Změny v kádru: odchody

01.05.2022 · Klub
Oceláře čekají zlaté oslavy. Pro některé hráče bude následující týden rozlučkou s třineckými fanoušky. Mistrovský kádr totiž čeká řada změn. Tou první jsou odchody.

Organizaci na vlastní žádost opouští nejúspěšnější kouč v extraligové historii. Václav Varaďa odchází jako trenér, který dovedl tým ke zlatému hattricku. Úspěchy ověnčený kouč se dohodl s vedením klubu na předčasném ukončení svého dlouholetého kontraktu.

“Všechny nás to mrzí. Od fanoušků, přes vedení, až po hráče. Oznámil nám to v prosinci, měli jsme tedy čas se s tou situací sžít a reagovat. Kádr na novou sezonu už se tvoří ve spolupráci s novým trenérským štábem, který představíme po skončení mistrovských oslav. Tahle zlatá parta v čele s Václavem si zaslouží pořádné rozloučení s fanoušky. Teprve pak nastane čas na oznamování nových tváří,” řekl sportovní ředitel Jan Peterek a na adresu Varadi dodal: “Je výborný trenér a ukazoval to už od svého příchodu do klubu. Každým rokem byla jeho práce lepší a lepší. Všichni vědí, že je těžší obhájit než získat titul. Jemu se to podařilo, což svědčí o jeho kvalitách.”

O Varaďově trenérském umu byl Peterek přesvědčen od začátku. Ostatně byl to on, kdo v roce 2016 dal tehdy čtyřicetiletému bývalému hráči první trenérskou příležitost, když Varaďu angažoval u třineckých juniorů. Varaďa ji téměř okamžitě využil a s juniory tehdy získal historicky první mistrovský titul pro Oceláře. Úspěšné pak bylo i jeho angažmá u extraligového týmu.

Spolu s koncem Václava Varadi na lavičce Ocelářů odchází také jeho asistenti. Zatímco Marek Zadina byl nedílnou součástí realizačního týmu od roku 2017, Aleš Krátoška přišel před sezonou 2021/22.

“Je to nesmírně těžké loučení. S Markem jsme spolu dlouho hrávali, teď řadu let spolupracovali. Společně jsme toho hodně zažili. Nesmím zapomenout zmínit Spengler Cup, kdy zaskakoval za Václava a tým dovedl ke stříbrným medailím. Za Oceláře bych mu chtěl moc poděkovat, odvedl tu kus skvělé práce,” líčil Peterek. O služebně nejmladším členovi realizačního týmu pak řekl: “Aleše jsme přivedli před sezonou, aby rozšířil tým trenérský tým v náročné sezoně a pomohl k vysněnému třetímu titulu. Přesně tak se stalo! I jemu patří slova díků. Jak sám řekl po vítězném finále v kabině: přišel, viděl a zvítězil,” usmíval se Peterek.

Po každém úspěchu se Oceláři museli rozloučit s řadou opor. Ne jinak tomu je i po letošním triumfu. Po třech sezonách opouští klub reprezentační obránce Tomáš Kundrátek, který kývl na lukrativní nabídku jiného týmu. Na novou adresu se bude ze stejného důvodu po pěti letech stěhovat i jeho parťák z obrany David Musil.

“Oba dva patří do kategorie rozdílový hráč. Jejich odchody nás samozřejmě mrzí, nicméně nikdy jsme nechtěli držet hráče za každou cenu. Tomáše a Davida nebude jednoduché nahradit nejenom po sportovní, ale i lidské stránce. Rád bych oběma poděkoval za odvedenou práci,” uvedl Peterek.

Za novým angažmá vyrazí také útočník David Kofroň. Třiadvacetiletý rychlík, který patří k produktům Ocelářské cesty, se rozhodl pro změnu prostředí.

“David Kofroň prošel naší mládeží s velkými zdravotními problémy, kterého ho vyřadily na dvě sezony ze hry a málem ukončily vrcholovou kariéru. Díky své zarputilosti se vrátil a vypracoval se v kvalitního hráče, což prokazoval v partnerském Frýdku-Místku a později i na extraligových kluzištích, kde sbíral další zkušenosti. Držíme mu palce, aby se mu v novém působišti dařilo,” loučil se s Kofroněm Peterek.

Za novou výzvou do zahraničí vyrážejí také bratři Kovařčíkové. Ondřej a Michal byli u všech významných úspěchů Ocelářů v posledních letech. Získali juniorský titul (2016) a výrazně jsou podepsaní i pod zlatým hattrickem v extralize (2019, 2021, 2022).

“Příběh těchto dvou kluků snad není potřeba opakovat: od vyjukaných dorostenců k sebevědomým extraligovým šampionům. Před sezonou o nich hovořil prezident klubu Ján Moder, že je čas, aby převzali víc zodpovědnosti a získali větší roli. Myslím, že zejména v play off těm slovům dostáli. Věřím, že se k nám jednou vrátí a ukážou, co se ve světě naučili,” zakončil Peterek.