Železárny a město podepsaly smlouvy o spolupráci na MS juniorů 2020

13.01.2019 · Tisková zpráva
Vrcholový světový hokej se vrací do České republiky. Mistrovství světa IIHF v ledním hokeji juniorů 2020 se uskuteční od 26. prosince 2019 v Ostravě a v Třinci. Významnou roli v rámci pořádání třetího nejdůležitějšího šampionátu v hierarchii hokejových akcí sehrají partneři - včetně Statutárního města Třinec a Třineckých železáren

Zatímco v Ostravě už se světový šampionát dvacítek v minulosti konal, Třinec zažije v tomto ohledu premiéru. Pro město pod Javorovým, které má jen 35 tisíc obyvatel, půjde o největší sportovní akci v jeho dějinách. Primátorka statutárního města Věra Palkovská to vnímá jako velkou poctu: "Na radnici jsem dvacátý první rok, za celou dobu to je nejvýznamnější sportovní událost. Třinec fandí sportu, podporuje jej. Toto překoná všechny sportovní události, které se tady odehrály a dokonce i do budoucna odehrají. Pro město to je obrovská čest. I proto na tuto akci přispíváme částkou tři miliony korun a budeme se na ní podílet i dalším nefinančním plněním.“

Třinec se pořádáním juniorského mistrovství světa zařadí na pomyslné hokejové mapě k takovým velkoměstům jako jsou Montreal, Toronto, Vancouver, Moskva, Helsinky, Ženeva a další. Také proto s podporou neváhaly ani místní Třinecké železárny, což potvrdil také 1. místopředseda dozorčí rady Třineckých železáren a prezident místních Ocelářů Ján Moder: „Nás velmi potěšilo, když ze svazu přišla první sonda, zda nemáme zájem šampionát uspořádat spolu s Ostravou. Já se hned sešel s dalšími společníky a jednomyslně jsme odsouhlasili pořádání akce, byť to přinese určité finanční nároky. S Vítkovicemi jsme sice velkými rivaly, s vedením ale velice úzce spolupracujeme. V první řadě nechceme zklamat region a svaz, chceme organizačně připravit mistrovství tak, aby každý odcházel spokojený a my se ukázali jako město, které hokej umí dělat a rozumí mu. Takovou akci jsme ještě neorganizovali, jistá ponaučení už ale máme z Davis Cupu. Pevně věřím, že to uděláme tak, aby WERK ARENA byla stále nabitá, lidé viděli zajímavé zápasy a všichni byli spokojeni."

Pro Českou republiku i Moravskoslezský region, kde se nachází obě pořadatelská města, jde o obrovskou reklamu. O Ostravě i Třinci se bude mluvit v celém hokejovém vyspělém světě. Mediální dosah zahrnující nejen skandinávské země, Rusko, USA, Kanadu je obrovský, potvrdil generální ředitel Třineckých železáren Jan Czudek: "Z pohledu klíčového zaměstnavatele v regionu chceme, aby region byl kvalitním místem pro život. Lidem dáváme nejen práci, ale i příslovečné hry. Vyhodnotili jsme si, že takováto příležitost mít takovou sledovanost a informovanost o našem regionu takhle brzy určitě nebude. Chceme se prezentovat jako firma, která podporuje kvalitní sport, tudíž přilákat na toto další mladé lidi směrem k fabrice. Z druhé strany, z mediální pozornosti u zemí, které žijí hokejem, si slibujeme, že i to povědomí k našim zákazníkům se touto cestou dostane."

V třinecké skupině se představí Finsko, Švýcarsko, Švédsko, Slovensko a Kazachstán. Ostravská skupina zase nabídne utkání domácí reprezentace v soubojích s Ruskem, Kanadou, Spojenými státy a Německem. Přípravy jsou v plném proudu, říká Martin Urban, generální sekretář Českého hokeje: "Mistrovství má dané skupiny, požádali jsme IIHF o schválení herního řádu. Ten musí podepsat všichni soupeři, je konzultován s televizními společnostmi, kde je zájem. Jedná se např. o TSN, Hockey Canada. V nejbližší době nasadíme cenovou politiku, zda se budou prodávat denní lístky anebo jednotlivé vstupenky. Utkání budou ve dvou halách, kde je z každého místa dobře vidět, tak chceme na celou halu udělat jednotné vstupné. Rozpočet akce je 94 milionů, nejedná se tedy o ziskovou akci. S vynikajícími pořadateli ale chceme upravit cenovou politiku tak, aby byla vysoká návštěvnost. Utkání dvacítek jsou velmi koukatelná, je to hra nahoru dolů se spoustou šancí, s velkým množstvím překvapení. Bude se na co dívat, chtěl bych všechny pozvat za rok do Ostravy a Třince."

Česká republika přivítá mistrovství světa juniorů počtvrté ve své historii. A prezident Českého hokeje Tomáš Král věří, že se opět potvrdí, že velké sportovní akce umíme pořádat: "Jedná se o mimořádně významnou hokejovou akci, druhou nejvýznamnější po seniorském mistrovství. Pro Kanadu a USA to je dokonce nejprestižnější turnaj. Je to mimořádná sportovně-hokejová věc. To, že jsme získali pořadatelství, se povedlo díky dobré diplomacii. Česká republika pokaždé, když pořádá světovou akci, tak všechny šampionáty pořádá výborně. Poslední mistrovství v roce 2015 bylo tím vůbec nejlepším. Dvacítky jsou ekonomicky menší než seniorská akce, všichni se ale na ni těšíme. Hraje se vynikající atraktivní hokej, máte možnost vidět ve hře hvězdy budoucnosti. Rozhodli jsme se pro Třinec a tento region, není to žádné vystřelení od boku. Vítkovice jsou již prověřeným pořadatelem, Třinec lze označit za hokejové město. Patří na špičku tohoto označení. Hala, zázemí a podmínky pro hokej si o to říkají. Volba nebyla zásadně těžká, my si slibujeme vysokou atraktivitu a návštěvnost. Chceme uspořádat šampionát, který bude konkurovat těm zámořským. Bude to strašně těžké, chceme se tomu přiblížit."

Dnes v 18:00 | Jun.
HC Energie Karlovy Vary