Zadina po draftu syna: Ohromná radost!

28.06.2018 · Martin Stebel
Na takového potomka musíte být náležitě hrdí! Osmnáctiletý syn asistenta hlavního kouče Ocelářů Marka Zadiny Filip byl během víkendového draftu NHL vybrán z celkově šestého místa do slavné organizace Detroit Red Wings! Velká naděje českého hokeje má navíc solidní šanci naskočit do nejslavnější ligy už v následující sezoně. Jaké jsou dojmy jeho otce?

Vidět na vlastní oči takto zásadní profesní mezník v životě potomka? To musí být pro každého rodiče mimořádně radostná událost: "Byl to skvělý zážitek. Jeli jsme spolu s manželkou do Dallasu už pár dní předem, měli jsme možnost prohlédnout si město, které je velmi zajímavé. Samotný draft? To byla opravdu emotivní záležitost, nezapomenutelné chvíle. Jako rodiče jsme na svého syna pochopitelně velmi pyšní, měli jsme z Filipa ohromnou radost. Dopadlo to dobře, ale teď už bude záležet jen na Filipovi, jak se s tím popasuje. Čeká ho ještě dlouhá cesta a tvrdá práce."

V Detroitu spíš nepočítali s variantou, že by během draftu na talentovaného Zadinu dosáhli. Většina expertů prognózovala, že na něj ukáže některý z pěti týmů, které vybíraly před ním: "Když jsme se zpětně podívali na pět klubů, které měly možnost si Filipa vybrat, tak jsme jednoznačně rádi, že volba padla právě na Detroit. Vyhodnotili jsme, že to bylo nejlepší, co ho mohlo potkat. Je to úspěšný klub s velkou historii, kde jsou momentálně asi nejlepší podmínky v rámci NHL. Red Wings navíc hrají ve zcela nové aréně. Dopadlo to opravdu perfektně. Filip hned po draftu odletěl na nováčkovský kemp do Detroitu, který potrvá do soboty a začátkem příštího týdne by se měl vrátit do Česka, kde bude mít tréninkový program. Do Detroitu se vrátí někdy v srpnu, kdy mu začne další kemp. Tam by se už měl porvat o své místo v hlavním týmu."

Jako nejvýše postavený Čech letošního draftu nově patří detroitským Rudým křídlům. Foto: nhl.cz

Red Wings poměrně důkladně sledovali Filipa Zadinu už delší období, měli tedy o jeho přednostech nemalý přehled. Rudá křída neprožila povedenou sezonu a další ročník pravděpodobně bude ve znamení přestavby týmu, což je pořádná výzva a prostor pro nové, perspektivní tváře. Spekuluje se dokonce, že by mohl dostat prostor v elitní formaci, kde působí legendární Švéd Henrik Zetterberg: "Zní to krásně, ale realita se teprve ukáže. Filip musí ukázat kvalitu. Důležité bude, jak se mu podaří předsezonní kempy, musí mít trochu štěstí. Mám signály, že na něj chtějí spoléhat, byli šťastní, že ho získali i ze šesté pozice. Přímo na draftu bylo znát, že o něj opravdu upřímně stáli."

Třinecký asistent už dříve veřejně prohlásil, že jeho nadaný syn, který byl nejlepším střelcem české dvacítky na posledním mistrovství světa své kategorie, ho už nyní ve velmi mladém věku hokejově předčil. Nabízí se otázka, zda byl po draftu prostor tento úspěch alespoň trošku oslavit? "Zatím nebyl čas nic slavit, vstřebávali jsme hlavně parádní zážitky, byl to opravdu krásný večer. Jen jsme si symbolicky přiťukli šampaňským, ale větší oslavu pro nejbližší rodinu a přátelé teprve přichystáme," říká hrdý otec, který zároveň naznačil, že by se Filip mohl v rámci letní přípravy objevit i v Třinci: "Tahle eventualita určitě existuje. Pokud s tím bude náš klub souhlasit, mohl by se na novou sezonu v zámoří připravovat na ledě WERK ARENY."

Na hokejovém vývoji Filipa měl jeho otec Marek naprosto zásadní podíl. Foto: isport.blesk.cz