Změny v kádru na sezonu 21/22

05.05.2021 · Klub
Kdo bude mistr? Otázka, která hlodala fanouškům v hlavách, už je zodpovězena. Po dekorování mistrů pak přichází další velký otazník: budou změny ve složení vítězného týmu? Je 5. května 2021 a odpovědí na tuto otázku je: ANO!

Oceláři se v posledních letech vyznačují střídmostí, co se týče změn v kádru. A ne jinak je tomu i letos na jaře. Třinecký klub už podruhé za sebou získal mistrovský pohár. Opřít se přitom mohl o zkušenou osu týmu, kterou sportovní ředitel klubu Jan Peterek společně s šéftrenérem Václavem Varaďou citlivě doplňují. “Pro partu mladých vlčáků, jak novináři nazvali naše mladé hráče, by byla špatná zpráva, kdybychom najednou změnili kurz a sešli z ocelářské cesty. Zvlášť v téhle složité době chceme do kádru zapracovávat talentované hráče, kteří už získali nějaké zkušenosti s dospělým hokejem v našem partnerském klubu,” vysvětlil Peterek.

Prodloužené smlouvy:

Vítězná sestava se nemění, mistrovská sestava ale přece jenom dozná změn. Ty hlavní rozebereme níže. K tomu, co se nemění a zůstává: už před startem vyřazovací části klub oznámil prodloužení smlouvy s kapitánem Petrem Vránou a rekordmanem Martinem Růžičkou. Další starty za Oceláře přidá také Tomáš Marcinko, kterému klub prodloužil smlouvu. Stejně tak bratrům Kovařčíkům, Janu Jaroměřskému, Miloši Romanovi, Patriku Hrehorčákovi, Danieli Kurovskému, Jakubovi Štěpánkovi, Erikovi Hrňovi, Davidu Kofroňovi či hrdinovi letošního play off brankáři Ondřeji Kacetlovi.

Příchody:

Nová výzva a také silná konkurence čeká na brzy třicetiletého brankáře Marka Mazance. Ten do Třince přichází po dvou sezonách strávených v dresu Hradce Králové. Východočeský klub v sezoně 19/20 dotáhl až do finále Champions League. Gólmanovi se zkušenostmi z NHL i KHL ve sbírce nechybí ani titul z nejvyšší české soutěže, který získal v roce 2013 s Plzní. “Jsme rádi, že se Marek Mazanec rozhodl pro Oceláře. Zájem o jeho služby byl velký i z jiných týmů. Je výborný brankář, je obrovský a když se hráč podívá na bránu, tak to vypadá, že tam není vůbec volné místo,” uvedl Peterek.

Odchody:

S výkony Matěje Stránského v sezoně bylo vedení klubu čím dál jasnější, že kanonýra bude složité udržet. A to se potvrdilo, sedmadvacetiletý rodák z Ostravy míří po zisku titulu do zahraničí: “Matějovy statistiky hovoří samy za sebe. Je to skvělý kluk, přejeme mu jen to nejlepší. Snad mu další angažmá vyjde podle představ. Věřím, že se s ním nerozcházíme na dobro,” okomentoval Peterek ztrátu autora 77 kanadských bodů v základní části a play off. “Na jeho místo samozřejmě hledáme náhradu. Rozdíloví hráči zatím vyčkávají a nespěchají s podepisováním smluv někde jinde. Nepropadáme panice, není to poprvé, kdy jsme přicházíme o jednu z opor a potřebujeme ji nahradit,” dodal.

Za další štací míří také útočník Michael Špaček, jehož angažování do konce této sezony Oceláři avizovali už při jeho příchodu na konci ledna. “Je to mladý hráč, který má prakticky celou svou kariéru ještě před sebou. Zřejmě jen v důsledku pandemie přišel o NHL. Myslím, že se mu u nás podařilo získat zkušenosti a sebevědomí. Razantním způsobem zviditelnil své jméno, což by mu mohlo pomoci otevřít si dveře u některého z klubů v zámoří,” prohlásil na adresu šikovného centra Peterek.

Zisk mistrovského titulu pak byl prozatím posledním počinem v české extralize pro obránce Ralfse Freibergse, který se už připojil do přípravy lotyšské reprezentace na domácí mistrovství světa. V Česku pak bývalý hráč Zlína či Brna nebude pokračovat. Po vydařeném play off, kdy vyhrál kanadské bodování obránců, by rád zkusil angažmá v KHL.

Na odchodu z organizace je taky dvojice obránců Patrik Husák a Filip Haman, kteří vyjma startu v letním Generali Česká Cup strávili sezonu v partnerském Frýdku-Místku. Za novým angažmá odchází také útočník Radek Veselý. Brankář David Honzík se s koncem sezony vrací zpátky do mateřského Litvínova.

Otazníky:

Zřejmě největším otazníkem je budoucnost slovenského obránce Martina Gernáta a ryšavého Kanaďana Jacka Rodewalda. Ten šel ve šlépějích svých předchůdců ze země javorového listu a v klubu zanechal velký dojem. “S Jackem nyní jednáme, ” okomentoval Peterek možné setrvání Rodewalda.

Martin Gernát prakticky stylem start-cíl vedl kanadské bodování obránců v základní části Tipsport extraligy. Majitel 41 kanadských bodů (13+28) v ZČ jich v play off přidal dalších sedm. “Je jasné, že po takové sezoně je o Martina zájem v zahraničí. Obecně se nám těžko konkuruje nabídkám ze Švýcarska, Švédska, KHL nebo NHL. Je logické, že si může Martin vybírat. Oba dva hráči mají u nás dveře otevřené,” zakončil Peterek.