Zhodnocení předextraligového období třineckých Ocelářů

07.09.2021 · Michal Samiec
Oceláři mají za sebou těžkých osm utkání před startem nového extraligového ročníku. Měli velmi rozmanitou paletu soupeřů – od prvoligových, před soupeře, s nimiž se potkávají v rámci extraligových bojů, po evropské reprezentující tu nejvyšší úroveň, s níž je možné se měřit. Pojďme si zápasy zrekapitulovat.

Třinecké hokejisty před začátkem šesté účasti v sedmém hraném ročníku Champions Hockey League čekaly čtyři přípravné utkání. Dva byly proti extraligovým soupeřům (Kometa a Vítkovice), dva proti prvoligovým týmům (regionální soupeři – z Havířova a partnerský klub z Frýdku-Místku). Tři zápasy byly plánované na hřištích soupeřů, jediný – s Vítkovicemi – na domácím ledě. Trenérský štáb třineckých Ocelářů dal hlavně v zápasech s prvoligovými týmy víc prostoru hráčům na pomezí základní sestavy a partnerského týmu nebo juniorky. Ve všech zápasech pak Třinečtí hráli na tři pětky, resp. tři lajny s desátým útočníkem, aby byli hráči víc v tempu. Oceláři z těchto čtyř zápasů vyhráli dva – ve Frýdku-Místku s čistým kontem a následně proti Vítkovicím v nájezdech. Na zápas číslo dvě budou chtít třinečtí hokejisté zapomenou – v Brně dostali od čtvrtfinálového soupeře z jarního play off za vyučenou, když podlehli 0:7.

Následoval poslední srpnový pátek vstup do dalšího ročníku hokejové Ligy mistrů. Třineckým se ani jeden ze čtyř zápasů hraných před startem extraligy nevyvedl. Vždy přišel nějaký moment či pasáž, co Oceláře stál zápas. V prvním utkání ve Fribourgu Třinečtí na začátku druhé třetiny vyrovnali na 2:2, ale během pár sekund dostali třetí gól a z tohoto zlomu se už nevzpamatovali. Následně v Leksandu Oceláři první třetinu vyhráli, po nepodařené druhé třetině, kdy domácí otočili, ještě ve třetí třetině vyrovnali, ale ani to k bodům nevedlo. V utkání číslo tři nestačilo svěřencům trenéra Varadi k vítězství ani vyhraná první třetina tříbrankovým rozdílem a druhý domácí duel proti Leksandu už bylo trápení. Oceláři, aby si zachovali byť jen jiskru naděje na pozdější postup, museli vyhrát za tři body, což se nestalo. Předligové období tedy bylo pro třinecké hokejisty velmi těžké, což – věřme – bude mít pozitivní dopad na extraligový rozjezd.

Třinečtí se k přípravě na ledě vraceli od konce července, kdy nejprve začali trénovat mladší hráči, a následně v prvním srpnovém týdnu vyjel na plochu Werk areny kompletní tým. (Foto: Lukáš Filipec)

(kliknutím na fotografie v článku dojde k jejich zvětšení na originální velikost)

Přípravné zápasy:

1. přípravné utkání, úterý 10. srpna 2021 (Gascontrol Aréna, Havířov)
AZ Heimstaden Havířov – HC Oceláři Třinec
3:2 po sam. náj. (2:0, 0:1, 0:1/0:0)
Branky a nahrávky: 4. Hudeček (Dostálek), 11. Dostálek (Hudeček, Doktor), rozh. sam. náj. Doktor – 38. M. Adámek (Hrehorčák, Dravecký), 46. Hrehorčák (M. Doudera, M. Adámek). Vyloučení: 3:2. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 912.

2. přípravné utkání, čtvrtek 12. srpna 2021 (DRFG arena, Brno)
HC Kometa Brno – HC Oceláři Třinec
7:0 (2:0, 3:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 17. Magee (P. Holík), 19. P. Holík (Zaťovič), 26. M. Haščák (P. Holík), 26. Kollár (Bartejs, R. Pavlík), 39. Horký (Bartejs), 43. Zaťovič (Horký), 50. Kusko (Šoustal). Vyloučení: 5:4. Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 1 227.

3. přípravné utkání, úterý 17. srpna 2021 (Hala Polárka, Frýdek-Místek)
HC Frýdek-Místek – HC Oceláři Třinec
0:4 (0:0, 0:2, 0:2)
Branky a nahrávky: 28. Ramik (J. Michálek, Jonáš Peterek), 40. Kundrátek (Hrňa, A. Nestrašil), 49. Christov (Kundrátek, Zahradníček), 52. Hrňa (A. Nestrašil, Kundrátek). Vyloučení: 2:3. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 1 393.

4. přípravné utkání, čtvrtek 19. srpna 2021 (WERK ARENA, Třinec)
HC Oceláři Třinec – HC Vítkovice Ridera
2:1 po sam. náj. (0:0, 1:0, 0:1/0:0)
Branky a nahrávky: 38. Kundrátek (M. Doudera, M. Kovařčík), rozhodující sam. náj. M. Doudera * – 52. M. Kalus (Roberts Bukarts). Vyloučení: 1:4. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 868.

(* - Milan Doudera nemá vítězný gól z nájezdu započítán ve statistikách, neboť vítězné góly z nájezdů se střelcům do extraligových statistik nepočítají – není tedy započítán ani ve statistikách z přípravných zápasů.)

Oceláři se v rámci letní přípravy potkali se čtyřmi soupeři. Zatímco s Vítkovicemi a Kometou se pravidelně potkávají v lize, s Frýdkem-Místkem, který je partnerským klubem třineckých Ocelářů, relativně pravidelně v přípravě, utkání v Havířově bylo na programu po osmi letech. Naposledy se konalo v srpnu 2013. (Foto: Lukáš Filipec)

Champions Hockey League:

1. utkání základní skupiny F, pátek 27. srpna 2021 (BCF Arena, Fribourg)
HC Fribourg-Gottéron – HC Oceláři Třinec
6:2 (2:1, 2:1, 2:0)
Branky a nahrávky: 6. Bykov (D. Sutter, Gunderson), 14. Mottet (DiDomenico, Gunderson), 22. Sprunger (Bykov, DiDomenico), 30. Marchon (Jörg, D. Sutter), 55. Marchon (Bougro), 59. Herren (Bougro, Diaz) – 7. P. Vrána (Kundrátek), 21. Kundrátek (Martin Růžička, Dravecký). Vyloučení: 0:3. Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Střely na branku: 35:19. Diváci: 2 673.

2. utkání základní skupiny F, neděle 29. srpna 2021 (Tegera Arena, Leksand)
Leksands IF – HC Oceláři Třinec
3:2 (0:1, 2:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 23. Caito (Veronneau, Ashton), 26. Själin (Caito, Ashton), 56. Lang (Ruohomaa, Ahnelöv) – 1. A. Nestrašil (D. Musil, P. Vrána), 53. Kurovský (Hrňa, Kundrátek). Vyloučení: 1:4. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Střely na branku: 36:19. Diváci: 1 800.

3. utkání základní skupiny F, čtvrtek 2. září 2021 (WERK ARENA, Třinec)
HC Oceláři Třinec – HC Fribourg-Gottéron
3:4 (3:0, 0:3, 0:1)
Branky a nahrávky: 4. D. Kofroň (Marcinko, M. Adámek), 11. Chmielewski, 14. Marcinko (Hrňa, D. Musil) – 23. Sprunger (DiDomenico, A. Bykov), 26. Sprunger (Desharnais, Mottet), 40. DiDomenico (Mottet), 43. Diaz (DiDomenico, A. Bykov). Vyloučení: 5:7. Využití: 1:2. V oslabení: 0:0. Střely na branku: 32:23. Diváci: 1 848.

4. utkání základní skupiny F, sobota 4. září 2021 (WERK ARENA, Třinec)
HC Oceláři Třinec – Leksands IF
1:3 (0:0, 0:1, 1:2)
Branky a nahrávky: 56. M. Kovařčík (A. Nestrašil, Miloš Roman) – 33. Zackrisson (Heineman, A. Berg), 44. A. Lundqvist (Kloos, Ruohomaa), 50. Veronneau (Caito, Kloos). Vyloučení: 4:3. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Střely na branku: 18:36. Diváci: 1 535.

Již po čtyřech utkáních základní skupiny F Champions Hockey League je tedy jisté, že pouť Ocelářů soutěží v ročníku 2021/22 skončí po základní skupině. Jelikož po čtyřech utkáních mají Fribourg-Gottéron a Leksand po plném počtu 12 bodů a Oceláři spolu s bratislavským Slovanem nemají na kontě ani jeden bod, bude se v říjnu v Třinci (6. října od 17 hodin) a Bratislavě (13. října od 18 hodin) hrát pouze o čest, respektive konečné třetí místo ve skupině.

Oceláři se po roční pauze způsobené zrušením soutěže opět představili v nadnárodní Champions Hockey League. Bohužel ve čtyřech utkáních moc radosti fanouškům nepřinesli. Většina pozitivních emocí se soustředila do první třetiny druhého utkání s Fribourgem-Gottéron. (Foto: Lukáš Filipec)

Přípravné zápasy: 4 zápasy, 1-1-1-1, skóre 8:11
Champions Hockey League: 4 zápasy, 0-0-0-4, skóre 8:16
Celková bilance – léto 2020: 8 zápasů, 1-1-1-5, skóre 16:27

Statistiky předextraligového období 2021:

Níže jsou uvedeny statistiky s rozdělením dle jednotlivých postů v předextraligovém období souhrnně – to znamená statistiky z přípravných utkání a čtyř zápasů rozehrané skupiny F Champions Hockey League.

Ondřej Kovařčík – 5 / 0 / 2

Pozn.: Čísla za jmény brankářů znamenají: počet zápasů, počet výher-počet proher*, počet odchytaných minut, počet inkasovaných branek / brankový průměr na utkání / počet čistých kont a trestných minut. Čísla za jmény obránců a útočníků znamenají: počet odehraných zápasů / počet kanadských bodů (počet vstřelených branek + počet asistencí) / počet trestných minut.

Nejproduktivnějším hráčem týmu se stal obránce Tomáš Kundrátek. Získávají v něm Oceláři náhradu na pozici produktivního beka po odchodu Martina Gernáta do Lausanne? (Foto: Lukáš Filipec)

Kanadské bodování týmu (obránci i útočníci):
7 (3+4) – Tomáš Kundrátek
4 (1+3) – Andrej Nestrašil, Erik Hrňa
3 (1+2) – Marian Adámek
2 (1+1) – Patrik Hrehorčák, Tomáš Marcinko, Petr Vrána, Michal Kovařčík
2 (0+2) – David Musil, Milan Doudera, Vladimír Dravecký
1 (1+0) – Aron Chmielewski, Vít Christov, Michal Ramik, Daniel Kurovský, David Kofroň
1 (0+1) – Jakub Michálek, Jan Zahradníček, Jonáš Peterek, Miloš Roman, Martin Růžička

Pořadí střelců:
3 – Tomáš Kundrátek
1 – Marian Adámek, Patrik Hrehorčák, Aron Chmielewski, Tomáš Marcinko, Erik Hrňa, Vít Christov, David Kofroň, Michal Ramik, Daniel Kurovský, Petr Vrána, Michal Kovařčík, Andrej Nestrašil

Počet asistencí:
4 – Tomáš Kundrátek
3 – Erik Hrňa, Andrej Nestrašil
2 – Milan Doudera, Marian Adámek, David Musil, Vladimír Dravecký
1 – Jan Zahradníček, Jakub Michálek, Patrik Hrehorčák, Miloš Roman, Tomáš Marcinko, Jonáš Peterek, Petr Vrána, Martin Růžička, Michal Kovařčík

Počet odehraných zápasů:
7 – Milan Doudera, Marian Adámek, Tomáš Kundrátek, Jan Jaroměřský, Vladimír Dravecký, Erik Hrňa, David Kofroň, Michal Kovařčík
6 – Jakub Matyáš, David Musil, Patrik Hrehorčák, Tomáš Marcinko, Petr Vrána, Andrej Nestrašil
5 – Miloš Roman, Aron Chmielewski, Vít Christov, Michal Ramik, Daniel Kurovský, Martin Růžička, Ondřej Kovařčík
4 – Marek Mazanec, Jan Zahradníček, Martin Marinčin, Jonáš Peterek
3 – Ondřej Kacetl, Jakub Michálek
1 – Lukáš Daneček

V brance se vystřídali celkem tři brankáři. Nejvíc toho odchytal nový muž ve třineckém brankovišti Marek Mazanec, který nastoupil do čtyř zápasů. Kacetl odchytal tři a Daneček jeden. (Foto: Lukáš Filipec)