V pátek pod Javorovým důležitá bitva s Litvínovem

21.02.2013 · Michal Samiec
Oceláři většinu ročníku strávili na pozicích do čtvrtého místa, jenže před koncem dlouhodobé části sezóny si situaci zbytečně zkomplikovali. V posledních třech kolech je čekají dva domácí zápasy, ve kterých je potřeba zabojovat o co nejlepší pozici.

Sponzorem pátečního utkání s Litvínovem je společnost TESO - TECHNICKÉ SLUŽBY OCHRANY OVZDUŠÍ OSTRAVA spol. s.r.o.

Pátečních 17 hodin, to je hodina úvodního buly utkání 50. kola základní části Tipsport extraligy, kdy se ve třinecké Werk aréně setká tým třineckých Ocelářů s chemiky z Litvínova. Třinec má o co bojovat a co napravovat, v posledních osmi zápasech pouze jedinkrát vyhrál a získal jen pět bodů, čímž nenavázal na skvělou druhou čtvrtinu základní části. Litvínov na druhé straně má také o co hrát, Severočeši stále bojují o elitní šestku zajišťující přímý postup do čtvrtfinále.

HC Verva Litvínov

Tým Vervy z Litvínova je příjemným překvapením letošního ročníku extraligy. Svěřenci trenérů Jeřábka a Rosola měli za úkol napravit loňskou sezónu, kterou zachránili až ve skupině o 11. až 14. místo. Po základní části totiž tým, který o rok dříve ve čtvrtfinále 2011 notně potrápil na jejich cestě za titulem třinecké Oceláře, byl o pouhé tři body před poslední Mladou Boleslaví na 13. místě tabulky. Play-out se Litvínovu povedl a nakonec navýšil náskok na Středočechy na sedm bodů. Letošní ročník je úplně o něčem jiném, Verva bude opět hrát play-off, bojuje dokonce o přímý postup do čtvrtfinále.

Litvínovští postavili své letošní výsledky v základní části na několika pilířích. Daří se Viktoru Hüblovi, který by – nebýt skvělé formy Martina Růžičky – nejspíš s více než bodem na zápas bojoval o korunu lídra produktivity. Střelecky se daří Františku Lukešovi, který nastřílel už 25 branek. Poprvé v kariéře dostal větší prostor v brance extraligového týmu Pavel Francouz. Dobrou sezónu také zažívá Rostislav Martynek, ten má na svém kontě 15 branek a 26 bodů, což z pohledu statistik značí jednu z nejlepších sezón třineckého rodáka v extraligové kariéře.

Poslední zápas Litvínova:

17. února: HC Verva Litvínov – HC Sparta Praha 4:1 (1:0, 2:1, 1:0)
Branky a nahrávky: 13. Hübl (Lukeš), 32. Kousalík (Ručinský), 33. J. Černý (Ručinský), 47. Majdan (Lukeš, Kousalík) - 21. Tenkrát (J. Hlinka).

Sestava Litvínova v posledním zápase: Francouz - Kousalík, Kubát, Stříteský, Zeman, Gula, Brejčák, Posmyk, Jareš - Majdan, V. Hübl, Lukeš - Baláž, Piroš, Ručinský - Rapáč, J. Černý, R. Pšurný - Martynek, Hanzl, Trávníček.

Pavel Francouz v loňské sezóně nakouknul i do sestavy Ocelářů, ale v brankovišti strávil jen pár desítek minut. Prozatím největší zlom v jeho kariéře nastal před touto sezónou, kdy si jej jako jedničku pro svůj A-tým vybral klub z Litvínova.

Z kabiny Ocelářů

Třinečtí v poslední době vypadli z role. Ještě po třetí čtvrtině byli v přímém boji o Prezidentský pohár, který by byl druhý v historii klubu. Ovšem série, která začala ve 43. kole utkáním s Vítkovicemi, Slezany z této pozice odklidila. Třinec je v současné chvíli na páté pozici, ale v případě zvládnutí utkání s Litvínovem se Oceláři vrátí do elitního kvarteta – mají totiž lepší vzájemnou bilanci zápasů s pražskou Spartou. Přestože by se z aktuální pozice Ocelářů mohlo zdát, že situace není úplně optimální, postup mezi elitní čtyřku mají svěřenci trenéra Turka vše ve svých rukách.

Oceláři se zhruba po týdnu a půl vracejí ze třízápasového venkovního tripu, který nedopadl vůbec dobře. Od druhé poloviny druhé třetiny, kdy Třinečtí vedli 3:1 v Českých Budějovicích, se hráčům vše sypalo pod rukama. Jediným pozitivem je překonání rekordu v kanadském bodování Martinem Růžičkou, který zároveň vyrovnal střelecký rekord. Dobrou zprávou je také návrat kapitána Bonka, který se vrátil do sestavy v neděli v Pardubicích.

Poslední zápas Ocelářů:

19. února: HC ČSOB Pojišťovna Pardubice – HC Oceláři Třinec 5:3 (3:1, 0:0, 2:2)
Branky a nahrávky: 8. Buchtele (Kousal, Vašíček), 8. Ďaloga (Rolinek), 10. Buchtele (Radil), 43. Nosek (Marušák, Zohorna), 60. Píša (Kousal) - 4. Varaďa (Růžička, Roth), 42. Klouček (Adamský, Polanský), 59. Polanský (Ovčačík, Orsava).

Sestava Třince v posledním zápase: Hrubec (10. Hamerlík) – Roth, Kania, Ovčačík, Zíb, Lojek, Klouček – Růžička, Bonk, Varaďa – Květoň, Rákos, Peterek – Klimenta, Polanský, Adamský – Hrňa, Zagrapan, Orsava.

V posledním vzájemném měření sil, které proběhlo na Tři krále pod Krušnými horami, prohrávali Oceláři v desáté minutě již 0:3. Slezané nakonec vezli domů alespoň bod za prohru 5:6 v nájezdech a důležitým momentem, který vrátil Třinec zpět do hry, byla branka Jana Peterka z 19. minuty, kterou nejzkušenější muž v kádru Ocelářů snižoval na 2:3.

Vzájemné zápasy

Jestliže duely s Pardubicemi přinášejí v této sezóně hodně branek, zápasy s Litvínovem jsou z tohoto pohledu neméně atraktivní. Dosud během 185 minut, kdy spolu na ledě válčili Oceláři s Chemiky z Litvínova, padlo celkem 25 branek. Oceláři skórovali patnáctkrát a Litvínov desetkrát. První zápas nedaleko německých hranic Oceláři zvládli i díky výborné druhé třetině, které letos týmu Josefa Turka opravdu fungují, Třinečtí vyhráli v poměru 4:1. Druhé utkání rovněž rozhodla prostřední třetina. Po bláznivém úvodním dějství, kdy Třinec v osmé minutě vedl 2:0, ale o 11 minut později to bylo už 2:3, Slezané právě ve druhé třetině zápas opět překlopili na svou stranu a utkání nakonec skončilo vítězstvím 6:3. Neméně napínavé bylo i poslední dosud sehrané střetnutí. Šestého ledna se na ZS Ivana Hlinky ujali domácí brzo vedení a v 10. minutě to bylo už 3:0. Třinečtí do pauzy snížili na rozdíl jediné branky

12. října: HC Verva Litvínov – HC Oceláři Třinec 1:4 (1:1, 0:3, 0:0)
Branky a nahrávky: 7. Hübl (Lukeš) - 4. Hrabal (Růžička), 33. Orsava (Hrňa, Zagrapan), 34. Růžička (Bonk, Varaďa), 38. Roth (Růžička, Varaďa).

23. listopadu: HC Oceláři Třinec – HC Verva Litvínov 6:3 (2:3, 2:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 6. Zagrapan (Varaďa, Roth), 8. Varaďa (Růžička M.), 33. Hrabal (Varaďa, Zagrapan), 37. Růžička M. (Varaďa, Zagrapan), 52. Polanský (Rákos), 58. Klimenta (Polanský) - 13. Kubinčák (Hübl), 17. Černý (Kousalík), 19. Kubát (Majdan, Hübl).

6. ledna: HC Verva Litvínov – HC Oceláři Třinec 6:5 po sam. náj. (3:2, 1:2, 1:1/0:0)
Branky a nahrávky: 1. Lukeš (Hübl, Majdan), 5. Ručinský (Hanzl, Stříteský), 10. Hübl (Lukeš), 33. Stříteský (Zeman, Hanzl.), 41. Kubát (Lukeš), nájezd Lukeš - 12. Adamský (Klimenta, Polanský), 19. Peterek (Varaďa, Květoň), 25. Adamský (Polanský), 33. Bonk, 59. Roth (Květoň, Polanský).

Bilance venku: 24 zápasů, 7-3-3-11, skóre 65:78, 30 bodů
Bilance v posledních 10 zápasech: 6 výher (3 v prodl.) – 4 prohry (2 v prodl.), skóre 32:23, 17 bodů
Aktuální série: 1 výhra
Lídr kanadského bodování: Viktor Hübl 57 (21+36)
Nejlepší střelec: František Lukeš 25
Nejlepší nahrávač: Viktor Hübl 36
Nejproduktivnější obránce: Karel Kubát 18 (4+14)
Nejtrestanější hráč: Karel Kubát 109
Nejlepší v +/-: Viktor Hübl +14
Brankáři: Pavel Francouz, 43 zápasů – 24 výher, 19 proher, úsp. 92,04 %, prům. 2,59 g/z, 1 čisté konto
Martin Volke, 1 zápas – 1 prohra, úsp. 92,68 %, prům. 3,00 g/z, 0 čistých kont
Patrik Nechvátal, 1 zápas – 1 výhra, úsp. 90,91 %, prům. 2,93 g/z, 0 čistých kont
Petr Franěk, 8 zápasů – 3 výhry, 5 proher, úsp. 88,37 %, prům. 4,13 g/z, 0 čistých kont
Hrál v drese soupeře: Pavel Francouz, Rostislav Martynek.

Statistické okénko – HC Oceláři Třinec

Umístění v tabulce: 5.
Bilance: 49 zápasů, 22-5-4-18, skóre 187:153, 80 bodů
Bilance doma: 24 zápasů, 16-2-1-5, skóre 107:64, 53 bodů
Bilance v posledních 10 zápasech: 3 výhry – 7 proher (2 v prodl.), skóre 39:39, 11 bodů
Aktuální série: 3 prohry
Lídr kanadského bodování: Martin Růžička 79 (38+41)
Nejlepší střelec: Martin Růžička 38
Nejlepší nahrávač: Martin Růžička 41
Nejproduktivnější obránce: Josef Hrabal 35 (9+26)
Nejtrestanější hráč: Lukáš Zíb 80
Nejlepší v +/-: Martin Adamský +18
Brankáři: Peter Hamerlík, 31 zápasů – 14 výher, 17 proher, úsp. 91,89 %, prům. 3,01 g/z, 2 čistá konta
Šimon Hrubec, 26 zápasů – 14 výher, 12 proher, úsp. 92,27 %, prům. 3,10 g/z, 0 čistých kont
Hrál v drese soupeře: nikdo.