Už bylo na čase konečně vyhrát, smál se Tomáš Duba

04.12.2009 · Martin Stebel
Velká úleva. Tak lze stručně charakterizovat atmosféru u vítězné kabiny Ocelářů po tradičním derby s Vítkovicemi. Střetnutí proti tabulkovému lídrovi zvládli třinečtí na výbornou a po koncentrovaném výkonu triumfovali 4:0. K pozápasovému hodnocení jsme tentokrát pozvali Tomáše Dubu a Petra Kanka.

Přesně šest týdnů uplynulo od doby, kdy Tomáš Duba naposledy zahájil v třinecké brance zápas proti Zlínu. Zdravotní trable mu pak znemožnily další extraligové starty: "Po měsíci a půl jsem od první minuty stál znovu v brance. Ze začátku bylo znát, že jsem trochu nejistý. Potřeboval jsem si šáhnout na puk, měl jsem štěstí, že z těch věcí co jsem zkazil, nepadl gól. Pak už jsem se cítil klidnější," popsal prvotní dojmy.

Tomáš Duba proti Vítkovicím

V dalším průběhu už byla znát větší sebedůvěra domácího gólmana. Postupně se dostal do tempa a několika spolehlivými zákroky tým podržel: "Myslím, že to všichni viděli. Celý tým hrál velmi disciplinovaně směrem dozadu. Kluci mi hodně pomáhali, hráli fantasticky obětavě. Občas se stane, že bezhlavě útočíme a gólmany tam necháme vykoupat, ale dnes to bylo úplně opačně. Kluci hráli týmově a nemohl jsem si přát nic lepšího," nezapomněl vyzdvihnout bezchybnost v defenzivní činnosti.

Ve třetí dvacetiminutovce mnohým domácím fandům značně zatrnulo. Tomáš poněkud riskantně vyrazil za kotoučem k bočnímu mantinelu: "Puk jsem chtěl rozehrát, ale najednou tam nebyl nikdo od nás a zjevil se atakující soupeř. Naštěstí to neskončilo gólem. Uznávám, že jsem to měl řešit jinak," sebekriticky přiznal populární "Dubísek".

Pro strážce třinecké svatyně to bylo v novém angažmá první čisté konto. Mohou se tedy spoluhráči těšit na menší občerstvení? (směje se) "Určitě moc rád přinesu klukům do kabiny nějakou svačinku. Přesně takový klidnější zápas jsme po těch minulých nezdarech potřebovali. Moje nula je opravdu zásluhou poctivé, kolektivní práce celého mužstva," okomentoval svůj premiérový shot-out v červenobílem dresu.

Petr Kanko

Dalším spokojeným u šaten byl Petr Kanko. Převážně defenzivně laděný forvard se dokázal brankově prosadit ve druhé třetině: "Chtěl jsem po buly co nejrychleji vystřelit. Perfektně mi to připravil hned po vhazování Zbyňa Hampl. Ten gól je z 50% jeho zásluha. Přiznávám, že jsem nemířil. Naštěstí jsem to trefil a panuje spokojenost," popisoval svou krásnou a pohotovou trefu do růžku Štěpánkovy branky.

Předchozí dva domácí duely se Oceláři nedokázali brankově prosadit. Až v konfrontaci s ostravským rivalem byla gólová potence opět na správné úrovni: "Do zápasu jsme šli, že chceme určitě protrhnout tu špatnou sérii a vyhrát. Chtěli jsme od začátku hrát aktivně a vnutit soupeři svůj styl. Neohlíželi jsme se, co bylo předtím. Ty horší zápasy byly hozené za hlavu. I na tréninku byla znát obrovská chuť do práce a vypilování určitých situací. Dnes i naše přesilovky vypadaly slušně. Dokázali jsme si tam vytvořit trvalejší tlak častou střelbou a taky důrazem v předbrankovém prostoru," hledal některé z příčin střeleckého probuzení.

Petr Kanko

Důrazný forvard s téměř démonickou vizáži nezapomněl akcentovat i značný přínos Tomáše Duby: "Opravdu nás hodně podržel. Měl tam v pravou chvíli několik výtečných zákroků a náleží mu poděkování."

V neděli jedou Oceláři na led brněnské Komety, kterou v letošní sezóně už dvakrát zdolali. Černovlasý útočník prozradil svou prognózu před tímto důležitým soubojem: "Bude to těžký zápas. Brno ještě neskládá zbraně a určitě bude nepříjemné. Budeme tam chtít určitě vyhrát a potvrdit dnešní body. Tabulka je v horních patrech vyrovnaná a každá ztráta docela mrzí," dodal závěrem bojovník s přezdívkou "Santiago".