Partnerský klub Nadační fond President Cup
MISTR 2010/2011
MISTR 2018/2019
Pohár prezidenta 2010/2011
Pohár prezidenta 2014/2015
Werk Arena Rozpis ledu Fanshop

Všechno je v historii jednou poprvé. Zdraví je přednější, řekl o předčasném konci Jan Peterek

16.03.2020 · Klub
Oceláři skončili po základní části stejně jako minulý rok druzí a jejich sportovní ředitel JAN PETEREK cítil, že má klub velkou šanci, aby obhájil mistrovský titul. Po vládním vyhlášení nouzového režimu kvůli šíření koronaviru byl ale extraligový ročník ukončen.

"Na play off jsme se všichni těšili - hráči, fanoušci, sponzoři. Všem nám je líto, jak se to vyvinulo, ale chápeme současnou situaci. Jsou to věci, které nemůžeme ovlivnit. Zasáhla vyšší moc. Zdraví je přednější a teď je důležité, abychom to celé zvládli a v pořádku přežili," uvedl Peterek. Zrušení extraligového ročníku předcházel bouřlivý vývoj. Bezpečnostní rada ČR původně v úterý zakázala veřejné akce s účastí nad sto lidí, zápasy předkola play off pokračovaly v Olomouci i Hradci Králové bez diváků.

"Šlo o nouzové řešení, které nikoho netěšilo. Pamatuju si, že bez diváků jsem hrál naposledy v juniorce a je to velký rozdíl. Nebe a dudy. Člověk cítí tu energii fanoušků a jde mu to v uvozovkách samo. Diváci ho pohání k lepším výkonům. A nejen sportovce, ale i herce v divadlech, kapely na koncertech a další umělce. Vystupovat před prázdným jevištěm nebo halou, je divné," pokračoval.

Peterek podotkl, že už podmínka s maximální účastí sta osob by se horko těžko plnila. Do kvóty se totiž počítali všichni, kteří jsou zapojeni do celého procesu, aby zápas proběhl. "To jsou hráči, realizační tým, rozhodčí, časoměřiči, statistici, rolbaři, zdravotníci, zástupci televize a dalších médií. Někde by se dalo škrtat, nepotřebovali bychom například pořadatelskou službu, zavřené by byly bufety. Ale i bez nich by možná nebylo reálné, abychom se dostali pod sto osob. Člověk si to ani neuvědomuje, kolik lidí se stará o chod zápasu a o to, abychom poskytli návštěvníkům kvalitní zábavu a servis," dodal.

Zástupci klubů se domluvili ve středu na mimořádné schůzi, že do 29. března přeruší soutěž. Jejich návrh posvětil výkonný výbor Českého svazu ledního hokeje (ČSLH). Ocelářům by začalo play off začátkem dubna, série by se hrály na tři vítězné zápasy. "I když byla malá šance, souhlasili jsme a chtěli jsme, aby se odehrál i za netypických podmínek. Jsem přesvědčený, že lidé by ho ve velkém počtu sledovali i v televizi. A kluci by mohli na ledě odevzdat vše, co během roku natrénovali," vysvětlil Peterek.

Vláda ale ve čtvrtek, to Oceláři trénovali naposledy, zpřísnila účast na veřejných akcích na maximálně třicet lidí a zakázala i vstup na sportoviště. Vyhlásila také třicetidenní stav nouze. "Další odklad už nebyl reálný, některým hráčům končí 30. dubna smlouvy. Zrušení extraligového ročníku bylo správným krokem. Všechno je v historii jednou poprvé," dodal.

S druhým místem byl spokojený a věřil, že obhájí titul

Extraliga nemá vítěze poprvé od konce druhé světové války, kvůli které se soutěž vůbec nehrála v letech 1939 až 1945. "Podle regulí je mistrem vítěz play off, které se neodehrálo. Je správné, že proto nebyl vyhlášen. Liberec vyhrál základní část a za to převzal Prezidentský pohár," souhlasil sportovní ředitel Ocelářů Jan Peterek s rozhodnutím ČSLH.

Třinec skončil v základní části hned za Libercem. "Člověk chce vždy vyhrát, ale ve víru různých situací, které se udály, zní druhé místo pěkně. Kvalifikovali jsme se opět do Ligy mistrů, zahráli jsme si i finále Spenglerova poháru. Sezona byla i svým průběhem hodně zajímavá a dramatická. Nenudili jsme se," pokračoval.

Ze své pozice měl nečekaně hodně práce i Peterek. "Nikdy to ale není tak, že bychom si s prvním kolem sedli na zadek a řekli, že jsme připraveni na sezonu a jedeme. Pořád mapujeme hráčský trh," podotkl sportovní ředitel. "Ale je pravda, že se toho událo hodně. Kariéru přerušil kapitán Lukáš Krajíček i Patrik Bartošák, který přišel po Šimonovi Hrubcovi jako jasná jednička. Měl zavřít bránu a pokusit se vychytat titul. V srpnu se nám dlouhodobě zranil lídr Martin Růžička," uznal.

Těšilo ho, že se s nečekanými situacemi vypořádali slušně. "Zastoupili je ostatní, povedlo se nám také získat i náhrady. Byť Andrej Nestrašil u nás hrál jen dva zápasy, ale strhl na sebe pozornost stejně jako Wojtek Wolski. Trefou byl i Kuba Štěpánek. Vyšel nám také závěr základní části a všichni byli na nejdůležitější část sezony připraveni i zdravotně v pořádku. Dělali jsme všechno pro to, abychom obhájili titul a myslím si, že jsme měli velké šance. Ale to se už nedozvíme," dodal.

Hráči mají dovolenou, podobu kádru nechce ještě rozkrývat

Sportovní ředitel Jan Peterek řekl, že ještě ve čtvrtek hráči naplno trénovali. "Všichni jsou z toho předčasného konce skleslí. Od pátku mají hráči volno. Na chvíli si odpočinou a vyčistí hlavu. Nemůžou ani nikam jezdit, tráví čas doma. Nikoho ze sportovců ale nebaví sedět na zadku, budou se poté připravovat individuálně a pracovat na svých nedostatcích v rámci možností. Podle vývoje situace se upřesní, kdy začne týmová příprava," řekl Peterek.

Jemu ale sezona neskončila. "Jedu v normálním režimu a skládáme kádr pro další ročník. Probíhají jednání, ale v této chvíli ještě nechci rozkrývat karty ani naznačovat pozice, kde bychom si přáli posílit mužstvo. Agenti se koukají na složení týmů, nechci, abychom byli čitelní pro ně i ostatní kluby. Vím, že tyhle informace zajímají i fanoušky, ale ještě to nechme v tajnosti," vysvětlil.

Ekonomické ztráty utrpí všichni, děkuje fanouškům i partnerům klubu za podporu

Množí se také dotazy, jak se klub postaví k případné kompenzaci majitelům permanentních vstupenek i s play off. "Nejsme původci tohoto problému, bohužel zasáhla vyšší moc. Předpokládám, že se na klubu povede řeč na tohle téma, nicméně toto nespadá do mých kompetencí. Určitě však bude mít velké ztráty i klub, tato situace se ekonomicky dotkne nás všech,” řekl Jan Peterek.

"Je to pro všechny neočekávaná a komplikovaná situace, s jakou jsme se nikdy nesetkali. Každopádně bych chtěl všem příznivcům a partnerům klubu poděkovat za podporu v celé sezóně a také za pochopení. Přestože byla sezona nakonec kratší, než jsme chtěli, doufám, že ji budeme vnímat zejména s odstupem času pozitivně. Byli jsme prvním českým klubem, který si zahrál po dlouhých 15 letech finále Spenglerova poháru a skončili jsme druzí po základní části v extralize. Sice mám z toho závěru lehký pocit prázdnoty, ale zároveň si uvědomuju, že máme být na co hrdí,” uzavřel.