Vyrovnanou bitvu urvala Sparta, Oceláři musí dotahovat

23.03.2023 · Adam Sušovský
Přes veškerou snahu se Ocelářům znovu dotáhnout skóre nepodařilo, třetí čtvrtfinále patří Spartě. Hosté uspěli ve WERK ARENĚ díky povedené druhé třetině, po výhře 4:2 se ujímají také vedení v sérii 2:1 na zápasy. V pátek se hraje v Třinci znovu, tentokrát v 19:00.
ČF3, čtvrtek 23.3.2023
Sparta Praha
2:4
Třetiny: 1:1, 1:2, 0:1  Branky a nahrávky: 20. Mar. Adámek (Chmielewski, Dravecký), 23. Marcinko (M. Růžička, Daňo) – 10. Horák, 23. Sobotka (Moravčík, Řepík), 36. Kempný (Sobotka, Kaše), 60. Tomášek. Rozhodčí: Hribik, Pilný – Rampír, Axman. Vyloučení: 1:0, navíc Forman 5+DKU, Buchtele a Adámek 5 min. Využití: 0:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 5 400 (Vyprodáno). Střely na branku: 32:29. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 2:2, 2:4. Stav série: 1:2.
Kacetl – Marinčin, Smith, Kaňák, J. Jeřábek, Mar. Adámek, Doudera – M. Růžička (A), Marcinko, Daňo – Voženílek, Hudáček, Nestrašil – Dravecký (A), Vrána (C), Chmielewski – Kurovský, M. Roman, Buček – Hrňa.
J. Kovář – Polášek (A), Kempný, Warg, Němeček, Krejčík, Moravčík, Jandus – Buchtele, D. Vitouch, P. Kousal – E. Thorell, Horák, Tomášek – M. Forman, Sobotka (A), Řepík (C) – Kaše, G. Thorell, Vauhkonen.

Zraky hokejové republiky se po úvodní show v Praze upínaly směrem do Třince, kde pokračoval souboj loňských finalistů. Na rozdíl od zápasů v Praze se ale nehrál tak bláznivý hokej, spíše šachová partie. Platilo ale dál to samé: Ve vedení byla hlavně Sparta.

První vzrušení ve vyprodané WERK ARENĚ nabídlo vyloučení Doudery, Sparta při něm dokázala dostat Oceláře pod tlak, přesilovku ale nevyužila a na jejím konci Forman zasáhl v souboji před brankářem Adámka do rozkroku, výsledkem bylo vyloučení na pět minut a do konce zápasu a tribuny na nohou.

Kdo ale v následujících okamžicích čekal tlak Třince a vedení domácích, už brzy ho zpražil Horák. Oceláři si při snaze o založení přesilovkové kombinace nerozuměli na modré čáře, Roman Horák se lacině dostal k puku a samostatný únik zakončil hezkou kličkou a střelou mezi Kacetlovy betony, Sparta vedla v Třinci 1:0.

Nepovedená přesilovka se na Ocelářích podepsala, navíc ještě v témže oslabení spálil velkou šanci Buchtele. A tak se Třinec dočkal vyrovnání s velikým štěstím až v závěrečné minutě první třetiny, navíc s vydatným přispěním Sobotky, který si nešťastně bruslí srazil do branky nahození Mariana Adámka.

Ani druhá třetina nezačala z pohledu Ocelářů povedeně, běžela teprve 23. minuta, když Sparta ve WERK ARENĚ podruhé vedla. Smith na útočné modré při snaze o střelu z první zlomil hokejku, Sparta se dostala s pukem na druhou stranu kluziště a právě odzbrojený kanadský obránce na konci kombinace nedokázal bez své hole zastavit zakončujícího Vladimíra Sobotku, který z brankoviště doklepl puk za Kacetlova záda - 2:1 pro Spartu.

Vedení Spartě ale vydrželo pouhých šestnáct vteřin, Oceláři vyhráli buly, dostali puk do útočného pásma a tam rozjeli kombinaci, na konci které stál mezi kruhy Tomáš Marcinko a ten napálil kotouč přesně do horního růžku - 2:2 a momentum pro Oceláře. Domácí měli ve skvělé atmosféře chvíli navrch, prakticky přesně v polovině zápasu si vytvořili také největší šanci: Kaňák našel před brankou volného Bučka, ten měl dostatek času si puk zpracovat, ale střelou ze tří metrů následně trefil jen brankovou konstrukci.

A v tu chvíli začala mít navrch Sparta. V zápase, ve kterém rozhodčí pouštěli hraniční zákroky, nakonec hosté udeřili v signalizované výhodě. Sparťané v šesti opanovali pásmo, Kacetl nic neviděl a Michal Kempný ve velkém tlaku pálil přesně do levého horního růžku - 3:2 pro Spartu. Adámek se následně porval s Buchtelem, oba dostali za náznak šarvátky po pěti minutách, ale i navzdory téhle snaze třineckého beka o povzbuzení celého týmu, měla Sparta až do konce třetiny lehce navrch. Výsledkem bylo i pár závarů, z nichž pramenily také skvělé zákroky Kacetla.

Oceláři tak upínali snahy stejně jako v Praze na třetí třetinu, její začátek se vinou díry v hrací ploše takřka o hodinu opozdil a možná i to nakonec domácím hrálo do karet. Na rozdíl od předchozích dvou třetin působili přece jen živějším dojmem, vyhrávali souboje a bušili. Bohužel pro ně do pevně zavřených vrat sparťanské obrany, která navíc i s přispěním skvělého Kováře přežila i několik těžce vypracovaných šancí. Dvakrát byl v dobré střelecké pozici Marcinko, na konci pálil z dálky jen těsně vedle Marinčin. Dlužno dodat, že navíc i Sparta uměla zaútočit, zejména z rychlých brejků. Přečíslení dva na jednoho uhasil skvělým návratem Kaňák, zakončení Kempného cinklo o pravou tyčku Kacetlovy branky.

Třinec to zkusil v závěru také bez brankáře, v největším závaru při power play se dostal k puku Daňo, ale trefil jen Kováře před sebou. Následně se Ocelářům nepodařilo vybojovat buly v útočném pásmu, Třinec si tak nemohl vzít time out a síly v klíčovém souboji ve středním pásmu chyběly. Přesně vteřinu před koncem tak střelou do prázdné branky pečetil výhru Sparty David Tomášek na konečných 4:2.

Zdeněk Moták (Oceláři Třinec): Sparta byla v prvních dvou třetinách lepší v bruslení, lepší v soubojích. Po pauze jsme ve třetí třetině hráli hokej, který bychom chtěli hrát. V konečném důsledku to byl asi vyrovnaný zápas, bohužel se špatným koncem pro nás.

Miloslav Hořava (Sparta Praha): Já se budu jen opakovat, budu říkat to samé co v Praze. Potkaly se dva vynikající týmy, sehrály skvělý zápas, tentokrát s dobrým koncem pro nás. Jsme rádi, že jsme zápas zvládli.