Václav Varaďa: Trenéřina je moje vize do budoucna

12.08.2013 · Martin Stebel
Kdo bedlivě sleduje dění okolo třineckého hokeje, tomu zcela jistě neuniklo, že během přípravných zápasů vypomáhá na trenérské lavičce Václav Varaďa. Se zkušeným hráčem proto byla řeč na toto téma.

Pro mnohé to bylo velké překvapení, někteří to naopak čekali. Začátkem srpna během přátelského utkání v Havířově stál po boku Jiřího Kalouse poprvé právě důrazný útočník: "Stát na trenérské lavičce, to je něco nového. Člověk to vidí z jiné stránky, těšil jsem se. Je to něco, co bych rád do budoucna dělal. Věřím, že mám co nabídnout. Tuhle sezonu beru jako poslední v roli hráče, proto si chci pomalu zvykat i na trenéřinu, chci to skloubit. Bude to asi velká zátěž, budu mít víc práce, ale jsem na to připraven," hlásí 37letý hráč.

Nabízí se otázka, jak budou mít třinečtí trenéři od nové sezony rozdělené kompetence: "S trenéry máme nastolené, jak by to mohlo fungovat. Představa je taková, že budu spojkou mezi hráčskou kabinou a trenéry. Vše se bude odvíjet i od toho, v jakém stavu naše mužstvo bude, kolik hráčů bude zraněných. V mé kompetenci by měly zůstat tréninky navíc. Zůstanu na ledě s hráči, kteří potřebují na něčem potrénovat, v něčem se zlepšit. Měl bych mít na starost také hráče, kteří se budou vracet po zranění a potřebují zabrat na kondičce."

Václav Varaďa na třinecké střídačce během úvodního utkání s Košicemi. foto: Marian Ježowicz

Ostřílený rutinér, jenž má v rámci NHL odehráno deset sezon, ve kterých nasbíral téměř 600 zápasů, po konci loňského ročníku dlouho zvažoval, kterým směrem se bude dál ubírat jeho profesní život: "V Třinci mi končila smlouva a uvažoval jsem co dál. Udělal jsem si trenérskou licenci B. Díval jsem se do budoucna, zda se přesunout na druhou stranu, ale věřím, že mám stále co nabídnout i jako hráč. Trenéřina je moje vize do budoucna. Jedna sezona pod Jirkou Kalousem a Pavlem Markem je pro můj trenérský vývoj ideální."

Dvojnásobný mistr světa si je vědom, že skloubit dvojroli nebude během extraligové sezony snadné a zároveň plně respektuje autoritu hlavních trenérů: "Jsou to nadřízení a já jsem zvyklý dělat, co se vyžaduje. Máme v hokeji podobné vize, což je základ. Občas samozřejmě můžeme mít odlišný pohled na určité herní situace. Je ale dobré, když jsou někdy různé úhly pohledu a na základě dohody z toho vzejde něco, co bude fungovat. Musí být mezi námi důvěra i co se týče komunikace," říká závěrem hokejista, jenž měl před dvěma roky lví podíl na třineckém titulu.