Zhodnocení předextraligového období obhájců titulu

09.09.2019 · Michal Samiec
Úřadující extraligoví mistři před startem nového ročníku měli na programu osm utkání. Čtyři zápasy měly charakter testovací a další čtyři byli již zápasy soutěžní. Stalo se skvělou tradicí, že za své ligové výkony jsou Třinečtí odměňováni možností účasti v hokejové Lize mistrů – sezóna 2019-20 je šestým ročníkem této soutěže s pátou účastí Ocelářů!

Oceláři nikdy ve své historii neměli tak dlouhou extraligovou sezónu jako tu 2018-19. Poslední zápas, finále s číslem šest, bylo na programu v Třinci teprve 28. dubna – Oceláři nikdy nenastupovali do ligového zápasu později a jednalo se teprve o třetí sezónu v historii, kdy se ligový program Třineckým natáhl po 20. duben. První přípravný zápas byl na programu 13. srpna – to je později než obvykle, protože řada extraligových klubů odehrála první přípravné zápasy již na konci července nebo začátkem srpna, ale i tak přestávka mezi posledním ligovým předchozího ročníku a prvním přípravným zápasem nové sezóny trvala pouhých 107 dnů.

Třinečtí hokejisté si na přípravnou část předextraligového období naplánovali pouze čtyři zápasy. Tři duely Oceláři vyhráli a všechny o tři branky – první zápas se povedl Aronu Chmielewskému. Jeho hattrick vytvořil tříbrankový rozdíl ve skóre – Oceláři porazili Brno 5:2. O dva dny později se Třinečtí představili v Polárce, domovském stánku partnerského klubu z Frýdku-Místku. Zde o vítězi rozhodla až druhá polovina utkání – ještě ve 40. minutě totiž rysi vyhrávali 1:0. I v tomto utkání jsme viděli hattrick – třikrát se prosadil aktuální marod Martin Růžička. V dalším týdnu byla na programu odveta v Brně, ale ta se Kometě vůbec nepovedla. I zde vyhráli hráči z Třince, tentokrát 6:3 – v dobrém světle se ukázala nová posila Ocelářů, Matěj Stránský sice nezaznamenal hattrick, ale tři body na kontě měl (2+1). Přípravné zápasy zakončila porážka v prodloužení s Olomoucí.

Již po dvou týdenních blocích, kdy byly na programu přípravné zápasy, přišly na řadu soutěžní zápasy. Oceláři nepodceňují hokejovou Ligu mistrů, naopak chtějí v ní uspět a berou ji jako možnost zviditelnit se v Evropě. V prvních dvou zápasech na výjezdech v Lahti a Minsku si ale dobrou vstupní pozici v rámci základní skupiny D letošního ročníku nevypracovali. Ani v Lahti, ani v běloruském hlavním městě totiž nedokázali skórovat. Zápas v Lahti prohráli 0:1 a mohli litovat řady nevyužitých šancí. V Minsku přišla porážka 0:2 a negativem bylo především mnoho vyloučených. Ani první zápas v Třinci, odveta s finským týmem, nezačala moc dobře. Oceláři na začátku druhé třetiny prohrávali už 0:3. Gólová stavidla prorazil až po 159 minutách a 54 sekundách nového ročníku soutěže Tomáš Kundrátek a následoval doslova gejzír branek. Na Kundrátka totiž v následujících 20 minutách navázali ještě čtyři kolegové, a tak se Oceláři radovali z první veledůležité výhry v soutěži.

O dva dny později třinečtí hokejisté navázali ve střelecké formě a porazili Junosť Minsk 7:2. Základ vítězství byl postaven v první třetině, kterou Oceláři vyhráli o tři góly. Poté, co svěřenci Václava Varadi v prvních osmi třetinách nové sezóny Champions Hockey League skórovali jedinkrát, dokázali v následujících dvou dvacetiminutovkách dát hned sedm gólů. O vysoké vítězství, které může v konečném účtování skupiny D hrát důležitou roli, protože Oceláři mají díky němu lepší vzájemnou bilanci s minským týmem a zároveň pozitivní celkové skóre, se podělilo hned sedm střelců.

Přípravná utkání:

1. přípravný zápas, úterý 13. srpna 2019 (WERK ARENA, Třinec)
HC Oceláři Třinec – HC Kometa Brno
5:2 (1:1, 3:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 16. Chmielewski (D. Kofroň), 28. Chmielewski (Marcinko), 28. Š. Novotný (Polanský), 36. Chmielewski (M. Kovařčík, D. Musil), 60. M. Adámek – 10. Jenyš (Mueller), 45. P. Holík (Mueller). Vyloučení: 2:2. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 2 905.

2. přípravný zápas, čtvrtek 15. srpna 2019 (Hala Polárka, Frýdek-Místek)
HC Frýdek-Místek – HC Oceláři Třinec
1:4 (1:0, 0:1, 0:3)
Branky a nahrávky: 20. J. Kalus (Klimša) – 40. Martin Růžička (P. Vrána), 44. F. Haman (M. Kovařčík), 54. Martin Růžička (Dravecký), 60. Martin Růžička. Vyloučení: 4:6. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 1 884.

3. přípravný zápas, úterý 20. srpna 2019 (DRFG arena, Brno)
HC Kometa Brno – HC Oceláři Třinec
3:6 (1:3, 0:0, 2:3)
Branky a nahrávky: 20. J. Hruška (Mueller, Gulaši), 45. Horký (J. Hruška, Plekanec), 59. J. Hruška – 12. Š. Novotný (Hrehorčák), 15. Polanský (M. Stránský), 17. Hrňa (Kundrátek, Chmielewski), 54. M. Stránský (Kundrátek), 56. Polanský, 57. M. Stránský (Adamský). Vyloučení: 4:4. Využití: 0:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 4 039.

4. přípravný zápas, čtvrtek 22. srpna 2019 (WERK ARENA, Třinec)
HC Oceláři Třinec – HC Olomouc
2:3 po prodl. (0:1, 1:1, 1:0/0:1)
Branky a nahrávky: 35. Š. Novotný (Chmielewski), 58. Hrehorčák (Š. Novotný) – 17. Klimek (Nahodil), 32. J. Knotek (Burian), 62. Strapáč (Kolouch). Vyloučení: 4:6, navíc Adamský (Třinec) 5 min. a do konce. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 2 083.

Třinečtí hokejisté se v přípravných zápasech opět představili ve speciální sadě dresů s maximálním důrazem na klubovou symboliku

Champions Hockey League 2019-20:

1. zápas Champions Hockey League, pátek 30. srpna 2019 (Isku Areena, Lahti)
Pelicans Lahti – HC Oceláři Třinec
1:0 (0:0, 0:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 45. Björninen (Aaltonen, Merelä). Vyloučení: 3:7. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 3 682.

2. zápas Champions Hockey League, neděle 1. září 2019 (Čyžojka-Arena, Minsk)
Junosť Minsk – HC Oceláři Třinec
2:0 (0:0, 1:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 24. Mickevič (Kolgotin, Cyganov), 41. Gerašenko (Lopačuk). Vyloučení: 3:12. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 3 477.

3. zápas Champions Hockey League, pátek 6. září 2019 (WERK ARENA, Třinec)
HC Oceláři Třinec – Pelicans Lahti
5:3 (0:2, 1:1, 4:0)
Branky a nahrávky: 40. Kundrátek (Marcinko), 43. Hrehorčák (Hladonik), 46. Polanský (Adamský, Kundrátek), 48. M. Doudera (M. Stránský, O. Kovařčík), 60. Marcinko (M. Stránský) – 4. Tanus (Björninen), 11. Lahtinen, 21. Björninen (Ylönen, Jaakola). Vyloučení: 4:7. Využití: 2:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 3 868.

4. zápas Champions Hockey League, neděle 8. září 2019 (WERK ARENA, Třinec)
HC Oceláři Třinec – Junosť Minsk
7:2 (3:0, 2:2, 2:0)
Branky a nahrávky: 2. Hrňa (M. Stránský, P. Vrána), 11. O. Kovařčík (P. Vrána, Chmielewski), 20. Marcinko, 27. M. Adámek (Gernát, Marcinko), 28. D. Kofroň (Hladonik, Hrehorčák), 59. Adamský (Kundrátek, O. Kovařčík), 60. M. Stránský (Marcinko, Kundrátek) – 32. Malcev (Želnerovski), 34. Parfejevec (Kulakov, Malcev). Vyloučení: 3:4. Využití: 2:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 3 973.

Jedním ze tří soupeřů Ocelářů ve skupině D Champions Hockey League a jedním ze dvou soupeřů, s nimiž se Třinečtí potkali ještě před startem extraligy, byl jako tradičně soupeř severský – pelikáni z Lahti

Přípravné zápasy: 4 zápasy, 3-0-1-0, skóre 17:9
Champions Hockey League: 4 zápasy, 2-0-0-2, skóre 12:8
Celková bilance – léto 2019: 8 zápasů, 5-0-1-2, skóre 29:17

Statistiky předextraligového období 2019:

Níže jsou uvedeny statistiky s rozdělením dle jednotlivých postů v předextraligovém období – to znamená statistiky z utkání odehraných v přípravě a v Champions Hockey League před začátkem extraligového ročníku 2019-20.

Michal Kvasnica – 4 / 0 (0+0) / 2

Pozn.: Čísla za jmény brankářů znamenají: počet zápasů, počet výher-počet proher, počet odchytaných minut, počet inkasovaných branek / brankový průměr na utkání / počet čistých kont a trestných minut. Čísla za jmény obránců a útočníků znamenají: počet odehraných zápasů / počet kanadských bodů (počet vstřelených branek + počet asistencí) / počet trestných minut.

Nejproduktivnějším hráčem Ocelářů v předsezónním období se stal Matěj Stránský a to přestože neodehrál všechny zápasy, ale zasáhl pouze do šesti z osmi utkání. V nich si připsal více než bod na utkání – na jeho kontě je sedm bodů za tři góly a čtyři přihrávky.

Kanadské bodování týmu (obránci i útočníci):
7 (3+4) – Matěj Stránský
6 (3+3) – Aron Chmielewski, (2+4) – Tomáš Marcinko, (1+5) – Tomáš Kundrátek
4 (3+1) – Jiří Polanský, Štěpán Novotný, (2+2) – Patrik Hrehorčák
3 (3+0) – Martin Růžička, (1+2) – Ondřej Kovařčík, Martin Adamský, (0+3) – Petr Vrána
2 (2+0) – Erik Hrňa, Marian Adámek, (1+1) – David Kofroň, (0+2) – Michal Kovařčík, Jan Hladonik
1 (1+0) – Milan Doudera, Filip Haman, (0+1) – David Musil, Martin Gernát, Vladimír Dravecký

Nejlepší střelci:
3 - Jiří Polanský, Štěpán Novotný, Aron Chmielewski, Martin Růžička, Matěj Stránský
2 - Marian Adámek, Tomáš Marcinko, Erik Hrňa, Patrik Hrehorčák
1 - Milan Doudera, Filip Haman, Tomáš Kundrátek, David Kofroň, Ondřej Kovařčík, Martin Adamský

Nejvíc asistencí:
5 - Tomáš Kundrátek
4 - Tomáš Marcinko, Matěj Stránský
3 - Aron Chmielewski, Petr Vrána
2 - Patrik Hrehorčák, Michal Kovařčík, Jan Hladonik, Ondřej Kovařčík, Martin Adamský
1 - David Musil, Martin Gernát, Jiří Polanský, Štěpán Novotný, David Kofroň, Vladimír Dravecký

Nejvíc odehraných zápasů:
8 - Patrik Hrehorčák
7 - David Musil, Guntis Galviņš, Milan Doudera, Tomáš Kundrátek, Jiří Polanský, Aron Chmielewski, Michal Kovařčík, David Kofroň, Jan Hladonik, Ondřej Kovařčík, Martin Adamský
6 - Marian Adámek, Martin Gernát, Tomáš Marcinko, Erik Hrňa, Štěpán Novotný, Matěj Stránský
5 - Filip Haman, Vladimír Dravecký
4 - Michal Kvasnica
3 - Ondřej Hrachovský, Petr Vrána
1 - Jakub Matyáš, Martin Růžička

Ještě před ostrým startem extraligové sezóny zavítaly do Werk areny velice solidní návštěvy. Na soutěžní zápasy proti Lahti a Juností Minsk přišlo v průměru 3 921 diváků, kteří viděli dvě výhry a celkem dvanáct branek v sítích soupeřů.