Vánoce patří hlavně dětem, shodují se Bonk s Kohnem

24.12.2011 · Martin Stebel
Několik věcí je spojuje. Oba mají moravské kořeny. Hráli nejkvalitnější soutěž světa - zámořskou NHL. Během angažmá za Atlantikem poznali své životní partnerky. Po návratu do Česka hájí barvy týmu zpod Javorového. S Radkem Bonkem a Ladislavem Kohnem byla tentokrát řeč na téma Vánoce.

Kapitán Radek Bonk má doma veselo a nuda určitě nehrozí. Spolu s kanadskou manželkou Jill totiž vychovávají hned kvarteto potomků - Olivera, Kennedy a dvojčata Camerona s Mayou: "V současné době asi nejemotivněji prožívají Vánoce právě naše děti. Jelikož jich mám trochu víc, už se moc těším, jak budou reagovat na dárečky. U nás doma v Kopřivnici dodržujeme dvojí tradice – kanadské i české. Mám blízko k oběma kulturám, proto i na Štědrý den máme zvyky a taky jídlo z obou zemí rozdělené zhruba půl na půl," říká hrdý otec a dále pokračuje: "Vánoce mám spojené hlavně s rodinou. Už jako malé dítě jsem měl tyhle svátky v oblibě a stále mám vánoční atmosféru a vše okolo toho moc rád. Je dobré se na pár dní zastavit, vyčistit si hlavu od hokeje a trávit čas jen s rodinou a blízkými přáteli. Dětem nedáváme dárky hned 24. prosince, jak je tradicí v Česku, ale až na druhý den ráno, jak je tomu zvykem v anglosaských zemích. Důvod je jednoduchý. Naše děti jsou malé a chodí brzy spát, proto by si dárečky moc neužily hned večer, ale vhodnější to bývá podle zámořské tradice až další den v ranních hodinách."

Na konci roku je dobrým zvykem popřát si. Jaký vzkaz adresuje veřejnosti třinecký matador?: "Všem fanouškům bych rád popřál pohodové Vánoce a do Nového roku především hodně zdraví, protože to je asi nejcennější hodnota, kterou všichni máme."

Pro Ladislava Kohna bude závěr kalendářního roku poněkud netypický: "Letošní Vánoce budu mít trochu specifické. Manželka Katie je totiž momentálně se synem Jakubem a dcerkou Annabel v Americe a budou tam i během vánočních svátků. Pevně doufám, že tam prožijí hezké chvíle. Tatínek prostě letos zůstal v Česku a musí hrát hokej," usmívá se. Jak tedy budou vypadat jeho Vánoce?: "Chystám se za svým otcem do Uherského Hradiště. Momentálně bydlí sám, jelikož moje mamka v minulém roce zemřela. Věřím, že budeme mít s tátou pěkné svátky. Mám ještě staršího bratra, který žije v Německu a ten k nám rovněž později dorazí. Můj táta má rád folklór, proto očekávám, že bude znít i nějaká vánoční muzika ve folklórním stylu. Říkal mi, že budeme spolu něco dopředu vařit. Zřejmě to bude bramborový salát a uděláme si k tomu i rybu. Společně to připravíme a pak i sníme," plánuje si gastronomický program a dodává: "V minulosti jsme s manželkou a dětmi měli českoamerické Vánoce. Jsem člověk, který se snaží ctít tradice. Na Vánocích je vždy nejkrásnější upřímná radost dětí, když rozbalují dárečky. Co se týče jídla, tak máme na stole buď rybu, nebo krůtu. Mám rád obojí."

A jak zní jeho vánoční poselství?: "Chtěl bych lidem popřát hezké svátky, ať jsou všichni na sebe hodní a tolerantní. V Novém roce hlavně zdravíčko a životní optimismus."

Dnes v 18:00 | Jun.
HC Energie Karlovy Vary