Vladimír Kýhos: Trénink je přínosný, ale pravda se ukáže až v zápase

01.08.2016 · Martin Stebel
Letní prázdniny se plynule přehouply do své druhé poloviny, což je neklamné znamení, že hokejová sezona se neúprosně blíží. Jaká je současná situace v kádru třineckých Ocelářů? To bylo ústřední téma rozhovoru s hlavním koučem VLADIMÍREM KÝHOSEM.

Trenére, vaše mužstvo má za sebou dva týdny na ledě. Jaké jsou vaše poznatky ohledně aktuálního stavu Ocelářů?

První dva týdny jsme tady měli velký počet hráčů, brali jsme to jako záběhové období. Nyní se bude tréninková intenzita na ledě zvyšovat. S přístupem hráčů jsem spokojen, v suché přípravě i teď na ledě pracují velmi poctivě. Vidět hráče v tréninku je ale málo, pravda se ukáže až během ostrého utkání. Všichni vědí, že bojují o místo, což se snad přenese na led.

Koncem minulého týdne došlo k avizovanému zúžení kádru, osm hráčů se čerstvě bude připravovat v partnerském oddílu...

Nebylo to úplně jednoduché rozhodování. Poměrně dlouho jsme nad tím seděli a debatovali. Osobně jsem se například přikláněl k tomu, aby tady zůstal David Cienciala, který se mi zamlouval. Oproti loňské sezoně ukázal docela velký růst, alespoň co jsem slyšel od Rendy Muchy či Pavla Marka, kteří ho minulý rok viděli. Frýdek ovšem chce Davida na pozici prvního centra, což by pro něj bylo luxusní, ale zároveň těžké. Troufám si však tvrdit, že to zvládne, potenciál má velký. Tady ukázal předpoklady, je to kluk, který chce na sobě tvrdě makat. Davida určitě vyzkoušíme i u nás a budeme jej nadále pozorně sledovat. Je to příslib do budoucna.

V týmu je pár hráčů na zkoušku. Pojďme si tedy přiblížit, jaké dojmy na vás zatím zanechali. Začneme obráncem Lukášem Kozákem.

Lukáš je výborný bruslař, nechybí mu tvrdost, zatím se jeví nadějně, má předpoklady se do mužstva začlenit na delší dobu. Je to hráč v ideálním věku. Potřebujeme ho ale vidět v utkání, v krizové situaci, abychom jej mohli poznat blíž.

Dalším adeptem na ocelářský dres je Štefan Ružička. Třinecké fanoušky při minulém angažmá moc nepřesvědčil. Jak si počíná nyní?

Provázela ho pověst hráče, který málo bruslí, což se mi ale vůbec nezdá. Teď naopak je připravený dobře. Vypadá to, že mu nechybí odhodlání, má velkou chuť, poprat se o své místo v sestavě.

Třetím kandidátem je útočník Cory Kane. Toho údajně doporučil bývalý Ocelář Ladislav Kohn. Jak se vám zatím vysoký Američan jeví?

Cory je tady sice jen týden, ale rozhodně mě pozitivně překvapil. Je to hráč s velmi dobrou střelou, vynikající bruslař, umí se výtečně zapojit do kombinace. Zatím se jeví v pozitivním světle, z naší strany zřejmě bude zájem spolupracovat. Znovu ale musím zdůraznit, že hráče nutně potřebujeme vidět v zápasovém zatížení.

Obránce Lukáš Kozák třineckého kouče zaujal. Získá v nabitém kádru stabilní místo?

Na ledě dnes nebyl Jirka Polanský. Můžete prozradit důvod jeho absence?

Má drobný problém s dolní končetinou, ale není to nic zásadního, brzy bude fit. Vypadá to, že na led by mohl naskočit už ke konci týdne či začátkem toho příštího. Jirka má bezvadnou tréninkovou morálku, chodí denně posilovat, jezdí na kole. Nemám tudíž obavy, že něco ze své kondice ztratí.

Tento čtvrtek vás čeká přátelské utkání proti Olomouci. Nosíte už v hlavě předběžnou sestavu? Dáte prostor především hráčům, u kterých máte stále otazník?

Pravděpodobně se s Olomoucí domluvíme, jak k tomu přistoupíme, jestli dáme ve čtvrtek šanci všem našim hráčům nebo jen některým. Ještě si tedy musíme se Zdeňkem Venerou promluvit, v jakých sestavách by obě mužstva mohla hrát. V dalším týdnu totiž hrajeme domácí STEEL CUP, kde bychom už chtěli trochu konkrétnější soupisku. Věřím, že tento turnaj bude mít kvalitu, trochu odkryje sílu našeho týmu a budeme už schopni říct, se kterými hráči lze počítat do dalšího období.

Začátkem léta doplnil váš trenérský tým Břetislav Kopřiva. Vnímáte to jako výhodu, že budete mít po ruce hned dva asistenty?

Břéťa má obrovské zkušenosti, navíc už zná místní prostředí. V dnešním hokeji je rozhodně pozitivní, když máte vedle sebe dva asistenty. Hokej se nesmírně zrychluje, je to dynamický sport, rozhodují malé detaily. Znáte to pořekadlo: "Víc hlav víc ví." Získáte trochu širší pohled na hokej. Vždy z toho vyplyne nejlepší řešení, které je potom prospěšné pro celé mužstvo.

Dnes v 17:30 | Jun.
HC Kometa Brno