Vladimír Országh: Spolukomentuji a učím se

22.05.2023 · Šárka Kolková
Letošní mistrovství světa spěje k vyřazovací části. Zápasy v lotyšské Rize bedlivě sleduje i asistent trenéra Ocelářů Vladimír Országh, který v dějišti šampionátu figuruje jako expert a spolukomentátor slovenské RTVS.

Než přejdeme k tématu mistrovství, jak zpětně hodnotíte první sezonu v Třinci?

Samozřejmě ji hodnotím kladně, protože jsme vyhráli poslední zápas. Víme, že sezona měla svoje vrcholy a pády. Nevyšel nám začátek základní části, střed pak byl solidní, ale konec zlý. Pro nás bylo podstatné, že jsme během play off znovu našli svou tvář. Znovu jsme vyhráli ligu, což je pro Třinec velmi pozitivní. Titul je zasloužený, protože jsme porazili všechny favority. Kluci hráli ve vyřazovacích bojích fantasticky a ukázali vítěznou mentalitu, která pod Javorovým je. Jsem rád, že jsem mohl být součástí tohoto mužstva. Pro mě je to další krásná zkušenost.

Jaké byly oslavy?

Oslavy? (smích) Na to už mě moc neužije. Z mého pohledu byly ty největší ihned po vítězství, ale já to neumím zas až tak oslavit. Spíš na mě přišla taková únava. Člověk si až za dlouho uvědomí, co všechno vlastně dokázal. Nějaké oslavy byly, ale spíš jsem to prožíval vnitřně.

Sezonu jste si teď prodloužil ještě o účast na šampionátu.

Před lety jsem byl párkrát na mistrovství světa. Minulou sezonu jsme spolupráci obnovili, když jsem znovu přišel jako expert. Pro mě to je ani ne tak prodloužení sezony. Je to mistrovství světa a člověku to přinese pohled na jiná mužstva světové kvality. Jejich tréninky, zápasy, systém hry, jak spolu komunikují, jak reagují na různé situace. Je to pro mě záležitost, která mě hodně naučí. Letos to navíc máme rozdělené. Některé zápasy komentuji, na další se dívám ze studia v Rize a během přestávky dělám experta.

Co vás baví víc?

Obojí. Není těžké být spolukomentátorem, protože komentátor to všechno odtáhne a my jsme tady od toho, abychom řekli svůj názor. Ať už je to hráčský nebo trenérský pohled, který komentátor nevidí nebo nemá zažitý. Přibližujeme divákům, proč se taková situace stala.

V Rize přímo v akci můžete sledovat i (staro)nové členy třineckého týmu.

Co se týče Tomáše Kundrátka, toho není třeba nijak blíž představovat, protože v Třinci hrál a jen si na rok odskočil jinam. Tomáše známe a víme, co od něj máme očekávat. Co se týká Patrika Kocha, ten patří mezi nejlepší slovenské obránce. Jsme rádi, že ho máme podepsaného, na druhou stranu ho ještě můžeme ztratit, protože je o něj velký zájem z NHL. Svými výkony si o pozici v zámoří doslova říká. Uvidíme, jak to dopadne.

A co se týče Viliama Čacha, pro něj je letošní mistrovství světa výborná škola. Myslím, že si vede dobře a hraje to, co se od něj očekává.

Sešel jste se s někým i osobně?

S hráči ze Slovenska jsem se samozřejmě potkal. Měli jsme s Vilem Čachem a Patrikem Kochem menší pohovor. Viděli jsme se před tréninkem i po něm. Oba jsou v týmu nováčci, takže jsme mluvili o organizaci i o tom, jak by měla probíhat jejich letní příprava. Na větší rozhovory je ale ještě z naší strany čas, protože se teď musí soustředit na mistrovství světa.

Dnes v 17:30 | Jun.
HC Kometa Brno