Vary dnes hrály opravdu dobře, tvrdí Martin Růžička

19.11.2010 · Daniel Ježek, Tereza Janovská, Michal Žáček
Mělo to být sedmé vítězství v řadě. Oceláři ještě necelých sedm vteřin před koncem základní hrací doby vedli, nakonec se však museli spokojit s jednobodovým ziskem po prohře v samostatných nájezdech. Utkání na západě Čech hodnotí Martin Růžička a Vojtěch Polák.
Ve středu porazil Třinec doma Litvínov vysoko 10:1. Dnes to byl zápas o něčem úplně jiném. Vsítili dvě branky a berou jen bod. Co na to říká střelec prvního třineckého gólu Martin Růžička? „Určitě to bylo o ničem jiném a my jsme to také čekali. Vary jsou doma nepříjemný soupeř a věděli jsme, že to nebude lehké. Začátek nám nevyšel, ale dokázali jsme to otočit. No a potom jsme to takhle podělali,“ mrzí třineckého útočníka.

Naproti Třinci dopadla Energie opačně. Na ledě Mladé Boleslavi prohrála 9:5 a dnes na ní šla vidět chuť vše odčinit. V defenzivní hře zabrala na plné obrátky a třinecké útočníky k ničemu nepustila. „Pokud dostane nějaký tým devítku, tak se většinou snaží to ten další zápas odčinit. Vary dnes hráli opravdu dobře. Bohužel jsme přišli o vedení.“

Oceláře dělil zisk plného počtu bodů pouhých sedm vteřin. Nakonec však brali jediný bod za prohrané nájezdy. Jak moc je mrzí, že nezvládli vybojovat aspoň ten druhý bod? „Tohle nás mrzí opravdu hodně. Chybělo pouhých sedm vteřin do konce a mohli jsme mít tři body, takhle máme jen jeden. Je to velmi nepříjemné, ale v hokeji se to prostě stává. Teď se musíme otřepat a v dalším zápase to již nedopustit,“ burcuje své mužstvo.

Martin poslední minuty proseděl na lavičce, odkud pozoroval konečný tlak Energie a mohl se jen modlit, aby to jeho spoluhráči zvládli. Zbytečně. Třinec tlak neustál a pár vteřin před koncem inkasoval branku, po které ještě Hamerlík vzteky odhodil svou bránu. Jaké byly jeho pocity? „Já jsem to vůbec neviděl. Radši jsem se na to nekoukal. Vím jen, že byl Petr Hamerlík hodně naštvaný, ale nevím proč. Nevím, zda ho někdo tlačil do brány nebo zda jí někdo posunul. Zatím jsme o tom nemluvili.

Karlovy Vary nepřekonatelně válí v přesilových hrách, ve kterých jsou suverénně nejlepší v extralize. Dnes však z osmi přesilovek nevyužili žádnou, což se jen tak nějakému týmu ubránit nepodařilo.. Připravovali se Třinečtí nějak speciálně na tuhle část hry? „Trenéři nám ukazovali několik videí, takže jsme na to byli velmi dobře připravení. Nedali nám ani jednu branku z přesilové hry, což je dobře. Vary mají v týmu velké hráče. Mají třeba Vencu Skuhravého a Petra Kumstáta, který to střílí na bránu a ostatní se to snaží dorazit. Je to těžké bránit, ale musíme to zachytit již v rozehrávce, aby se neusadili.“

Jediným kdo dnes večer využil přesilovou hru, byl právě Martin Růžička. V přesilové hře čtyř proti třem se dlouho jeho tým nedokázal prosadil, ale tři vteřiny před návratem Václava Skuhravého se to podařilo. „Ta střela mi sedla výborně. Tyhle kombinace máme nacvičené a naštěstí to opravdu vyšlo, ale bohužel to nebylo k ničemu.“

Utkání nakonec dospělo do samostatných nájezdů, ve kterých byli díky Petri Kokkovi úspěšnější domácí. Karlovarští jako taktický tah zvolili výměnu brankářů. Všiml si toho i Martin? „Všiml jsem si toho. Lukáš Sáblík je vysoký brankář, tak jsem si řekl, že to zkusím mezi betony, což nakonec vyšlo.“ Po něm se k nájezdu připravil Lukáš Krajíček, který se snažil jeho střelu napodobit, ale Sáblíka již podruhé stejnou ranou nepřekvapil. Radil mu Martin jak na karlovarského brankáře? „Abych pravdu řekl, tak jsem jeho nájezd ani neviděl. Ale neradil jsem mu,“ dodává.

Dnes se celý den navíc řešila kauza týkající se špatně registrovaných hráčů. Chybujícím klubům dnes byly odečteny body, což rozpoutalo vlnu emocí. Jak tuto kauzu hodnotí? „Já osobně jsem to sledoval jen z části, protože se nás to vyloženě netýkalo. Ty týmy si to vůbec nezaslouží. Od začátku sezony o něco bojují a pak o body přijdou, takže mají v podstatě po sezoně. Nějaká chyba se tam stala, ale myslím si, že bych to řešil menším postihem, protože ti kluci za to nemohou.“,

Když se vyhraje, nějaká svačinka pro kluky tam je, říká o zápasech proti bývalému mužstvu Vojtěch Polák

V první třetině nevěděli Třinečtí, kde jim hlava stojí. Karlovarským hráčům nechyběl pohyb a Ocelářům zatápěli co jen to šlo. Nakonec však vstřelili jen jednu branku. Třinec utkání dokázal otočit a nechybělo mnoho a mohl se radovat ze třech bodů. Sedm vteřin před koncem však přišlo vyrovnání a v nájezdech i prémiový bod pro Západočechy. “Utkání bylo v našich rukách, kdy jsme sedm vteřin před koncem dostali gól na 2:2. Dneska jsme polovinu zápasu, možná dvě třetiny nehráli vůbec dobře. Pak se to trochu zlepšilo. Efektivita byla celkem slušná, vedli jsme 2:1, ale pak jsme udělali chybu a to se nesmí stávat,“ říká o ztrátě dvou bodů třinecký Vojtěch Polák.

Zvláště první třetina vyšla výborně energetikům. Na třineckou branku posílali jednu střelu za druhou. „Měli jsme špatný pohyb a Vary dobře bruslily. Dneska můžeme jen děkovat Peterovi, že tam nepadlo více branek. Hráli jsme hrozně a osobně si myslím, že jsme si ani nezasloužili zvítězit.“

Třinec je momentálně prvním mužstvem extraligy. Díky svému útoku a výborné obětavé obraně je právě tam, kde je.  “Je tu výborná banda a hrajeme jako kapela. Musíme se jen vzpamatovat z tohoto nezdaru. V neděli se hraje znovu.“

Jméno Vojta Polák dříve skandovali diváci v Karlových Varech. Diváci, kde Polák začínal s hokejem. Doba je jiná, Polák nastupuje za Třinec, ale na Karlovy Vary nezapomněl.  „Vždycky řeknu, že když vyhrajeme, tak je tam nějaká svačinka pro kluky. Je to ale třetím rokem, co jsem pryč z Varů a beru to jako každý jiný zápas. Snažím se pro tým udělat maximum, bohužel se to dnes nepovedlo.“