V sobotu do Třince dorazí Leksand

03.09.2021 · Dominik Stošek
Před začátkem extraligové sezóny Oceláři odehrají ještě jedno kolo Ligy mistrů. V sobotu budou na svém ledě od 15:00 hostit švédský Leksand, se kterým v prvním střetnutí prohráli těsně 2:3. Třinečtí hráči budou v této odvetě usilovat o prolomení série tří proher v řadě a zisk prvních bodů do tabulky Champions Hockey League.

LEKSANDS IF

Klubové barvy modrá a bílá, čtyřnásobný vítěz nejvyšší švédské soutěže a jeden z nejpopulárnějších týmů Švédska. Celek Leksand sídlí ve stejnojmenném šestitisícovém městečku, které se nachází v regionu Dalarna, ve střední části Švédska. Švédský tým byl založen v roce 1919. Zajímavostí je, že kapacita Tegera Arény (7650), která je tradičním stadionem švédského celku, je vyšší než samotný počet obyvatel žijících v městečku Leksand.

Klub byl velmi úspěšný v letech 1969 až 1975, ve kterých posbíral všechny čtyři tituly – ten poslední je šestačtyřicet let starý. Pětkrát pak skončil ve švédské nejvyšší soutěži na druhém místě, naposledy v roce 1989. V poslední době působil hlavně na rozmezí první a druhé nejvyšší soutěže. Od sezóny 2014-15 odehrál v nejvyšší SHL čtyři sezóny (letošní byla zdaleka nejlepší) a o patro níž sehráli hráči Leksandu tři kompletní ročníky.

Na aktuální soupisce mnoho zvučných jmen nenajdeme. Za zmínku ale zcela určitě stojí kanadský bek se zkušenostmi z NHL Carter Ashton nebo například kapitán Patrik Zackrisson. V minulé sezóně v klubu působili Marek Hrivík s Peterem Cehlárikem. České zástupce Leksand dovnitř své kabiny pustil pouze ve čtyřech sezónách. Z těch známějších jmen bychom zde mohli najít v sezóně 2005/2006 útočníka Jaroslava Kallu, o nadcházející dvě sezóny posléze kupříkladu Romana Vopata.

Pro Leksand je letošní ročník Ligy mistrů, co se účasti týče, vůbec první v celé jeho historii. Švédský celek v tomto ročníku prozatím válí a svádí souboj o první příčku společně se švýcarským Fribourgem, který je před ním jen díky lepšímu skóre. Nejproduktivnějším hráčem Leksandu je Fin Mikael Ruohomaa, s bilancí dvou vstřelených branek a tří asistencí je zároveň čtvrtým nejproduktivnějším hráčem celé Ligy mistrů. Nesmíme opomenout taktéž amerického beka Matta Caita, který s pěti body (1+4) patří k jedním z nejproduktivnějších obránců Champions Hockey League.

Odehraná utkání v CHL:

PŘEDCHOZÍ UTKÁNÍ (2. září 2021)

Slovan Bratislava vs. Leksands IF - 2:4 (0:2, 1:0, 1:2)

Branky a nahrávky: 30. Fominykh (Zigo), 51. Kytnár (Kundrik, Zigo) – 3. Forsberg (Själin, Karlsson), 4. Heineman (Aman), 42. Ruohomaa (Kloos), 44. Knuts (Forsberg, Caito)

Sestava Leksandu v posledním utkání: Brage (Kaskisuo) – Själin, Caito, Lundqvist, Ahnelöv, Berg, Noren, Bichsel, Kandergard – Kloos, Ruohomaa, Lang – Rosén, Zackrisson, Ashton – Veronneau, Aman, Heineman – Karlsson, Knuts, Forsberg.

HC OCELÁŘI TŘINEC

Hráči s drakem na prsou se zatím v Lize mistrů trápí. Ve třech odehraných zápasech se jim nepodařilo ani jednou bodovat a aktuálně se tak nachází na třetí příčce skupiny F. Naposledy Oceláři ztratili body v zápase proti švýcarskému Fribourgu, kdy po první třetině vedli už 3:0, pak ale přišla prostřední dvaceminutovka, ve které třinečtí hráči o své vedení přišli. Nakonec se o osudu utkání rozhodovalo ve třetí periodě, v níž vstřelil jedinou branku Rafael Diaz a Oceláři už poté na těsné vedení Fribourgu nedokázali nijak gólově zareagovat.

„První třetina nám vyšla, jak herně, tak výsledkově. Byli jsme jednoznačně lepší, takhle bychom si to představovali, kdybychom to vydrželi celých šedesát minut. Od druhé třetiny nebyl náš výkon, jako bychom si představovali. Ve třetí třetině jsme nevyužili šance, které jsme měli, mohli jsme si pomoct nějakým gólem v přesilovce a minimálně srovnat,“ shrnul průběh posledního utkání asistent trenéra Aleš Krátoška.

HC Oceláři Třinec vs. Fribourg-Gottéron - 3:4 (3:0, 0:3, 0:1)

Branky a nahrávky: 4. Kofroň (Marcinko, Adámek), 11. Chmielewski, 14. Marcinko (Hrňa, Musil) – 23. Sprunger (Didomenico, Bykov), 26. Sprunger (Desharnais, Mottet), 40. Didomenico (Mottet), 43. Diaz (DiDomenico, Bykov)

Sestava Ocelářů v posledním utkání: Mazanec (Kacetl) – Kundrátek (TS), Musil, Doudera, Marinčin, Adámek, Jaroměřský, Matyáš – Růžička (A), Vrána (C), Nestrašil – Hrňa, Marcinko, Kofroň – O. Kovařčík, M. Kovařčík, A. Chmielewski – Dravecký (A), Roman, Hrehorčák