr utkání se už nesl v poklidném tempu, Oceláři pracovali v obraně velmi spolehlivě a dotáhli utkání do vítězného konce.

Pavel Trnka (asistent trenéra Vítkovic): "O vývoji rozhodla první třetina, do zápasu jsme vstoupili trestuhodně a Třinec tam dominoval. S takovým soupeřem prohrávat 0:2 není dobré, ale další dvě části už byly z naší strany solidní. Když jsme potom ve třetím dějství dostali soupeře pod tlak, tak jsme udělali individuální chybu na útočné modré čáře a z trestného střílení jsme inkasovali počtvrté. Pak už bylo hodně těžké něco s výsledkem udělat. Chtěl bych poděkovat divákům, že vytvořili derby úžasnou kulisu."

Marek Zadina (asistent trenéra Ocelářů): "Myslím, že jsme odehráli jedno z nejlepších utkání v sezoně. Začali jsme výborně, měli skvělý pohyb a vytvořili si spoustu šancí. Škoda, že jsme v první třetině nedali ještě víc gólů, ale s tak těžký soupeřem jsme byli rádi i za vedení 2:0. Druhá třetina byla vyrovnaná, hrála se nahoru dolů, oba gólmani chytali výborně. Ve třetí části jsme se dostali pod tlak, ale reagovali jsme na něj oddechovým časem a uklidnili tak hráče. Chtěl bych jim poděkovat za výkon, zaslouženě jsme zvítězili. Pro plný stadion to byl dobrý hokej."