Třinečtí jedou do Prahy pro ztracené vítězství

25.03.2011 · Adam Sušovský, Michal Samiec
Težkou víkendovou směnu podstoupí Oceláři v Praze, kam se za stavu 1:1 na zápasy stěhuje semifinálová série se Slavii. Pokud Třinec nechce dovolit soupeři mečbol, musí v Praze minimálně jednou zvítězit. První odvetný zápas na ledě 02 Arény začíná dnes v 18:10!

Oceláři poprvé v play-off ztratili zápas na vlastním ledě a v semifinálové sérii se Slavii to může hrát velkou roli. Misky vah se totiž rázem přiklonily na stranu outsidera. Pokud Třinec chce pomýšlet na postup do finále, musí bezpodmínečně minimálně jedno utkání v Praze vyhrát. První dvě možnosti bude mít tento víkend. Vrátí se v pondělí série pod Javorový za příznivého stavu?

HC Slavia Praha

Slavia v semifinále s Třincem znovu potvrzuje svůj jedinečný bojovný charakter. Tým bez velkých hvězd, ale se zkušeným koučem Růžičkou hraje na hranici sebeobětování, bojovnosti a agresivity a pomalu ale jistě to začíná nést ovoce i proti dalšímu favoritovi. Stejným stylem, jako Slavia vyřadila Liberec, trápí i třinecké Oceláře.

"My ani jinak hrát nemůžeme. Hrajeme svou hru, která nám nese ovoce. Musíme hrát na hranici faulu, dohrávat každý zápas a jet až nadoraz," pověděl jeden z nejzkušenějších Pražanů Jiří Vašíček, který si je dobře vědom, že právě tato hra letos Slavii přinesla obrovské úspěchy.

Svěřenci trenérů Růžičky a asistenta Čelanského ze své taktiky nebudou chtít ustoupit ani v domácím prostředí. Podle všeho čeká Oceláře bouřlivé peklo, na páteční utkání se v internetovém předprodeji vyprodaly všechny vstupenky, na sobotu jich zbývá jen pár.

"Na naší hře nebudeme měnit nic. Nese nám to úspěchy, navíc nám doma pomůžou diváci i užší kluzistě. Naše napadání by tak pro Třinec mohlo být ještě více nepříjemné," naznačil trenér Čelanský.

Nájezdy nebyla oblíbená disciplína Třince v základní části a nic se na tom nezměnilo ani v play-off. Druhý zápas semifinále Oceláři dokázali srovnat pár sekund před koncem normální hrací doby, nic jim to ale nebylo platné. V dovednostní soutěži byli lepší hosté.

Z kabiny Ocelářů

Třinečtí poprvé v letošním play-off poznávají nutnost zvítězit na ledě soupeře. Porážkou v Třinci se totiž výhoda domácího prostředí přenesla na stranu soupeře. Velkou hlavu si z toho ale Oceláři nedělají. Už po úterním zápase zněla z úst hráčů velká odhodlanost. "Nevadí, musíme jet dál. Každopádně se ale musíme vyvarovat chyb, které jsme v úterý předvedli. Do Prahy jedeme vyhrát první utkání, pak se uvidí, co bude," prohlásil sebevědomý Josef Hrabal.

"Ve druhém utkání jsme dostali góly, které vyplynuly z naší nepozornosti. Na tom musíme zapracovat nejvíce. Srazily nás branky, které bychom v play-off dostávat neměli," uvědomuje si i trenér Břetislav Kopřiva, který bude v Praze disponovat s plným kádrem. Malý otazník visí jen nad startem Daniela Semana, který úterní utkání vynechal kvůli problémům se stehnem.

"Musíme se hodně zlepšit a hrát více přímočařeji. Když budeme maximálně pozorní a zrychlíme přechod do útoku, můžeme reálně pomýšlet na úspěch," zní závěrem z třinecké kabiny.

Dosavadní zápasy série:

Oceláři vstoupili do semifinálové série s pražskou Slavií ve velkém stylu. V první třetině úvodního zápasu prakticky nepustili svého soka z obranné třetiny, výsledek 2:0 byl ještě velmi milosrdný pro Pražany. V průběhu druhé třetiny hosté srovnali herně krok, avšak skóre Oceláři dál navršovali – po dvou třetinách to bylo 4:0. V průběhu sedmi minut třetí části však Slavia snížila na rozdíl jediné branky. Oceláři ale náskok uhlídali a první zápas tak nakonec urvali pro sebe. Jiné kafe bylo druhé utkání ve Werk aréně. První třetinu totální bojovností a nasazením ovládli hosté, výsledek 0:1 byl tentokrát hratelný pro domácí. Ti od druhé třetiny zvedli obrátky, ale opět vstřelili jen jeden gól. V poslední třetině hosté opět odskočili, ale brankou za pětadvacet vteřin dvanáct srovnal Hrabal. Třinec v prodloužení ubránil dokonce oslabení ve třech, k ničemu to ale nebylo. Slavia vyhrála nájezdový rozstřel, a tak se série stěhuje do hlavního města za stavu 1:1 na zápasy.

21. března: HC Oceláři Třinec – HC Slavia Praha 5:3 (2:0, 2:0, 1:3)
Branky a nahrávky: 4. Bonk (M. Růžička, Hrabal), 8. Krajíček (M. Růžička, Zíb), 34. Adamský (Peterek, Kohn), 40. M. Růžička (Seman), 59. D. Květoň (Polák, Polanský) - 45. Vašíček (T. Svoboda), 49. Pospíšil (Krenželok, Krejčík), 52. Micka (Roth).

Sestava Třince v prvním zápase: Hamerlík - Hrabal, Seman, Krajíček, Zíb, Lojek, Hudec - M. Růžička, Bonk, Varaďa - D. Květoň, Polanský, Polák - Kohn, Peterek, Adamský - Hrňa, McGregor, Orsava.

Sestava Slavie v prvním zápase: M. Kopřiva - Kadlec, Žižka, Kuboš, Krejčík, Roth, Kolařík, Vašíček - Micka, P. Jelínek, J. Doležal - Pospíšil, T. Svoboda, Tomica - Krenželok, Sklenář, Vondrka - Endál, Třetina, M. Čermák - od 34. min. navíc Holec.

22. března: HC Oceláři Třinec – HC Slavia Praha 2:3 sn. (0:1, 1:0, 1:1 – 0:0)
Branky a nahrávky: 21. Kohn (Hrabal, M. Růžička), 60. Hrabal (M. Růžička, Bonk) - 1. Pospíšil (Vondrka, Třetina), 49. J. Doležal (P. Jelínek), rozhodující sam. nájezd Pospíšil.

Sestava Třince ve druhém zápase: Hamerlík - Hrabal, Richter, Krajíček, Zíb, Lojek, Hudec - M. Růžička, Bonk, Varaďa - D. Květoň, Polanský, Polák - Kohn, Peterek, Adamský - Hrňa, McGregor, Orsava.

Sestava Slavie ve druhém zápase: M. Kopřiva - Kadlec, Žižka, Roth, Krejčík, Kolařík, Vašíček, Kuboš - Micka, P. Jelínek, J. Doležal - Pospíšil, Třetina, Vondrka - Krenželok, T. Svoboda, Tomica - Jaškin, Sklenář, Poletín.

Martin Růžička je nejproduktivnějším hráčem play-off. V osmi zápasech nasbíral už patnáct bodů (7+8). Takhle dává Miroslavu Kopřivovi svůj sedmý gól ve vyřazovacích bojích. Byl to zároveň gól rekordní, neboť se jednalo o desátou branku v desátém utkání po sobě.

Vzájemné zápasy v základní části

15. října: HC Oceláři Třinec – HC Slavia Praha 5:3 (1:1, 3:1, 1:1)
Branky a nahrávky: 12. Peterek (Polanský, Krajíček), 33. Varaďa (Lojek, Bonk), 34. Krajíček (Hrabal), 39. Kohn (Růžička, Zíb), 54. Růžička M.(sn) - 4. Micka (Vondrka, Štefanka), 25. Micka (Branda, Kadlec), 45. Krenželok (Kadlec, Růžička ml.).

24. listopadu: HC Slavia Praha – HC Oceláři Třinec 4:3 sn. (1:1, 0:1, 2:1 – 0:0)
Branky a nahrávky: 15. Doležal, 45. Jelínek (Kadlec), 56. Vašíček (V. Růžička), nájezd V. Růžička - 9. Kohn (Květoň), 36. Kohn (Krajíček, M. Růžička), 44. Kohn (Zíb, Květoň).

4. ledna: HC Oceláři Třinec – HC Slavia Praha 5:3 (2:2, 2:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 10. Květoň (Polanský, Růžička), 13. Adamský (Hrňa, Peterek), 21. Růžička (Polanský, Květoň), 28. Bonk (Hudec), 53. Zagrapan (Bonk) - 5. Holec (Žižka, Vondrka), 20. Pospíšil (Žižka, Kadlec), 49. Tomica.

15. února: HC Slavia Praha – HC Oceláři Třinec 2:1 (0:0, 1:1, 1:0)
Branky a nahrávky: 35. Doležal (Micka, Roth), 44. Krenželok (Vondrka, Sklenář) - 28. M. Růžička (Varaďa, Bonk).

O zápasech

Zápas číslo tři a čtyři semifinálové série Třinec – Slavia se odehraje v největší české hokejové hale, v pražské O2 aréně. První utkání na ledě soka Ocelářů bude stým zápasem v play-off, který ve své historii Třinečtí odehráli. Zápasy budou vysílány na veřejnoprávním sportovním kanále ČT4 Sport, start pořadu Buly hokej živě je vždy deset minut před úvodním buly. Utkání by měla být k dispozici také ve videopřenosu na tv.hokej.cz a prostřednictvím textového onlajnu z třetího resp. čtvrtého semifinále. Třetí zápas druhého kola play-off začíná v pátek 25. března v 18:10, čtvrté utkání pak v sobotu 26. března v 17:40.

Statistické okénko – HC Slavia Praha

Bilance v play-off: 14 zápasů, 5-3-2-4, skóre 40:45
Bilance na zápasy: 8/6
Bilance doma: 6 zápasů, 4-1-1-0, skóre 21:13
Bilance v posledních 10 zápasech: 6 výher (2 v prodl.) – 4 prohry (1 v prodl.), skóre 30:30
Aktuální série: 1 výhra
Lídr kanadského bodování: Michal Vondrka 12 (2+10)
Nejlepší střelec: Tomáš Svoboda, Tomáš Pospíšil oba 6
Nejlepší nahrávač: Michal Vondrka 10
Nejproduktivnější obránce: Petr Kadlec 7 (1+6)
Nejtrestanější hráč: Jiří Doležal 60
Nejlepší v +/-: Jakub Sklenář +5
Brankáři: Miroslav Kopřiva, 13 zápasů – 8 výher a 5 proher, úsp. 91,67 %, prům. 2,71 g/z

Aktuální série: 1 prohra
Lídr kanadského bodování: Martin Růžička 15 (7+8)
Nejlepší střelec: Martin Růžička 7
Nejlepší nahrávač: Martin Růžička 8
Nejproduktivnější obránce: Josef Hrabal 4 (1+3)
Nejtrestanější hráč: Martin Lojek, Václav Varaďa, Lukáš Krajíček, Radek Bonk všichni 12
Nejlepší v +/-: Josef Hrabal +10
Brankáři: Peter Hamerlík, 8 zápasů – 5 výher a 3 prohry, úsp. 92,62 %, prům. 2,22 g/z
Hrál v drese soupeře: Lukáš Havel.

Koutek ocelářských zajímavostí

Nejproduktivnější hráč v přesilovkách: Martin Růžička 8 (5+3)
Nejproduktivnější hráč v oslabení: Vojtěch Polák 2 (1+1)
Vítězné branky: Vojtěch Polák 2
Bilance trestných střílení – hráč v poli: v play-off dosud nenařízeno trestné střílení ve prospěch Třince
Bilance trestných střílení – brankář: Peter Hamerlík (1 zásah z 1 trestného střílení) 100 %
Bilance nájezdů - hráč v poli: žádný hráč dosud neproměnil nájezd
Bilance nájezdů - brankář: Peter Hamerlík (1 zásah ze 2 nájezdů) 50 %