Bodová šňůra pokračuje: Oceláři vydřeli výhru v Plzni

24.10.2021 · Adam Sušovský, foto: Roman Turovský
Třinecká série pokračuje, Oceláři bodovali i ve čtrnáctém zápase za sebou: Z těžkého ledu v Plzni vezou velice cennou výhru: Oceláři na západě Čech zvládli kritické tři minuty ve třech, o vítězství nakonec rozhodl v závěrečné třetině Martin Růžička.
17.kolo, neděle 24.10.2021
Plzeň
1:2
LOGSPEED CZ Aréna
Třetiny: 0:1, 1:0, 0:1  Branky a nahrávky: 30. Bulíř (Kvasnička, G. Thorell) – 10. Hrehorčák, 51. Růžička (Dravecký). Rozhodčí: Lacina, Veselý – Gerát, Bohuněk. Vyloučení: 5:6. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 2 862. Střely na branku: 24:21. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2.
Pavlát – L. Kaňák, Čerešňák (C), Graňák, Jiříček, Kvasnička, V. Lang, Kremláček – Dzierkals, Mertl (A), Bulíř – Blomstrand, G. Thorell, F. Suchý – Kantner, Kodýtek (A), M. Lang – P. Musil, F. Přikryl, Adamec.
Kacetl – D. Musil, Kundrátek, M. Doudera, M. Adámek, Jaroměřský, Zahradníček – Daňo, P. Vrána (C), Martin Růžička (A) – A. Nestrašil, Miloš Roman, O. Kovařčík – O. Šedivý, Marcinko, Hrňa – Hrehorčák, R. Szturc, Dravecký (A) – Kofroň.

S vědomím, že Plzeň byla až dosud v sezoně jediným týmem, který třinecké Oceláře dokázal obrat o všechny body, zajížděli svěřenci trenéra Václava Varadi na západ Čech k odvetě po dvou měsících s velkým respektem: I tentokrát Oceláři sehráli velmi těžký zápas, ale se šťastným koncem pro ně. A znovu si potvrdili, že dokáží vyhrávat zápasy s gólovými hody, i ty, které rozhodují maličkosti.

Ocelářům v utkání vyšla trenérská výzva i hra ve třech, v zápase dokázali navíc ubránit dohromady téměř tři minuty dvojnásobné přesilovky soupeře. Vítězství 2:1 znamená zisk velice cenných tři bodů, díky kterým se Oceláři osamostatní na čele tabulky Tipsport extraligy.

Oba týmy do zápasu nasadili brankářské dvojky, v brance Ocelářů tak dostal po čase šanci Ondřej Kacetl a zejména v první třetině moc práce neměl. Hrál se převážně opatrný hokej, jakoby nikdo nechtěl udělat chybu první. Z ojedinělé šance ale nakonec přecejen udeřili jako první hosté: Na konci 10. minuty se prosadil Patrik Hrehorčák šťastným nahozením od modré čáry, plzeňský gólman nic neviděl.

Plzeň začala Oceláře výrazně trápit až ve druhé části. Domácí do ní vstoupili velmi aktivně a téměř přesně v polovině zápasu se dočkali také vyrovnání. Michal Bulíř si vybruslil s pukem zpoza branky a po několika dorážkách nakonec procpal kotouč za Kacetlova záda. Hned v následujících minutách navíc Oceláři přečkali první vyloženě kritický moment zápasu. Po faulech Daňa a Musila se museli minutu a pětapadesát vteřin poprvé bránit jen ve třech a vedli si v téhle činnosti znamenitě: Plzeň si v první dvojnásobné přesilovce nevytvořila prakticky vůbec žádnou šanci a působila bezradně.

Byli to naopak Oceláři, kteří krátce po srovnání počtu hráčů na ledě mohli odskočit znovu do vedení. Jan Jaroměřský ale zajímavou šanci neproměnil. Pokažená přesilovka navíc jakoby s Plzní zamávala. Oceláři si tak ve zbytku druhé třetiny vytvořili další velké šance, nejprve Ondřej Kovařčík a krtáce po něm také Miloš Roman ale ještě nechali vyniknout pozorného brankáře Pavláta.

Zápas se tak lámal až v závěrečné třetině: Děly se v ní velké věci. V čase 47:34 se domácí už radovali ze vstřeleného gólu, jenže trenérský tým Václava Varadi bleskově reagoval. A trenérská výzva ukázala, že branka po kontaktu Mertla s Kacetlem v brankovišti platit nemohla. A tak vítězný gól o necelé tři minuty později vstřelili Oceláři. Jeho autorem byl nakonec v nepřehledné situaci po závaru v brankovišti označen Martin Růžička.

V posledních deseti minutách navíc Oceláři dokázali ubránit i další, tentokrát téměř minutu dlouhou hru ve třech, ani tentokrát ale Kacetl žádný těžký moment řešit nemusel. Závěr zápasu už si Třinec pohlídal velice zkušeně. Domácí kvůli špatnému střídání šli na poslední dvě minuty do čtyř a Oceláři tak dohráli utkání v útočném pásmu, aniž by soupeři dovolili zkusit hru bez brankáře.

Václav Varaďa (HC Oceláři Třinec): „Viděli jsme pohledný zápas, i když s málo góly. Věděli jsme, že Plzeň hraje ve skvělé formě. Ale pracovali jsme výborně v obraně a zablokovali jsme spoustu střel soupeře. A co prošlo na branku, to pochytal Ondra Kacetl. Vybojovali jsme velmi cenné tři body.“

Václav Baďouček (HC Škoda Plzeň): „Naplnil se scénář, který jsme očekávali. Třinec skvěle bránil střední pásmo. Ve druhé třetině se náš výkon trochu zlepšil, ale dokázali jsme využít jen jednu šanci. Z hokejového hlediska jsme podle mě předvedli lepší výkon než soupeř, ale nemáme ani bod. To hlavně kvůli dvěma nevyužitým přesilovkám pět na tři. Jak jsme si v předchozích zápasech početními výhodami pomohli, tak dnes vůbec. Ale celkově musím za poslední tři utkání tým pochválit, proti těžkým soupeřům máme šest bodů.“