Václav Varaďa si připsal sté tříbodové vítězství v základní části

29.01.2021 · Michal Samiec
Pouze Pavel Marek, trenér prvních třineckých mistrů, a Alois Hadamczik, pod jehož taktovkou Třinec získával první extraligové ostruhy, stáli na lavičce třineckých hokejistů aspoň při sto výhrách v základní části. V úterý v Brně do tohoto úzkého společenství přibyl Václav Varaďa.

Václav Varaďa přišel pod Javorový v roce 2010. Připsal si výrazný podpis pod prvním titulem Ocelářů jako hráč a následně plynule přešel do trenérské pozice. Nejprve jako asistent Jiřího Kalouse a později po kolečku u mládeže a reprezentací jako hlavní trenér. Tím se stal v roce 2017 – to znamená, že tato sezóna je pro něj čtvrtá na lavičce Ocelářů v pozici hlavního kouče. Za tu dobu Varaďa odtrénoval 186 zápasů v základní části (všech 52 v první sezóně, následně ve dvou po sobě jdoucích sezónách po 49, když vždy třikrát chyběl kvůli účasti na šampionátu dvacítek, a v této sezóně stál na hráčské lavici zatím 36krát), přičemž si tým připsal plnohodnotné, tříbodové vítězství v 54 procentech případů.

Byly již zmíněny dvě výrazné tváře třinecké trenérské historie - Pavel Marek má na svém kontě výher v normální hrací době v základní části nejvíce, protože jich je 145, nicméně při 355 odtrénovaných zápasech v základní části to dává nižší podíl (41 procent zápasů končilo výhrou). Zato Alois Hadamczik vybojoval s týmem 113 výher za plný počet bodů ve 226 zápasech – přesně polovina zápasů končila výhrou v normální hrací době.

První zápas

První zápas v pozici hlavního kouče Varaďovi sice nevyšel vítězně, nicméně jedná se o zápas, na který je možné vzpomínat. V září 2017 se totiž v Brně odehrála parádní ofenzivní bitva, kterou měli Oceláři dobře rozehranou, ale nakonec dva body brali po penaltovém rozstřelu hráči Komety. Nejvíc upoutala první třetina – Tomáš Marcinko v první minutě svého působení v Třinci otevřel skóre, následně se trefil Irgl a ještě jednou Marcinko a Třinečtí vyhráli první třetinu 3:2. Ve druhé části hry gólem Hrni, jehož střelecký brněnským zápisem zároveň o pár řádků níž končí vzpomínání na prvních sto výher v základní části trenéra Varadi, Oceláři odskočili na rozdíl dvou gólu, k první tříbodové výhře v první zápase to ale nevedlo.

8. září 2017: HC Kometa Brno – HC Oceláři Třinec 5:4 po samostatných nájezdech. Za Oceláře se prosadili: Marcinko 2x, Irgl, Hrňa

Trenér Varaďa zápasy dokáže emotivně prožívat. Na snímku Ivo Dostála ze svého prvního v pozici hlavního kouče Ocelářů v září 2017 v Brně.

První výhra

Václav Varaďa na první plnohodnotnou výhru ve svém novém působišti nemusel dlouho čekat. Hned v rámci druhého kola o dva dny později ho čekalo první utkání na ledě domovské WERK ARENY. Třinečtí se představili proti Plzni a v zápase trpělivě budovali vedení, které vytvořili ve druhé polovině první třetiny. Opět se dvakrát prosadila jedna z předsezónních posil Tomáš Marcinko, jehož úvodní zápasy ve třineckých barvách znamenaly doslova gólovou explozi. Hosté se prosadili dvakrát, ale góly Denise Kindla a Milana Gulaše jen mírnily vybudované vedení Ocelářů v poměru 0:4 z plzeňského pohledu.

10. září 2017: HC Oceláři Třinec – HC Škoda Plzeň 5:2. Za Oceláře se prosadili: Marcinko 2x, Polanský, Martin Růžička, Adamský

Václav Varaďa při poradě se svými svěřenci. Foto z prvního vítězného utkání Varadi na lavičce Ocelářů.

Zápasy a sezóny mezitím…

Kouč Varaďa má třinecké áčko pod palcem čtvrtou sezónu. Během všech tří kompletních základních částí se umístil nejhůř do třetího místa, ve všech základních částech vybojoval postup do Champions Hockey League, byť poslední kvalifikace z jara 2020 nakonec k další účasti Ocelářů v nadnárodní soutěži nevedla, neboť celý ročník byl zrušen vinou světové pandemie.

Zajímavostí je, že nejvíc toho v sezónách pod koučem Varaďou odehráli obránci David Musil a Milan Doudera (oba 186 zápasů), z útočníků pak Vladimír Dravecký (181 utkání). Nejproduktivnějším hráčem základních částí pod Varaďou je Martin Růžička, který nastoupil do 145 zápasů a v nich si připsal 164 kanadských bodů (68+96). Z obránců pak je pod Varaďou nejproduktivnější Martin Gernát – 132 zápasů, 83 bodů (22+61).

Stá výhra

Střihem jsme se dostali o tři a půl roku později v čase, ale zůstáváme v brněnské aréně, dříve nazývané Rondo, dnes DRFG areně. Kdyby do sezóny nevkročil koronavirus, stá výhra trenéra Varadi na lavičce Ocelářů by přišla pravděpodobně jinde a jindy, až 26. ledna se totiž dohrával zápas prvního kola. Zápas pod Špilberkem byl od začátku vyrovnaný, za vyrovnaného stavu 2:2 se vstupovalo ještě do poslední minuty. Zhruba půlminutu před koncem Erik Hrňa, který se prosadil i v dříve zmiňovaném první utkání trenéra Varadi u Ocelářů, překlopil zápas na třineckou stranu. Až v úplném závěru utkání jsme se tak dozvěděli, že právě v tomto zápase třinecký kouč završí počet výher v normální hrací době v základní části na sto a stane se tak třetím trenérem v klubové historii, kterému se podařilo pokořit tento milník.

26. ledna 2021: HC Kometa Brno – HC Oceláři Třinec 2:3. Za Oceláře se prosadili: Hrehorčák, Kurovský, Hrňa

Václav Varaďa na tiskové konferenci po utkání hodnotí zápas proti brněnské Kometě. Jednalo se o stou výhru v základní části, kterou na lavičce Ocelářů odkoučoval.

Samotný oslavenec o blížícím se milníku netušil a dozvěděl se o něm až po brněnském utkání: „Přiznám se, že o tomto milníku jsem nevěděl, je to pro mě velká pocta. Roky rychle plynou, hlavním trenérem jsem už čtvrtou sezonu. Je to hezké číslo, kterého si velmi cením. Věřím, že další úspěšné zápasy budou rychle naskakovat. Zatím nic nekončí, chtěl bych hranice posouvat dál. A to se týká našeho třineckého hokejového prostředí, tak rovněž našich hráčů. Také do realizačního týmu si vybírám lidi, kteří pracují na maximum. Věřím, že rovněž oni vnímají fakt, že se stávají lepšími, stejně jako hráči. Mým přáním je, abychom si udrželi touhu se stále zlepšovat a měli chuť vyhrávat,“ zhodnotil dosažení dílčího úspěchu třinecký kouč.

Řeč čísel

Bilance Václava Varadi v základní části v pozici hlavního kouče Ocelářů (zápasy, výhry v normální hrací době – výhry v prodloužení/nájezdech – prohry v prodloužení/nájezdech – prohry, procentuální podíl výher v normální hrací době na celkovém počtu zápasů v základní části:

Zdroj fotografií použitých v článku: Foto Ivo Dostála, Petra Rubala, Lukáše Filipce, twitterový účet HC Oceláři Třinec