Partnerský klub Nadační fond President Cup Třinecké statistické okénko Klubový informační systém
MISTR 2010/2011
MISTR 2018/2019
MISTR 2020/2021
MISTR 2021/2022
MISTR 2022/2023
Pohár prezidenta 2010/2011
Pohár prezidenta 2014/2015
Werk Arena Rozpis ledu Fanshop

Třinečtí Oceláři v dresu šumperských Draků

28.02.2010 · Michal Samiec
Bylo to ve středu 17. června loňského roku, kdy vedení šumperského a třineckého hokeje podepsalo ve městě pod Jeseníkami dohodu o spolupráci. Uběhl necelý rok, v drese Draků se představilo několik hokejistů smluvně vázaných v Třinci. Jak se jim dařilo?

Spolupráce Šumperk-Třinec

Jedním z důvodů, proč si Třinečtí vybrali právě Šumperk, byl finanční stav klubu. V dnešní finančně nesnadné době si Salith dokázal udržet hospodaření bez dluhů, což jiné prvoligové kluby (např. Havířov nebo Poruba), které jsou Třinci blíže, v nedávné době nedokázaly.

Šumperk postoupil sítem kvalifikací z druhé ligy až ve velmi pozdním termínu koncem dubna 2009. Vedení klubu však ihned začalo pracovat na obměně kádru, který měl bojovat za Draky v lize o stupínek vyšší. Začátkem června přišli do Šumperka například třinečtí Zdeněk Pavelek nebo David Rangl, své působení ze sezóny 2008/09 prodloužil brankář Lukáš Daneček.

Během června Šumperské posílil ještě kvartet – brankář Lukáš Šrámek a útočníci Tomáš Vrba, Martin Podešva a Jiří Hašek, zejména posledně jmenovaný patřil bezesporu mezi největší opory v prvoligových bojích a Šumperku dělal dokonce kapitána. Sezónu strávit v Šumperku měla i řada dalších – například Erik Hrňa, Šumperák Jakub Orsava nebo Jan Steber. Ne všichni se však prosadili a měli na to, aby v týmu působili. To se však nedá říct o Lubomíru Vosátkovi, který se stal jednou ze stěžejních postav v šumperské obraně.

Velká očekávání vedení a fanoušci Salithu vkládali do třineckého brankáře Martina Vojtka, který doplatil na období své rekonvalescence během letní přípravy a velkou konkurenci v třineckém brankovišti. Jménem mezi fanoušky oblíbeného „Kokina“ končí výčet hlavních transferů, které na trase Šumperk-Třinec proběhly před sezónou.

Oceláři v dresu Draků

Pokud se má mluvit o třineckých oporách v šumperském dresu, je třeba zmínit tři jména. Jiří Hašek, nejproduktivnější hráč Draků v základní části – ve 35 zápasech nasbíral 31 bodů (16+15). Před koncem přestupního termínu získal dobrou nabídku z Trenčína a prvoligovou sezónu v Šumperku nedohrál. Druhou postavou, na kterou byl spoleh, byl bek Lubomír Vosátko. Hráč se zkušenostmi z téměř tří stovek extraligových zápasů však vinou zranění odehrál jen zhruba půlku základní části – ve 25 zápasech nasbíral 15 kanadských bodů (1+14).

Třetím mužem je pak brankář. Není jim však Martin Vojtek, který doplatil na vlažný start Šumperka do první ligy a po sedmi zápasech se stěhoval na Slovensko, kde hájí barvy extraligové Banské Bystrice. Vojtek doplatil také na konkurenci, kterou zvýšil příchod Alexandra Hyláka. Toho pod Jeseníky poslala na hostování Kometa Brno. Hylák se stal skutečnou oporou Šumperka, vychytal jediné čisté konto týmu v sezóně, avšak přišlo další rozhodnutí „shora“ – Kometa převelela tohoto brankáře do Olomouce, a tak přišel čas Lukáše Danečka. Ten v závěru základní části nasbíral 14 startů a měl ještě lepší čísla než Hylák – průměr 3,47 branek na zápas a úspěšnost 91,28 %.

Z hráčů zmíněných v článku výše se v obraně moc neprosadil David Rangl a během sezóny se přesunul do Havířova. Starty v Šumperku zaznamenal i mladý obránce třinecké juniorky Petr Kaďorek (2 zápasy v základní části) a Lotyš Janis Andersons (8 zápasů, 1+1).

V útoku Draci víc očekávali od Hrni (během sezóny přesun do Vsetína), Pavelka (Opava), Stebera (Gdańsk). Naopak své si za mateřský tým odehráli Jakub Orsava (39 zápasů, 10+7) a Tomáš Pospíšil, který přišel do Třince až během sezóny a ze začátku měl v drese Ocelářů pomalejší rozjezd ve čtvrté lajně (za Draky odehrál 4 zápasy, 3+2). V Salithu působil i olympijský vítěz David Moravec. Ten před sezónou doplatil na přetlak v útočných řadách Třince, během ročníku 2009/10 hrál nejprve v Havířově, odkud se přesunul na 7 zápasů (2+5) do Šumperka. Ročník zde ale nedohrál, před koncem přestupního termínu odešel na Slovensko. V první lize si za Draky zahrál i David Ostřížek (2 zápasy, 0+1), který ale následně odešel do Třebíče, kde působil pod přímým dohledem kouče Šindela, jenž si jej vybral do národního týmu do 20 let na šampionát do Kanady. Dva zápasy bez bodového příspěvku stihl i Zbyněk Hampl. V soutěži o udržení v jednom zápase nastoupil i Jan Platil, který byl v té době posledním Ocelářem, jenž ještě neměl odehrán limitní počet zápasů v extralize, a David Hoďa, který přišel v lednu o angažmá po odstoupení Havířova.

Připomeňme ještě, že za Šumperk nastoupilo několik dalších hráčů, kteří byli spjati s Třincem, avšak v této sezóně již neměli s Oceláři přímou vazbu. Byl to například obránce Robert Kántor, útočníci Roman Meluzín, Zdeněk Sedlák, Jan Daneček, Daniel Brynecký a Marek Haas.

Prvoligová sezóna šumperského Salithu

Prvoligová sezóna 2009/10 nedopadla vůbec tak, jak by si všichni okolo šumperského hokeje představovali. Draci odstartovali dvěma porážkami (1:5 ve Znojmě a 1:2 s Chomutovem), následovala sice výhra 6:5 v Jihlavě, ale další série pěti porážek srazila sebevědomí týmu hodně nízko již po osmém kole. Následujících dvanáct kol nebylo z pohledu Salithu vůbec špatných – Draci vyhráli sedm z nich, avšak pro ztrátu ze začátku ročníku se nevyškrábali výš než na 14. místo ze 16 účastníků. Následovalo dalších sedm porážek v řadě, které Šumperské upoutaly na dno prvoligové tabulky, na dosah před Draky byl pouze další trápící se tým z Havířova. Z šestnácté pozice se Draci odpoutali až po 34. kole, ale výš než na 15. místo se již nedostali. Po 46 kolech byl Salith tedy předposlední, když získal za 18 výher (z nich 6 v prodloužení) a 28 proher (z nich 2 v prodloužení) 50 bodů. Ztráta na Beroun a Chrudim byla 9 bodů.

Do play-outu vstupovaly tři týmy, Havířov totiž během ledna ze soutěže odstoupil a stal se automaticky prvním sestupujícím. Draci vstoupili do turnaje zklamaných vítězstvím v Berouně po nájezdech. Následovaly dva zápasy na šumperském ledě, které, pokud by je Šumperk zvládl, dávaly i vzhledem k výsledku vzájemného zápasu obou dalších rivalů ještě naději na záchranu. Draci ale oba duely prohráli. Osud týmu z podhůří Jeseníků pak byl definitivně zpečetěn 22. února, kdy podlehl 4:9 Chrudimi. Zbylé zápasy skupiny o udržení již nebyly na přání všech tří týmů odehrány.